Vlády pod zámienkou vojny v Iraku porušujú ľudské práva

Od začiatku vojenskej akcie v Iraku 20. marca porušili viaceré krajiny právo na slobodu vyjadrovania a zhromažďovania sa. V mnohých prípadoch použila polícia neprimeranú silu. Žiadateľom o azyl je odopierané ich právo na bezpečnosť.

Viac ako milión ľudí sa po celom svete zúčastnilo pouličných protivojnových protestov. Niektoré demonštrácie prerástli do násilných, iné zostali pokojné.
Belgicko 
V Belgicku polícia zadržala viac ako 450 demonštrantov. Využila na to zákonom povolenú formu administratívneho zadržania, umožňujúceho „preventívne“ zadržať ľudí až na 12 hodín. Postup polície už prejednával aj federálny parlament. Počet zadržaných pokojných demonštrantov, ktorých neskôr prepustili bez obvinenia, bol veľmi vysoký. Vzbudzuje to podozrenie z obmedzovania slobody slova a práva na zhromažďovanie. Napríklad v Melsele boli 1. marca administratívne zadržaní všetci, ktorí sa stretli, pri plánovaní demonštrácie.
Egypt
Stovky ľudí združených v protivojnovom hnutí, vrátane novinárov, právnikov, poslancov, akademickej obce a študentov bolo zadržaných, niektorí boli údajne mučení.
Počas demonštrácií a niekoľko dní po protestoch boli študenti zatýkaní priamo v školách. Polícia surovo zbila desiatky demonštrantov. Stovky ľudí boli zranení v dôsledku použitia vodných diel, obuškov a psov.
Nemecko
Polícia v Hamburgu 24. marca použila vodné delá a obušky proti stovkám protestujúcich pred veľvyslanectvom USA, ktorí sa nechceli po ukončení demonštrácie rozísť. Policajti vypovedali, že demonštranti do nich hádzali kamene a fľaše. Väčšinu zadržaných demonštrantov prepustili ešte v ten istý večer. Prešetrením udalostí sa bude zaoberať komisia Mestskej rady.
Jordánsko 
Manažér Arabskej televízie v Jordánsku a vedúci aktivista miestneho výboru na obranu Iraku, Fawaz Zurayqat, bol zadržaný vo svojej kancelárii 3. marca a doteraz je na oddelení štátnej bezpečnosti.
Známeho protivojnového aktivistu Ibrahima Allousha uväznili 24. marca, rovnako ako najmenej ďalších 15 protivojnových aktivistov. Je pravdepodobné, že všetkých zadržiavajú na samotkách.
Turecko
Turecká vláda v snahe zabrániť protestom a tlačovým vyhláseniam proti vojne využila zákony obmedzujúce slobodu prejavu a zhromažďovania.
Grécko
V Grécku sa protivojnové demonštrácie uskutočnili vo viacerých mestách a pri základniach NATO, napríklad v Soude na Kréte. V Aténach demonštranti zničili jednu budovu. Polícia mnohých zatkla, čo sa nezaobišlo bez zlého zaobchádzania zo strany polície. Tridsaťosem imigrantov z Iraku polícia zbila a zobrala ich na preverenie identít. Všetci boli prepustení, traja z nich sa zotavujú zo zranení spôsobených políciou v nemocnici.
Španielsko Počas pokojných demonštrácií v Madride bolo pri policajných zásahoch zranených 178 ľudí, niektorí aj vážne. Po tom, ako polícia strieľala slepými nábojmi do vzduchu, v snahe preraziť prístup do budovy Kongresu, vznikli aj násilné incidenty. Neskôr polícia údajne mierila aj do davu. Najmenej 40 ľudí bolo zranených, 10 z nich potrebovalo nemocničné ošetrenie. Nasledujúci deň polícia strieľala slepými nábojmi do demonštrantov, mnohí z nich boli starí ľudia a rodiny s deťmi. Viacerých opakovane bila obuškami. Zásahy polície kritizovala miestna tlač. Opozičné politické strany ju označili za neprimerané. Viac ako 30 ľudí už podalo na zlé zaobchádzanie zo strany polície súdne žaloby.
Jemen
Polícia v Jemene zastrelila pri násilných stretoch jedenásťročné dieťa a dvoch ďalších protestujúcich.
Sudán 
Počas niekoľkých demonštrácií v hlavnom meste Chartúm boli zabití traja študenti. Polícia uznala svoju zodpovednosť za dve z týchto úmrtí.
Veľká Británia
V dôsledku protiteroristických opatrení po 11. septembri platí vo Veľkej Británii tzv. Protiteroristický zákon. Dovoľuje polícii zastavovať a kontrolovať ľudí bez akéhokoľvek konkrétneho podozrenia. Doteraz bola jedna osoba svojvoľne zatknutá, pretože nakrúcala ako sa polícia snaží zamedziť prístup dieťaťa na demonštráciu. Na letiskách sa nesmeli k americkým lietadlám priblížiť autobusy s cestujúcimi. Nie je jasné, na základe akých príkazov sprevádzala cestujúcich z letiska do Londýna policajná eskorta.
USA
Po demonštrácii v Chicagu, kde demonštranti zablokovali hlavnú tepnu mesta, bolo zatknutých viac ako 500 ľudí. Ocitli sa medzi nimi aj nezainteresovaní okolostojaci a demonštranti, ktorí neporušili zákon. Objavili sa obvinenia, že niektorých demonštrantov polícia zbila.
Neudelenie azylu 
Americké Ministerstvo vnútornej bezpečnosti 17. marca vyhlásilo „Operáciu ochrany slobody“. Ihneď pri vstupe do USA je teraz možné uväzniť žiadateľov o azyl z Iraku a ďalších 33 doteraz nemenovaných krajín. Migračné úrady môžu zadržiavať všetkých žiadateľov „z krajín odkiaľ môžu prichádzať členovia a sympatizanti al-Kájda alebo iných teroristických skupín“. Amnesty International upozorňuje, že takéto konanie je diskrimináciou iba na základe štátnej príslušnosti alebo národnosti a jeho uplatňovanie porušuje medzinárodné právne štandardy, ochraňujúce ľudí pred svojvoľným a nezákonným zadržiavaním.
„Operácia ochrana slobody“ sa vzťahuje na tisíce žiadateľov o azyl, ktorí vstúpili do USA, aby tu našli bezpečie. Namiesto individuálneho posúdenia každej žiadosti sú títo ľudia zatýkaní ako zločinci, nehovoriac o tom, že nezávisle prejednanie ich žiadosti o azyl môže trvať mesiace i roky.
Viaceré krajiny, vrátane Dánska, Nórska, Švédska a Veľkej Británie zastavili udeľovanie azylov Iračanom. Švédsko robí výnimku pri deťoch, ktoré do krajiny prichádzajú bez sprievodu dospelých.