Sýria: Vojnové zločiny a utrpenie civilného obyvateľstva

Nová správa Amnesty International upozorňuje, že vytrvalé vzdušné ostreľovanie a bombardovanie sýrskych vládnych síl pridáva na utrpení civilného obyvateľstva, ktoré je uväznené v obliehanej východnej Ghoute.

‘Ponechaní na smrť v obkľúčení’: Porušovanie ľudských práv vo východnej Ghoute v Sýrii prináša usvedčujúce dôkazy o vojnových zločinoch, popisuje obliehanie východnej Ghouty sýrskymi vládnymi jednotkami a nezákonné zabíjanie civilného obyvateľstva. Tieto systematické a rozšírené útoky sú  zločinmi proti ľudskosti. Správa prináša bolestný boj o prežitie viac ako 163 tisíc ľudí, ktorí sú obkľúčení vo východnej Ghoute, a taktiež odhaľuje ako neštátne ozbrojené skupiny zneužívajú moc v tejto oblasti.

“Už takmer tri roky sužuje krviprelievanie a tragédie životy civilistov vo východnej Ghoute. Na všetkých frontoch sú v obkľúčení bojov a uväznení, bez možnosti uniknúť pred nezákonnými vzdušnými útokmi vládnych ozbrojených síl. Ďalšie utrpenie je spôsobené zmenšujúcimi sa zásobami jedla, čistej vody a iných dôležitých potrieb, čo znamená, že každodenný život sa pre mnohých stal dlhodobou skúsenosťou s biedou a utrpením,”

hovorí Said Boumedouha, výkonný riaditeľ Amnesty International pre program na Blízkom východe a v Severnej Afrike.

Vojnové zločiny spáchané vládnymi ozbrojenými silami

 

Medzi januárom a júnom roku 2015 podnikli sýrske vládne jednotky minimálne 60 vzdušných útokov na východnú Ghoutu, pri ktorých zabili okolo 500 civilistov a civilistiek. Správa dokladuje 13 leteckých náletov a iných útokov, ktoré predstavovali vojnové zločiny, počas ktorých prišlo o život 231 civilistov a civilistiek a traja vojaci. V desiatich prípadoch sa nedá identifikovať vojenský cieľ v ich blízkosti, čo naznačuje, že nálety boli buď priamym útokom na civilné obyvateľstvo alebo to boli plošné útoky. Vo zvyšných troch prípadoch boli útoky neprimerané.

Na mnohých zasiahnutých verejných miestach sa nachádzalo veľa ľudí– v blízkosti školy či mešity počas piatkových modlitieb.

Analýza satelitných snímok ukázala, že vzdušné útoky uskutočnené mezi 28. decembrom a 10. februárom kompletne zničili viaceré obytné budovy v blízkosti mešity Taha v Doume. Jeden očitý svedok povedal, že po útoku z 9. februára videl na ulici pri mešite deväť tiel. Dodal, že pri tomto nálete boli tiež zničené obytné budovy, tajná poľná nemocnica a škola.

V ten istý deň bol Amir svedkom ďalšieho útoku na inú mešitu v Doume. Amnesty International opísal ako vysťahované rodiny spolu s deťmi prišli o život pri útoku, ktorý zasiahol mešitu al-Ansar v Doume, kde hľadali útočisko. “Nikde nie sme v bezpečí,” hovorí.

Trhy sú taktiež cieľom útokov sýrskej vlády. “Je to katastrofa,” opísal jeden z očitých svedkov následky útokov na trh v Kafr Batna z 5. februára. Podľa obyvateľov sa útoky udiali o jednej na obed počas “najrušnejšej časti dňa” a okrem iného zdemolovali dve obytné budovy stojace neďaleko. V blízkosti nebolo ani stopy po vojenskom cieli.

Pri podobne otrasnom útoku z 25. januára bombardovali stíhačky sýrskych vzdušných síl trh v Hamourii tesne po piatkových modlitbách v čase, keď ľudia vychádzali z mešity, aby si kúpili cukor za zľavnenú cenu. Zahynulo pri tom 40 civilistov a civilistiek. “Všade bola samá krv. Bolo to otrasné, nič také som v živote nevidel,” povedal očitý svedok.

“Načasovanie a miesto týchto útokov sa zdajú byť úmyselne naplánované tak, aby čo najviac zničili a ublížili civilnému obyvateľstvu. Sýrska vláda sa snaží  terorizovať svoje obyvateľstvo. Akékoľvek útoky na civilné obyvateľstvo, obytné budovy a infraštruktúru musia prestať,” vyhlásil Said Boumedouha.

