33 dôvodov, prečo nebol rok 2016 až taký zlý

Nech sa pozrieme kdekoľvek, ľudia považujú rok 2016 za nie veľmi pozitívny. Ale je to skutočne tak?  Vďaka Vám sme našli mnoho dôvodov prečo ho vnímať v lepšom svetle.

Tento rok sme pomohli oslobodiť viac ako 650 ľudí – čo predstavuje takmer dvoch ľudí denne – z uväznenia, ktoré bolio nespravodlivé a častokrát aj plné násilia. Spoločne sme pomohli zmeniť zákony v 40 krajinách. Žiadali sme futbalovú federáciu, aby napravila porušovanie práv  a pomohli sme odsúdiť vojnových zločincov. A počas roku plného neistôt sme našli jednu vec,  na ktorú sa môžeme spoľahnúť:  Nestačí byť nahnevaný. Zmena nastane, keď spoločne podnikneme kroky k zmene.

Tu je 33 príkladov ako ste tento rok pomohli zmeniť životy v každom regióne na svete.

1. Albert Woodfox, USA

Vo februári bol konečne prepustený – strávil 43 rokov a 10 mesiacov na samotke vo väzení v Louisiane. „Nemôžem dostatočne zdôrazniť, aké dôležité pre mňa boli listy od ľudí z celého sveta”, povedal Albert. “Dodávalo mi to pocit vlastnej hodnoty. Dodávali mi silu – presvedčili ma, že to čo robím je správna vec. “ V Maratóne písania listov žiadali státisíce podporovateľov  a podporovateliek jeho prepustenie.

2. Mazen Mohamed Abdallah, Egypt

Prepustený z väzby vo februári. 14-ročného chlapca znásilnili príslušníci bezpečnostných zložiek, aby získali priznanie. Amnesty bola prvou organizáciou, ktorá na tento prípad upozornila. Vďaka nám sa táto správa dostala dostala do zahraničných médií, ktoré svojím tlakom donútili Egypt, aby Mazena prepustili.  „Na to, aby som mohla vyjadriť vďaku Amnesty International, za to, že priviedli môjho syna späť, neexistujú žiadne slová” , povedala Mazenova matka.

3. Kostyantyn Beskorovaynyi, Ukrajina

Prepustený vo februári vďaka podporovateľom a podporovateľkám Amnesty. Ďalších dvanásť mužov a jedna žena boli prepustení v júli a auguste, po intenzívnych vyjednávaniach s právnikmi Amnesty International a Human Rights Watch. Všetkých zadržiavali v tajnom detenčnom zariadení v Charkove na severe Ukrajiny. Počas stretnutí, ktoré prebiehaly po celý rok,  sme ukrajinským úradom opakovane odovzdávali zoznam mien, vrátane Kostyantyna a ďalších. „Ďakujem vám za prácu, ktorú robíte” povedal nám Kostyantyn. „Myslel som, že už nikdy nebudem voľný.“

4. Mahmoud Hussein, Egypt

Prepustený v marci. 20-ročný študent strávil viac ako dva roky vo väzbe od zatknutia v roku 2014 bez toho, aby bol súdený. Mal 18 rokov a na sebe oblečené tričko s nápisom „Národ bez mučenia“. „Som tak vďačný všetkým z  Amnesty, ktorí odštartovali kampaň na moju podporu,“ povedal Mahmoud Hussein. „Dalo mi to toľko nádeje a cítil som sa podporovaný, aj keď som bol zatvorený mimo dosahu ľudí, na cintoríne živých. Stále som bol nažive v myslí iných ľudí.“   Mahmoudove prepustenie žiadalo v rámci našej kampane Zastavme mučenie 145 000 ľudí z celého sveta.

5. Phyoe Phyoe Aungová, Mjanmarsko

Prepustená v apríli. Podporovatelia  a podporovateľky Amnesty z celého sveta napísali za ňu viac ako 394,000 listov, emailov, tweetov v rámci Maratónu písania listov. Bola prepustená spoločne s ďalšími protestujúcimi študentmi a študentkami. „Veľmi Vám ďakujem, každému z Vás,“ napísala nedávno svojim podporovateľom a podporovateľkám.  „Nielen za kampaň za moje prepustenie, ale za to, že nám pomáhate držať našu nádej a vieru nažive.“

6. Maria Teresa Riverová, El Salvador

Prepustená v máji.  V roku 2011 bola odsúdená na 40 rokov väzenia za samovoľný potrat. Tisíce aktivistov a aktivistiek Amnesty z celého sveta písali listy za jej prepustenie a naliehali na El Salvador, aby zastavil kriminalizáciu prerušenia tehotenstva. „Som veľmi vďačná všetkým mužom a ženám, ktorí za môj prípad bojovali so zapálenou sviečkou, a ktorí dúfali, že budem prepustená,“  napísala vo svojom liste.

