USA musia prevziať zodpovednosť za zabíjanie v Pakistane

Amnesty International /AI/ vydala dnes novú správu  „Som ďalší v poradí? Útoky amerických špionážnych lietadiel v Pakistane“,  ktorá poukazuje na nezákonné zabíjania v Pakistane.  Správa je jednou z najkomplexnejších štúdií o americkom programe bezpilotných lietadiel z pohľadu ľudských práv. Správa dokumentuje nedávne zabitia v pakistanských severozápadných kmeňových oblastiach a takmer žiadnu transparentnosť ohľadom amerického programu bezpilotných lietadiel.

V októbri 2012 bola 68 ročná stará mama Mamana Bibi zabitá pri dvojitom útoku, očividne raketou Hellfire, počas toho ako zbierala zeleninu na rodinných poliach, zatiaľ čo bola obklopená hŕstkou jej vnúčat. V júli 2012 bolo 18 robotníkov vrátane štrnásťročného chlapca zabitých pri viacnásobných útokoch v chudobnej dedine blízko hraníc s Afganistanom práve počas toho, ako sa chceli pustiť do svojej večere na konci dlhého dňa v práci.

„Tajnostkárstvo obklopujúce program bezpilotných lietadiel dáva americkej vláde licenciu zabiť mimo dosahu súdov alebo základných štandardov medzinárodného práva. Je čas aby USA priznali pravdu o programe bezpilotných lietadiel a zobrali na zodpovednosť tých, ktorí tieto porušenia spáchali,“ povedal Mustafa Qadri, výskumník AI na Pakistan. „Aká môže byť nádej na nápravu pre obete útoku bezpilotného lietadla a ich rodín, keď USA ani nepriznajú zodpovednosť za jednotlivé útoky?“

Amnesty Interantional preskúmala všetkých 45 známych útokov bezpilotných lietadiel, ktoré sa odohrali v Severnom Vaziristane na severozápade Pakistanu medzi januárom 2012 a augustom 2013. Región zažil viac útokov než akákoľvek iná časť krajiny.

Amnesty vykonala detailný výskum na mieste. V deviatich prípadoch sa jednalo o zabitia, čo vyvoláva vážne otázky o porušení medzinárodného práva, ktoré by sa mohli rovnať vojnovým zločinom alebo mimosúdnym likvidáciám.

Na rozdiel od oficiálnych vyjadrení, že zabití boli „teroristi“, výskum Amnesty International naznačuje, že obete týchto útokov neboli zapojené do boja a nepredstavovali žiadne ohrozenie na živote.

USA pokračujú v spoliehaní sa na doktrínu „globálnej vojny“ v pokuse ospravedlniť vojnu bez hraníc proti al-Kájde, Talibanu a tým, ktorí sú považovaní za ich spojencov.

Sľub USA, že zvýši transparentnosť ohľadom útokov bezpilotných lietadiel, zdôraznený prezidentom Barackom Obamom v máji 2013, sa ešte stále nestal realitou a USA stále odmietajú prezradiť aj základné faktické a zákonné informácie.

Toto správanie umožnilo USA konať beztrestne a zabrániť obetiam domôcť sa spravodlivosti alebo odškodného. Podľa AI doteraz nebol žiaden americký činiteľ zobraný na zodpovednosť za nezákonné zabitia bezpilotnými lietadlami v Pakistane.

Okrem hrozby útokov amerických bezpilotných lietadiel, sú ľudia v Severnom Vaziristane často chytení medzi útokmi ozbrojených skupín a pakistanských ozbrojených síl. Miestna populácia žije v pretrvávajúcom strachu z neodvratného násilia zo všetkých strán.

 

Americký program bezpilotných lietadiel tak len vyhrotil miestne utrpenie, keď ľudia v regióne už žijú aj v strachu zo smrti od amerických bezpilotných lietadiel vznášajúcich sa na oblohe vo dne a v noci.

 „Tragédiou je, že bezpilotné lietadlo nasadené USA nad Pakistanom teraz vštepuje rovnaký druh strachu do ľudí ako ten, ktorý je asociovaný iba s al-Kájdou a Talibanom,“ povedal Qadri.

Ako správa dokumentuje, miestni muži a ženy nemajú skoro žiadnu kontrolu nad prítomnosťou skupín ako Taliban a al-Kájda v ich dedinách a oblastiach.

Skupiny napojené na al-Kájdu zabili tucty miestnych dedinčanov, ktorých obvinili ako špiónov pomáhajúcich útokom amerických bezpilotných lietadiel. Obyvateľ Mir Ali povedal Amnesty International, že telá sú bežne pohodené na kraji ulíc s písomnými varovaniami, že kohokoľvek obvineného zo špicľovania pre USA stretne rovnaký osud.

Správa tiež dokumentuje zlyhanie pakistanského štátu v ochrane ľudských práv ľudí Severného Vaziristanu. Ide o porušeniea týkajúce sa smrti, zranení a presídľovania obyvateľov kvôli bombardovaniu armádou, až po absenciu mechanizmov spravodlivosti a nedostatku adekvátnej zdravotnej pomoci.

Amnesty International a Human Rights Watch spoločne apelujú na americký Kongres, aby plne vyšetril prípady, ktoré obe organizácie zdokumentovali a zverejnil dôkazy porušenia ľudských práv verejnosti.