Uprostred eskalácie konfliktu medzi izraelskými a palestínskymi ozbrojenými skupinami v Gaze vyzvala Amnesty International na medzinárodné zbrojné embargo ozbrojených skupín a okamžité nasadenie medzinárodných pozorovateľov.
„Ako v Gaze, tak aj v Izraeli musia byť prítomní medzinárodní pozorovatelia schopní vykonávať nezávislé, nestranné posúdenie porušenia ľudských práv a medzinárodného humanitárneho práva na oboch stranách”, povedala Ann Harrisonová, zástupkyňa riaditeľa programu pre Blízky východ a severnú Afriku z Medzinárodného sekretariátu Amnesty International. Až do vyhlásenia embarga by mali všetky štáty okamžite pozastaviť prevody zbraní, streliva a súvisiaceho vybavenia do Izraela, hnutiu Hamas a palestínskym ozbrojených skupinám v Gaze.
Izraelská armáda oznámila, že od 14. novembra napadla viac ako 1,350 cieľov v úseku pásma Gazy, počnúc delostreleckými útokmi na husto obývané obytné oblasti, vládne budovy a sídla médií. Popritom došlo k zabíjaniu a zraneniam na strane palestínskych civilistov. Palestínske ozbrojené skupiny na Izrael vystrelili viac ako 1100 rakiet, ktoré zabili troch izraelských civilistov a zranili najmenej 51 ľudí.
Zasahovanie nevojenských cieľov ohrozuje civilistov a porušuje medzinárodné humanitárne právo. „Členovia medzinárodného spoločenstva by mali uprednostňovať ochranu civilistov a prísne dodržiavanie medzinárodného humanitárneho práva. Ticho niektorých vplyvných štátov je ohlušujúce“.
Do tohto pondelka AI zozbierala mená 66 civilistov zabitých v Gaze, palestínske Centrum pre ľudské práva hovorí o 622 zranených civilistoch. „Máme vážne obavy, že zabití alebo zranení civilisti v Gaze sú výsledkom neprimeraných útokov zo strany izraelských síl“, povedala Harissonová.
Amnesty International opakovane odsúdila blokádu pásma Gazy ako kolektívny trest 1,6 milióna obyvateľov Gazy a vyzvala k jej zrušeniu. Dodnes nebola vyvodená žiadna zodpovednosť ani za vojnové zločiny a možné zločiny proti ľudskosti z obdobia rokov 2008-2009, kedy zomrelo 1400 Palestínčanov, vrátane detí a traja Izraelčania. Zločiny dokumentovala AI, ako aj OSN, ktorej výsledkom bola tzv. Goldstonová správa. AI opakovane vyzývala Valné zhromaždenie OSN, aby sa odvolala na túto správu, na základe ktorej by mohla Bezpečnostná rada postúpiť prípady zločinov, ktoré na civilistoch páchali obe strany konfliktu Medzinárodnému trestnému tribunálu.
Nedostatočné nestranné a neefektívne vyšetrenie minulých zločinov vyvoláva obavy, že násilie sa bude opakovať a jeho obete nebudú mať prístup k spravodlivosti a reparáciám.