7. José Marcos Mavungo, Angola

Prepustený v máji. V septembri ho odsúdili za „vzburu“  kvôli svojej účasti v organizovaní nenásilnej demonštrácie.

8. Khadija Ismayilovová, Azerbajdžan

Prepustená v máji. Po odvolaní zmenil najvyšší súd rozsudok ocenenej novinárky zo sedem a pol rokov väzenia na tri roky. Vďaka vášmu nátlaku a dvojročnej kampani predchádzalo tomuto rozsudku prepustenie ďalších 11 ľudí v marci.

9. Yecenia Armentová, Mexiko

Prepustená z väzenia v júni. 10 júla 2012 ju zadržali a počas mučenia, ktoré trvalo 15 hodín ju  zbili, takmer udusili a znásilnili . Potom sa  „priznala“ k účasti na smrti svojho manžela. Podporovatelia a podporovateľky Amnesty ju podporili takmer 300 tisíc podpismi a listami v rámci kampaní  Zastavme mučenie a Maratónu písania listov. „Keď som dostala všetky tie listy, ktoré boli dôkazom toho, že nie som sama,“  povedala nám, “cítila som sa skvele. A pomyslela som si: „Áno, skutočne je to tak, nie som sama.“

10. 17 mladých aktivistov z Angoly, Angola

Vďaka nepretržitej a intenzívnej kampane za ich oslobodenie boli podmienečne prepustení na konci júla. Medzi nimi bol aj Sedrick de Carvalho, ktorý bol zatknutý za účasť v čitateľskom krúžku, kde mladí ľudia diskutujú o demokracii a slobode. „Chcel by som poďakovať Amnesty International,“ povedal neskôr, „vďaka jej podpore už nie sme vo väzení.“

11. Ildefonso Zamora Baldomero, Mexiko

Prepustený 12. augusta. Environmentálny aktivista a väzeň svedomia  bol nespravodlivo väznený  deväť mesiacov. „Úprimne ďakujem všetkým v Amnesty International z celého sveta,“ povedal Ildefonso. „Nemám slová na to, aby som povedal, ako  Vám nekonečne ďakujem.“

12. Belén, Argentína

Prepustená z predbežnej väzby v auguste. Viac ako 120,000 ľudí z celého sveta podpísalo našu petíciu adresovanú miestnym úradom v júli za jej prepustenie. 27 -ročná Belén bola odsúdená na osem rokov väzenia za samovoľný potrat. Konečné rozhodnutie v jej prípade doteraz nepadlo.

13. Fred Bauma a Yves Makwamba, Demokratická republika Kongo

Boli prepustení na konci augusta. Ohromujúcich 170,000 ľudí napísalo listy za dvoch aktivistov počas Maratónu písania listov. “Každý list, každá návšteva, každé slovo nás posilnilo a spevnilo naše odhodlanie v tomto dlhom, ale spravodlivom boji za slobodu a demokraciu,” povedal Yves. Ďalší desiati aktivisti a členovia mládežníckeho hnutia LUCHA boli tiež prepustení v roku 2016.

14. Homa Hoodfarová, Irán / Kanada

Prepustená v septembri. Kanadsko-Iránska občianka je profesorkou antropológie a bojovníčkou za ženské práva. Desaťtisíce ľudí v Kanade i inde podpísali petície za jej prepustenie.

15. 31 nenásilne protestujúcich, Gambia

Prepustení na kauciu v decembri. Medzi nimi bol aj opozičný vodca Ousainou Darboe. Amnesty viedla kampane za ich prepustenie a vyzývala svojich podporovateľov a podporovateľky  na preukázanie solidarity s väznenými.

16. Irak: 293 ľudí prepustených z väzenia

V máji sme získali prístup k provizórnemu detenčnému centru v Anbar, západne od irackého Bagdadu. Tam sme našli asi 700 ľudí (niektorí mali len 15 rokov), ktorí boli zadržiavaní bez obvinenia v strašných podmienkach, pretože boli podozriví zo spojenia s IS. Naše zistenia sme okamžite uverejnili a zaznamenali sme veľký celosvetový ohlas. Toto, spolu s dôležitým stretnutím s premiérom Iraku viedlo k prepusteniu 293 ľudí.

17. Nigéria: 100 ľudí premiestnených zo strašných podmienok

11. mája sme odhalili, že len za rok 2016 zomrelo v nigérijskom vojenskom zariadení viac ako 149 ľudí. Ich smrť s najväčšou pravdepodobnosťou zapríčinilo vyhladovanie, dehydratácia a choroby. Medzi mŕtvymi bolo aj 11 bábätiek a detí, ktorí nemali ani šesť rokov. Kým hovorca nigérijskej armády popieral tieto zistenia, okamžite po zverejnení našej správy bolo z kasární prepustených približne 100 väznených osôb.

