11. januára 2015 sme si pripomenuli smutné 13.výročie otvorenia väznice na americkej základni Guantánamo Bay na Kube. Prinášame 10 dôvodov prečo by toto výročie malo byť tým posledným.
1. Nevedia kedy – a či vôbec – budú prepustení
Predstavte si, že ste vo väzení. Predstavte si ale, že nemáte ani poňatia o tom, či budete obvinený alebo prepustený. Pre viac ako 100 mužov na Guantáname je nekončiace zadržiavanie krutou realitou. Ich životy môžu ostať v stave limba navždy. Každý zadržiavaný musí byť spravodlivo súdený a prepustený.
2. Dnes je ten moment
Pred 6 rokmi americký prezident Obama sľúbil, že Guantánamo do roka zatvorí. Obama v naplnení tohto sľubu zlyhal. Tlak na jeho zatvorenie preto musíme vytvárať my. Za posledný rok a pol sme videli pokrok v prepúšťaní zadržiavaných mužov. V tomto období bolo do iných krajín premiestnených 39 zadržiavaných. Od júla 2011 do júla 2013 boli premiestnení 4 muži.
3. História mučenia a zlého ľudského zachádzania
V putách, s kapucňou a so zaviazanými očami. V takýchto podmienkach prišli mnohí na základňu Guantánamo v roku 2002. Základňa bola vnímaná ako vojnové laboratórium, kde sa uplatňovali experimentálne a neosvedčené vypočúvacie metódy. Tie potvrdzuje aj správa amerického Senátu. Najmenej 28 z tých, ktorí sú stále zadržiavaní na Guantáname boli pred umiestnením na základňu tajne zadržiavaní na iných miestach v USA.
4. Stav zúfalstva: „Smrť si želám viac, než život“
V roku 2012 zomrel na základni Adnan Latif. Na Guantáname bol bez obvinenia držaný 10 rokov, a to napriek tomu, že súd rozhodol o jeho prepustení. Proti týmto podmienkam protestoval Latif hladovkou a písaním poézie.
Kde je svet aby nás uchránil
pred mučením?
Kde je svet aby nás uchránil
pred smútkom?
Kde je svet, aby nás uchránil
pred protestnými hladovkami?
Od januára 2002 zomrelo vo väznici deväť mužov. Podľa americkej vlády, väčšina z nich spáchala samovraždu, iní zomreli prirodzenou smrťou.
5. Netolerovateľný dvojitý meter
Pri otváraní témy existencie väznice pokračuje USA každoročne vo vyhláseniach, že dodržiava medzinárodné ľudské práva. Na druhej strane pripúšťa, že k mučeniu dochádzalo.
6. Politika strachu
Členovia Kongresu používajú Guantánamo ako politický futbal, cieľom ktorého je udržať politiku strachu a ignorovať realitu, že na americkej základni sú ešte zadržiavaní desiatky jednotlivcov. Jednou z možností v budúcnosti je, že nový prezident by sa rozhodoval ponechať väznicu otvorenú na neurčito. Rešpektovanie záväzkov v oblasti ľudských práv by bolo ešte vzdialenejšie než je teraz.
7. Odmietame globálnu vojnu
USA používa na ospravedlnenie existencie väznice na Guantáname víziu globálnej vojny voči Al-káide a iným ozbrojeným skupinám. Muži boli na základni zadržiavaní na základe „zákona o vojne“, ale do väznice sa dostali aj tí, ktorí nemali nič spoločné s bojovnými poľami, a ktorí pochádzali aj z krajín, s ktorými sa USA nenachádza vo vojnovom stave ako Azerbajdžan a Thajsko. Teória globálnej vojny odmieta ľudské práva, vrátane požiadavky na prepustenie alebo spravodlivý súdny proces pre každého.
8. Guantánamo je len súčasť siete zneužívania
Guantánamo, nezákonné útoky drónov, či masové odpočúvania – to všetko je súčasťou siete zneužívania, ktorá pretrváva vďaka jej utajeniu a beztrestnosti. Prezident Obama 23.mája 2013 žiadal „definovať povahu a rozsah vojny proti terorizmu, inak samotný boj bude definovať USA“, dodal.
9. USA poškodzuje ľudské práva celosvetovo
Prečo po toľkých rokoch Amnesty International stále hovorí o Guantáname? Podľa nás je symbolom, ktorý povzbudzuje štáty na celom svete, aby ignorovali základné ľudské práva. Pokiaľ existuje základňa, nikto z nás nie je v bezpečí.
10. Debaty o Guantáname sú stále živé
Vo svojich memoároch Okamžiky rozhodnutí prezident Bush spomína, že počas svojej druhej inaugurácie, v januári 2005 povedal, že základňa sa stala „propagandistickým nástrojom pre našich nepriateľov a odvedením pozornosti pre našich spojencov“. Keď svetlo sveta uzrela správa Senátu o mučení v decembri minulého roka – obhajcovia mučenia išli do útoku. Bývalý viceprezident Dick Cheney vo svojich memoároch napísal: „Nie je to Guantánamo, ktoré škodí, ale kritika samotného zariadenia. Som rád, že snaha prezidenta Obamu zatvoriť väznicu sa vyvinula do potreby nechať ju otvorenú.“
Prezident Obama so svojím meškajúcim prísľubom zatvoriť väznicu na Guantáname dal návnadu na prehodnotenie praktík “vojny proti terorizmu”. Jeho nesplnený sľub môže dokonca slúžiť ďalšej administratíve ako ospravedlnenie udržať Guantánamo otvorené.