Ako vaše listy zmenili 10 životov

Ako každý rok, aj tento už netrpezlivo očakávame začiatok celosvetového Maratónu písania listov, ktorý sa bude konať v decembri. Opäť sa blíži to obdobie v roku, kedy si pripomenieme silu slov a silu nášho medzinárodného hnutia.

Vraciame sa naspať k srdcu Amnesty International. Rozprávame sa s priateľmi a priateľkami, rodičmi a komunitami a stretávame sa, aby sme písali listy. Stovky, tisícky listov. Listy, ktoré menia životy – ako minulý rok týmto desiatim ľuďom.

1. Sloboda v Nigérii

Guvernér štátu Delta v Nigérii reagoval na tlak podporovateľov a podporovateliek Amnesty International a udelil milosť Mosesovi Akatugbovi, ktorý bol ako 16-ročný odsúdený na trest smrti za krádež troch telefónov. Ďakujeme všetkým, ktorí za neho apelovali!

“Nezostala mi už žiadna nádej. To sa ale zmenilo, keď sa Amnesty International začala angažovať v mojom prípade. Správy, ktoré som dostal ma ohúrili. Znovu som našiel nádej.” 

Moses Akatugba

 

2. Vyšetrovanie mučenia na Filipínach

Filipínska polícia oznámila, že na podnety “ľudskoprávnej organizácie” (sebavedomo môžeme povedať, že Amnesty International) začne vyšetrovať šokujúce mučenie Jerrymeho Corra, ktorého mučili elektrickými šokmi, bili ho a vyhrážali sa mu smrťou.

3. Zmena zákona v Nórsku

Nórska vláda potvrdila, že zmení zákon pre osoby, ktoré si chcú prepísať rod. Vyhlásenie nasledovalo po našej kampani za John Jeanette Solstad Remoovú, trans osobu, ktorá si nemohla prepísať rod bez absolvovania povinnej psychiatrickej diagnózy a operácie zmeny pohlavia.

“Toto je to, o čom som snívala a v čo som dúfala. Stálo za to bojovať. Síce to trvalo dlho, ale keď sme konečne videli výsledky našej práce, bol to úžasný pocit.”

– John Jeanette Solstad Remoová

4. Povolené návštevy vo väzení v Číne

Dcéra Ping Liuovej, aktivistky, ktorá bola uväznená za boj proti korupcii v Číne, mohla konečne navštíviť svoju matku vo väzení. Medzinárodné povedomie o tomto prípade mohlo zohrať úlôhu v tejto pozitívnej zmene.

5. Boj proti rasizmu v Grécku

Rómka Paraskevi Kokoniová, ktorú brutálne zbili pri rasisticky motivovanom útoku na západe Grécka, sa stretla s gréckym ministrom spravodlivosti a odovzdala mu listy vyzbierané počas Maratónu písania listov. Minister potvrdil, že súčasná protirasistická legislatíva je “nepostačujúca” a navrhol opatrenia na zmenu.

6. Zlepšenie zdravotnej starostlivosti v Južnej Afrike

Ženy a dievčatá v Mkhondo v Južnej Afrike dnes majú lepší prístup k zdravotnej starostlivosti v tehotenstve. Jedna klinika začala poskytovať predpôrodné služby sedem dní v týždni, čím dramaticky skrátila čakacie doby (predtým ich poskytovala len dva dni v týždni).

7. Pridelenie kompenzácie v Indii

Indická vláda potvrdila, že preskúma počet mŕtvych a zranených po toxickom úniku plynu z roku 1984 v Bhopále, za ktorých žiada kompenzáciu. Môže to byť obrovským krokom vpred smerom k záruke, že zodpovedné spoločnosti zaplatia za skutočný rozsah katastrofy.

8. Nádej v Uzbekistane

Rodina Erkina Musaeva, ktorý bol neprávom obvinený zo špiónstva a uväznený na 20 rokov po nespravodlivom súdnom procese v Uzbekistane nám povedala, že Vaše listy mu dodávajú “silu, optimizmus a vieru. Erkin posiela obrovské ďakujem všetkým, komu nie je jeho osud ľahostajný.”

9. Podpora Chelsea Manningovej v USA

Viac než 240 tisíc ľudí podporilo Chelsea Manningovú, ktorá bola odsúdená na 35 rokov väzenia po zverejnení tajných materiálov vlády USA.

“Všetkým sa chcem veľmi poďakovať za vašu podporu, vďaka ktorej zostávam optimistická,” povedala. “Vďaka vám zostávam silná!”

Chelsea Manningová

10. Zvyšovanie povedomia v Spojených arabských emirátoch

Bojovali ste za Mohammeda al-Rokkena, ktorý bol odsúdený na 10 rokov väzenia po tvrdom útoku na politických a ľudskoprávnych aktivistov v Spojených arabských emirátoch. Ako nám povedal jeden miestny aktivista,  “veríme, že takéto kampane môžu donútiť vládu, aby prijala pozitívne kroky v oblasti ľudských práv”.