18. Svetová futbalová asociácia pod tlakom

V marci sme odhalili zneužívanie migrujúcich pracovníkov,  ktorí pracujú na výstavbe štadióna pre Majstrovstvá sveta vo futbale v Katare v roku 2022. Kombinácia tlaku podporovateľov a podporovateliek Amnesty kombinácii s naším vyšetrovaním vyvolali reakciu predstaviteľov Kataru, stavebných spoločností a FIFA. Dve spoločnosti vrátili pasy svojim pracovníkom. Jednej spoločnosti bola na pol roka pozastavená činnosť na projektoch Majstrovstiev sveta. Medzinárodná asociácia atletických federácií (ktorá použije Katarské športové zariadenia pre svoje Majstrovstvá sveta v roku 2019) vyhlásila, že sa bude venovať problémom, na ktoré sme upozornili, hoci nebola cieľom správy. FIFA vyhlásila, že zriadi nezávislý výbor na monitorovanie podmienok na mieste konania Majstrovstiev sveta v roku 2022.

19. Vojnový zločinec z Čadu odsúdený

30. máj sa stal významným medzníkom pre medzinárodnú spravodlivosť. Bývalý prezident Čadu, Hissène Habré, bol odsúdený na doživotie za zločiny proti ľudskosti, vojnové zločiny a mučenie. Tieto zločiny sa stali v Čade v rokoch 1982 až 1990. Žalobcovia sa okrem iných dôkazov spoliehali aj na správy Amnesty  od roku 1980 a využili aj znalecké svedectvo  bývalého člena Amnesty.

20. Iránsky teenager bol ušetrený popravy

Alireza Tajikiho zachránili od popravy obesením  celosvetové protesty. Jeho poprava bola naplánovaná na 15. mája 2016, ale Amnesty spolu so svojimi aktivistami a aktivistkami vyzývali a  tweetovali úradom, aby Alirezu ušetrili a  poprava bola odvolaná. Alireza ale stále nie je v bezpečí – teraz žiadame Irán, aby zrušil rozsudok smrti.

21. Pozastavené popravy na Maledivách a v Indonézii

Vaša pokračujúca podpora za ukončenie trestu smrti na celom svete prináša pozitívne výsledky na Maldivách a v Indonézii. V júli ste nám pomohli zastaviť – aspoň dočasne – plánované obnovenie popráv na Maldivách po viac ako 60-tich rokoch. Podporovatelia a podporovateľky Amnesty kampaňovali aj za zastavenie popráv 14-tich ľudí v Indonézii usvedčených z drogových zločinov po nespravodlivých súdnych procesov.  29. júla boli štyria ľudia zo skupiny popravení, no v ďalších desiatich prípadoch bola poprava odložená, s tým že úrady prisľúbili “kompletné preštudovanie” ich prípadov. Kampaň za ich záchranu pokračuje.

22. Desaťročné sýrske dievča dostalo život zachraňujúcu operáciu

Po medzinárodnom nátlaku zo strany podporovateľov a podporovateliek Amnesty a ďalších bolo 13. augusta  závažne ranené 10-ročná dievča úspešne evakuované z mesta Madaya, aby mohlo urgentne absolvovať operáciu. Ghinu Ahmad Wadiovú postrelil do nohy ostreľovač na kontrolnom stanovišťi sýrskej armády, keď išla kúpiť lieky pre svoju matku.

23. Burkina Faso bojuje proti skorým a núteným sobášom

Vďaka vašej podpore sľúbila vo februári vláda v Burkine Faso bojovať so skorými a nútenými sobášmi. Zaviazala sa zdvihnúť minimálny legálny vek sobášov pre ženy na 18 rokov a zabezpečiť, že nútené manželstvo je jasne definované v zákone. Viac ako pol milióna z Vás podpísalo našu petíciu, ktorá bola súčasťou kampaní  Moje telo, moje práva a Maratónu písania listov – a toto nezostalo nepovšimnuté miestnymi úradmi.

24. Malawi: nový zákon, ktorí chráni ľudí s albinizmom

Viac ako 225,000 ľudí podpísalo našu petíciu pre úrady v Malawi a žiadali zastaviť zabíjanie ľudí s albinizmom. Vďaka tomuto celosvetovému nátlaku zmenilo Malawi v septembri dva zákony, ktoré pomôžu chrániť ľudí s albinizmom pred násilnosťami a vraždami. Dnes čelí doživotiu vo väzení ktokoľvek, kto má pri sebe kosti alebo časti tiel ľudí s albinizmom.

