31 narodeniny oslávi Raif Badawi vo väzení

Aktivista Raif Badawi bol bičovaný minulý piatok po modlitbách pred al-Jafali mešitou v Džidde. Amnesty International to potvrdil očitý svedok.

Bičovanie Raifa Badawiho je čin tyranie a akt krutosti, ktorý je podľa medzinárodného práva zakázaný,” povedal Said Boumedouha, námestník riaditeľa Amnesty International pre Blízky východ a severnú Afriku.“ Saudskoarabské úrady ignorujú medzinárodné výzvy na zrušenie bičovania. Ich postoj dokazuje pohŕdanie väčšiny základných  princípov ľudských práv. Očitý svedok bičovania popísal Amnesty International ako Raifa Badawiho priviezli v autobuse v putách. Postavili ho na verejné námestie pred mešitu. Dav, ktorý postupne rástol sa zhromaždil vôkol neho. Nikto ale nevedel, prečo má byť Raif potrestaný. „Je to vrah?“, pýtali sa. „Zločinec?“ „Nemodlil sa?“

Bezpečnostný dôstojník k nemu pristúpil zozadu a začal ho mlátiť obrovskou trstenicou. Raif zdvihol hlavu k nebu, zavrel oči a sklonil  chrbát. Mlčal. Z výrazu jeho tváre a z postoja tela sa dalo čítať, že bol vo veľkej bolesti. Dôstojník ho bil na chrbte a nohách, a počítal údery,“ povedal svedok. Raif Badawi je väzňom svedomia. Jeho jediným “zločinom” je, že využil svoje právo na slobodu prejavu. Preto musí byť okamžite a bezpodmienečne prepustený.

Raif Badawi bol v júni 2012 zatknutý a odvtedy sa nachádza vo väzení Briman v Džidde. Je zakladateľom on-line fóra pre politické a sociálne debaty „Liberáli Saudskej Arábie“. Raif bol v minulom roku odsúdený na 10 rokov väzenia, 1000 rán bičom a bola mu udelená pokuta vo výške 1 milión riál (266,600 dolárov) za to, že vytvoril on-line fórum a za to, že podľa súdu urazil islam. Rany bičom postupne dostáva 20 týždňov. “Je desivé, že Raifa Badawiho čaká 19 týždňov bičovania. Úrady Saudskej Arábii musia okamžite konať, “povedal Said Boumedouha.

13.januára oslavuje svoje 31.narodeniny. Žiadajte jeho prepustenie spolu s nami, aby mohol byť so svojou rodinou: https://pripady.amnesty.sk/pripad/lwm-raif-badawi alebo tweetuje na #FreedomForRaif, #FreeRaif alebo #IStandWithRaif