Amnesty International odsudzuje obmedzovanie osobnej slobody Mordechaia Vanunu

JERUZALEM – Amnesty International rozhodne odsudzuje ďalšie obmedzovanie práv a slobôd bývalého technika pracujúceho na izraelskom jadrovom programe Mordechaia Vanunu.

Úrady totiž predĺžili dobu, počas ktorej nemôže známy protijadrový aktivista opustiť krajinu, a je obmedzená aj jeho sloboda združovania a prejavu. Tieto reštrikcie sú dôsledkom jeho rozhovoru s novinármi anglického denníka Sunday Times ešte z roku 1986, kde odhalil detaily nukleárneho výskumu v krajine. Následne ho agenti tajnej služby Mosad uniesli z Ríma do Izraela, a súd ho odsúdil za zradu a špionáž na 18 rokov väzenia.
Po odpykaní plnej výšky trestu v apríli 2004 obmedzili úrady jeho základné ľudské práva, nemohol sa stretávať s ľuďmi zo zahraničia a voľne cestovať. Obmedzenia mali trvať ,,iba“ rok, ale boli opäť obnovené. Izrael zdôvodňuje tieto opatrenia obavami z toho, že Modrechai Vadunu vyzradí ďalšie tajomstvá jadrového programu. Ten však už opätovane vyhlásil, že všetko čo vedel, povedal pred 19 rokmi. Amnesty International sa preto obáva, že sa jeho práva svojvoľne porušujú. Napriek tomu, že si odpykal plnú výšku trestu, zdá sa , že úrady pokračujú v jeho trestaní.

,, Izrael je viazaný článkom 12 Medzinárodného dohovoru o občianskych a politických právach, ktorý krajina ratifikovala. Ten zakazuje svojvoľne obmedzovať osobnú slobodu jednotlivca, vrátane slobody cestovať v rámci krajiny, alebo do zahraničia, združovať sa, alebo vyjadriť svoj názor,“ uvádza vo svojom stanovisku Amnesty International.

Dvanásteho apríla 2005 bol Mordechai Vanunu obžalovaný za porušenie obmedzení, ktoré naňho úrady uvalili. Rozprával sa totiž so zahraničnými novinármi a pokúsil sa opustiť Jeruzalem, aby sa mohol zúčastniť na vianočnej omši v Betleheme. Ak sa obvinenia preukážu, môže byť odsúdený na ďalšie tri roky väzenia.

V prípade, že bude Mordechai Vanunu uväznený za porušenie obmedzení, ktoré naňho úrady uvalili, Amnesty International si ho adoptuje ako väzňa svedomia.