Z Guantánama prepustili posledného britského väzňa

Britský občan Binyam Mohamed bol prepustený z väznice Guantánamo Bay a mohol sa vrátiť naspäť do Veľkej Británie. V Guantáname strávil 6 rokov – bez súdneho procesu. 

Jeho rodina, právnici a bojovníci za ľudské práva vrátane členov Amnesty International (AI) viedli vyčerpávajúcu kampaň za jeho prepustenie.

Binyam Mohamed, pôvodom Etiópčan, tvrdí, že počas šiestich rokov sa vo väzení stretol s mučením a zlým zaobchádzaním, čo vyústilo do zhoršenia jeho zdravotného stavu.

Vo vyhlásení, ktoré poskytol prostredníctvom svojich právnikov hovorí:
„Chcem poďakovať ľuďom z Británie, ktorí mi písali, aby ma povzbudili a tiež médiám, ktoré sa snažili, aby svet vedel o tom, čo sa v Guanatáname dialo.Viem, že bez podpory ľudí by som dnes nebol doma v Británii. A možno by som ani nemusel byť teraz nažive.“

Mohameda zadržali v Pakistane v roku 2002. Dva roky ho zadržiavali na tajných miestach v Pakistane, Maroku a Afganistane. Odtiaľ ho potom v septembri 2004 previezli do väznice Guantánamo Bay. Nikdy nebol postavený pred súd.

Mohamed tvrdí, že počas väzenia bol podrobený mučeniu. Viaceré informácie nasvedčujú tomu, že britské bezpečnostné a špionážne agentúry sa na mučení zúčastnili tiež.

Amnesty International žiada založenie nezávislej komisie, ktorá by bezodkladne prešetrila všetky aspekty zadržiavania väzňov a vypočúvacích praktík, ktoré Spojené štáty používali počas tzv. „vojny proti terorizmu“.

Amnesty tiež žiada prešetrenie možnej spoluúčasti Veľkej Británie na mučení a zlom zaobchádzaní s väzňami, vrátane údajnej spoluúčasti na mučení Binyama Mohameda.

V Guantánamo Bay je stále zadržiavaných okolo 250 väzňov. Binyam Mohamed po svojom prepustení apeloval na ich prepustenie.

„Moje zúfalstvo bolo najväčšie, keď som mal pocit, že na mňa každý zabudol. Musím sa uistiť, že na nikoho ďalšieho sa nezabudne.

Prezident USA Barack Obama v januári vydal nariadenie, podľa ktorého bude väznica v Guantánamo Bay do roka zatvorená. O väznici v Guantánamo Bay a požiadavkách AI na prezidenta Obamu sa dozviete viac na tejto stránke. 

Správu o prípade Binyama Mohameda (v angličtine) nájdete TU. 

Vypočujte si rozhovor s Binyamom Mohamedom na BBC4!