25. Pokrok v obmedzovaní mučenia

Vaše snahy o zastavenie mučenia viedli v niekoľkých krajinách k progresívnym krokom k ukončeniu týchto praktík. Guinea urobila z mučenia zločin, Togo posilnilo svoje zákony tak, aby boli v súlade s medzinárodným právom. Po rokoch kampaní  sa Kanada konečne zaviazala predchádzať mučeniu tým, že ratifikovala Opčný protokol k Dohovoru proti mučeniu (OPCAT).  Po troch rokoch neúnavnej kampane aktivistov a aktivistiek Amnesty sme boli na Filipínach svedkami historického rozhodnutia o mučení políciou – išlo o prvé usvedčenie na základe zákona proti mučeniu prijatého v roku 2009.

26. Krok vpred za práva pôvodného obyvateľstva Kanady

V auguste otvorila Kanada nezávislé vyšetrovanie prípadov nezvestných a zavraždených pôvodných obyvateliek.  Rozhodnutie nasledovalo po viac ako desaťročnej kampani podporovateľov a podporovateliek Amnesty, skupín združujúcich pôvodné obyvateľky a ďalších ľudí z Kanady.

27. Nové zákony pre nezvestných v Peru

Vďaka novému zákonu sa môžu tisíce ľudí, ktorí stále hľadajú svojich nezvestných milovaných dozvedieť, čo sa s nimi stalo. Zákon, ktorý bol prijatý v júni nasledoval po nepretržitej kampani podporovateľov a podporovateliek Amnesty v Peru za tých, ktorí zmizli alebo ich uniesli štátne zložky, alebo ozbrojené skupiny počas ozbrojeného konfliktu v rokoch  1980-2000.

28. Pokrok v právach pôvodného obyvateľstva Austrálie

Po kampani a vydaní našej správy o spravodlivosti pre mladistvých v Queenslande v Austrálii sme boli boli svedkami historického úspechu. Po piatich desaťročiach nespravodlivosti už, v súlade s medzinárodným právom,  nebudú 17-roční mladiství zadržiavaní vo väzení pre dospelých, ani nebudú súdení ako dospelí. To znamená, že deti, a najmä deti pôvodného obyvateľstva, u ktorých je 22-krát viac pravdepodobné, že budú zadržaní, dostanú väčšiu šancu na návrat do bežného života.

29. Nórsko a Dánsko: Historický úspech pre práva trans* osôb

V júni bol v Nórsku prijatý zákon, vďaka ktorému si môžu dať trans* osoby právne uznať rod rýchlym, prístupným a transparentným procesom.  Zákon umožňuje trans* osobám, aby sa sami rozhodli o svojom rode a zbavuje krajinu hanebného dedičstva povinných požiadaviek, ktoré boli diskriminačné a porušovali celý rad ľudských práv. V máji prijal dánsky parlament rozhodnutie prestať klasifikovať transrodovú identitu ako duševnú poruchu.

30. Saudská Arábia: Pozastavenie využívania kazetovej munície

Ľudia po celom svete sa zapojili do našej kampane a upozorňovali na devastujúci vplyv kazetovej munície, ktorú v Jemene využíva koalícia vedená Saudskou Arábiou a  pochádza z Veľkej Briátnie, USA a Brazílie. USA  pozastavili transfer kazetových výbušnín do Saudskej Arábie. V decembri vyhlásila Saudská Arábia, že prestane využívať kazetovú muníciu pochádzajúcu z Veľkej Británie. My ich žiadame, aby kompletne zakázali využívanie kazetovej munície.

31. Čoraz viac krajín ruší trest smrti

Celosvetová snaha zrušiť trest smrti naberá na sile. 12. mája sa Nauru stala 103. krajinou, ktorá zakázala trest smrti vzťahujúci sa na všetky zločiny. A v októbri Guinea prijala zákon, ktorý ruší trest smrti v takmer všetkých prípadoch.

32. Právne vákuum v obchode s nástrojmi, ktoré môžu byť využívané na mučenie, sa uzavrelo

Roky kampaní podporovateľov a podporovateliek Amnesty a Omega Research Foundation viedli Európsku úniu k tomu, aby v októbri prijala prísnejšie opatrenia týkajúce sa predaja a propagácie nástrojov určených na mučenie či popravy ľudí. Obmedzenia sú právne záväzné vo všetkých členských krajinách EÚ.

33. Poľsko – vďaka ženám dostal návrh zákona o prerušení tehotenstva spiatočku

Ženy a dievčatá z Poľska vyšli v októbri do ulíc a protestovali proti navrhovanej novele už tak prísneho zákona o zákaze prerušenia tehotenstva. Ženy štrajkovali, aby spoločne vyjadrili ich hnev voči návrhom a tisícky ľudí vrátane podporovateľov a podporovateliek Amnesty im poslali odkazy solidarity. Nakoniec vláda vycúvala , čo znamenalo historické víťazstvo v boji za práva žien v tejto krajine.