Život v obkľúčení – boj o prežitie

 

Okrem bombardovania, ktoré je na dennom poriadku, sa životné podmienky civilného obyvateľstva vo východnej Ghoute neustále zhoršujú. Obyvatelia majú obmedzený prístup k jedlu, čistej vode, lekárskej starostlivosti alebo základným potrebám vrátane elektriny a paliva. Kontrolné body pod dozorom vládnych jednotiek alebo ozbrojených skupín bránia pohybu z a do východnej Ghouty. Vládne sily okrem iného zamietli voľný vstup agentúram OSN a iným humanitárnym jednotkám do tejto oblasti.

Medzi 21. októbrom 2012 a 31. januárom 2015 zomrelo vo východnej Ghoute od hladu alebo kvôli nedostatku zodpovedajúcej zdravotnej starostlivosti viac ako 200 ľudí.

Vďaka narastajúcemu čiernemu trhu “vojnovej ekonomiky” môžu pašeráci a členovia ozbrojených skupín či vládny úradníci profitovať na účet civilného obyvateľstva. Ozbrojené sily sýrskej vlády na kontrolných bodoch pravidelne konfiškujú jedlo. Nútia ľudí  kupovať si jedlo na čiernom trhu často až za 10-násobne vyššiu cenu v porovnaní s cenami v centre Damašku.

Marwan, miestny obyvateľ Jesrine, povedal, že schudol už viac ako 15 kilogramov kvôli obliehaniu. Často neje celé dni, aby zabezpečil, že jeho štyri deti a manželka mohli jesť aspoň raz za deň. “Čo treba na to, aby s tým OSN niečo urobila? Je vyhladovanie jedinou odpoveďou?” pýta sa Marwan.

“Vládne jednotky používajú vyhladovanie ako vojnovú zbraň, čo je závažným porušením medzinárodného práva. Odpoierať niekom jedlo a základné potreby na prežitie je krutým aktom, ktorý cieľom je kolektívny trest pre civilné obyvateľstvo,” vraví Said Boumedouha.

Podľa svedectiev majú bojovníci Armády Islamu (Jaysh al Islam) a ich rodiny prebytok jedla, zatiaľ čo civilné obyvateľstvo je nútené platiť predražené ceny.

V správa bolo odhalené, že neštátne ozbrojené skupiny, obzvlášť Armáda Islamu, sú vinní z množstva zneužití vrátane únosov, svojvoľných zatknutí a neselektívneho bombardovania. Používanie  zbraní s nepresným rozsahom ako sú napríklad mínomety alebo raketomety v osídlených oblastiach je vojnovým zločinom.

“To, že sýrska vláda porušuje pravidlá neospravedlňuje otrasné správanie Armády Islamu, ktorá je tiež zodpovedná za plošné útoky a pripravila ľudí o prístup k jedlu a zdravotnej starostlivosti. Civilisti a civilistky vo východnej Ghoute sú vlastne uväznení medzi dvomi znepriatelenými stranami, ktoré zápasia o vlastný zisk,” povedal Said Boumedouha.

Medzinárodný zásah je zúfalo potrebný

Pred viac než rokom prijala Bezpečnostná rada OSN dve uznesenia, ktoré mali za úlohu zmierniť utrpenie sýrskeho civilného obyvateľstva – požadovali, aby všetky strany konfliktu prestali na civilné obyvateľstvo útočiť, aby prestali s obliehaním, garantovali voľný humanitárny prístup a prepustie všetkých svojvoľne zadržaných. Doteraz sa tomu tak nestalo.

“Cieľom týchto uznesení bolo chrániť civilné obyvateľstvo a predchádzať humanitárnym katastrofám. Avšak Bezpečnostná rada OSN sa len prizerá tomu, ako sú tieto uznesenia otvorene prehliadané a kríza sa stále zhoršuje, a to aj napriek záväzku prijať ďalšie opatrenia, ktoré budú vymáhať ich dodržiavanie,” povedal Said Boumedouha.

“Nesmieme dopustiť, aby páchatelia zločinov, ktorých svedkami sme v Sýrii, mohli naďalej unikať spravodlivosti. Pokiaľ však bude Rusko blokovať Bezpečnostnú radu, pred posunutím situácie v Sýrii prokurátorovi Medzinárodného trestného súdu, nádej na spravodlivosť zostáva mizivá,”

dodal Said Boumedouha.

Bezpečnostná rada OSN musí bezodkladne udeliť cielené sankcie proti všetkým stranám konfliktu v Sýrii, ktoré sú zodpovedné za vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti a taktiež uvaliť embargo na zbrane pre sýrsku vládu. Sýrska vláda by mala zabezpečiť voľný prístup do krajiny pre Nezávislú medzinárodnú vyšetrovaciu komisiu ako aj pre ďalších pozorovateľov, ktorí dohliadajú na dodržiavanie ľudských práv, vrátane Amnesty International.