V americkej väznici v zálive Guantanámo je opäť hladovka

V americkom väzení v zálive Guantanámo na Kube pokračuje druhá hladovka. Väzni obnovili štrajk potom, ako USA nesplnilo sľuby, ktoré im dalo v júli, keď chcelo dosiahnuť skončenie prvej hladovky. Vtedy boli niektorí väzni aj hospitalizovaní.

„Američania nás oklamali. Neplánujem hladovku zastaviť. Alebo zomriem, alebo nás začnú rešpektovať. Myslím, že tentokrát tu zomrie viac ľudí, “ povedal jeden z väzňov, občan Veľkej Británie, Benyam Mohamed al-Habashi.
Al-Habashiho zadržali v Pakistane v apríli 2002. Aj on, tak ako mnohí ďalší, sa stal obeťou ilegálneho prevozu z jednej krajiny do druhej. Najskôr ho USA previezlo z Pakistanu do Maroka, potom do Afganistanu a nakoniec na Guantanámo. Amnesty International povedal, že na všetkých týchto miestach ho mučili. Bili ho, odopierali mu spánok, inokedy ho nútili brať neznáme lieky. V Maroku bol 18 mesiacov a nemal prístup k rodine, ani k právnikovi. Al-Habashi povedal, že raz za mesiac mu genitálie porezali skalpelom tak, aby bol neustále zranený. Amnesty International upozorňuje americkú vládu, že jediný spôsob ako jeho tvrdenia vyvrátiť či potvrdiť, je previesť nezávislé vyšetrovanie. Aj vo všetkých ďalších prípadoch hláseného mučenia musia byť výsledky vyšetrovania zverejnené a páchatelia braní na zodpovednosť.
Prvý štrajk väzni na Guantanáme ukončili preto, lebo americká vláda prisľúbila, že do desiatich dní zosúladí tábor so Ženevskými konvenciami. Väzňov ubezpečili, že osobne to garantuje minister obrany Donald Rumsfeld.
Nestalo sa tak. Väzni na seba opäť upozorňujú, pretože sa nedokážu brániť proti zadržiavaniu a podmienky v tábore sú zlé. Nesplnený zostal aj sľub na zriadenie väzenského výboru, ktorý sa bude stretávať s vedením väznice.
Amnesty International jednoznačne považuje zadržiavanie na Guantanámo za protizákonné a svojvoľné. Neodobril ho žiaden súd. Väznených je okolo 500 ľudí „podozrivých z terorizmu“, ale obvinenia zostávajú nepotvrdené. Niekoľkoročné zadržiavanie iba na základe podozrenia je neprípustné.
Už pri prvej hladovke sa väzni sa sťažovali, že sú dlhú dobu zadržiavaní na samotkách. Väzenské hlásenia z reproduktorov prerušujú zvolávanie na modlitby. Stráž sa počas modlitieb rozpráva, smeje a znesväcuje Korán.
Zadržiavaní nemajú kontakt s rodinou. Sťažovali sa na špinavú vodu a nepožívateľné jedlo. Strava je z konzerv, často však po dátume spotreby. Zadržiavaní nedostávali vodu vo fľašiach ako strážcovia. „Niekedy stráž prinesie fľašu vody a pred našimi očami ju vyleje na zem,“ vypovedal jeden z väzňov.
V súčasnosti sa zlepšila situácia s vodou. Zadržiavaní ku každému jedlu dostávajú čistú vodu vo fľašiach. Ďalšou novinkou je, že boli zjednotené uniformy, hoci podrobnosti nie sú známe. Dovtedy väzni s USA „spolupracujúci“ mali biele overaly a „nespolupracujúci“ oranžové. Vedenie väznice sa údajne snaží rozšíriť knižnicu, čo bola ďalšia požiadavka štrajkujúcich.
Prvá hladovka začala v Tábore číslo 5, kde sú zadržiavaní hlavne „nespolupracujúci“ väzni. Tábor 5 je vybudovaný podľa modelu amerických väzníc so „supermaximum“ bezpečnostnými opatreniami. V celách sa 24 hodín denne svieti. Hlasné ventilátory majú väzňom zabrániť, aby sa rozprávali. Amnesty International dostala správy, že niektorí sú v celách držaní 24 hodín denne a iba raz, alebo za dva týždne si môžu ísť von zacvičiť. Zvyčajne je to uprostred noci, takže niektorí väzni nevidia denné svetlo aj celé mesiace .

Stále prichádzajú správy o mučení
Neustále narastá počet správ o mučení a zlom zaobchádzaní s väzňami na základni Guantanámo. Informácie sú z viacerých zdrojov, vrátane FBI.
Mohamed C., občan Čadu sa do amerického zadržania dostal keď mal pätnásť rokov. Na Guantanáme ho údajne vyvesovali na hák a bili bez prestávky osem hodín. Nedovolili mu spať, vystavovali ho extrémnemu teplu a chladu a dlhotrvajúcemu zadržiavaniu na samotke.
Iného väzňa, Jumah al-Dossariho z Bahrajnu údajne bili, vyhrážali sa mu znásilnením a nútili ho pozerať sa ako stráž mala sex. Raz ho dozorcovia zbili natoľko, že stratil vedomie. Spoluväzeň to popísal: „Stlačili mu hlavu a hodili ho o betónovú podlahu… Všade bola krv. Keď ho zobrali preč, celu vysprchovali hadicou. Voda bola úplne červená.“
Amnesty International požaduje zatvorenie zadržiavacieho zariadenia na Guantanáme, ako aj ostatných takýchto zariadení inde vo svete. Žiada prepustenie väzňov, alebo ich súdenie podľa amerických zákonov.