Amnesty International protestuje proti bezdôvodnému zatýkaniu demonštrantov

Bieloruská vláda opäť porušila právo na pokojné vyjadrenie politického nesúhlasu.

Amnesty International a Medzinárodnú federáciu pre ľudské práva (MDĽP) znepokojili správy o bezdôvodnom zatýkaní a zlom zaobchádzaní s demonštrantmi. V priebehu posledných dvoch dní boli zatknuté stovky ľudí, ktorí v Minsku protestovali proti výsledkom parlamentných volieb a kontroverzného referenda. To umožní prezidentovi Lukašenkovi opäť kandidovať.
„Takáto demonštrácia sily zo strany vlády ukazuje, akú cenu dnes v Bielorusku musia zaplatiť tí, ktorí vyjadria odpor voči prezidentovi Lukašenkovi,“ konštatuje Amnesty International a MDĽP.
Poriadková polícia na rozohnanie pokojných demonštrantov použila obušky a asi 50 z nich nahnala do autobusov. Boli medzi nimi mladí aktivisti a čelní predstavitelia opozície. Polícia napadla aj novinárov z ruských televízií Ren TV a NTV a novinára z AFP zadržala. Neplnoletých aktivistov prepustili počas noci, asi 40 ľudí však v Leninskom okrsku v Minsku čaká súd. Čelia obvineniam z účasti alebo organizovania nepovolenej verejnej demonštrácie, za čo im hrozí 15 dní väzenia alebo pokuta. Sú medzi nimi aj Pavel Severinets z Frontu mládeže a Anatolij Lebeďko, líder Zjednotenej občianskej strany. Ten utrpel niekoľko zranení a momentálne je v nemocnici s otrasom mozgu, zlomenými rebrami a pravdepodobne aj poškodenými obličkami. Arturovi Finkevičovi z Frontu mládeže bol uložený administratívny trest 15 dní a niekoľkí členovia mládežníckeho hnutia Zubor dostali tresty od 5 do 10 dní.

Demonštrácie budú pravdepodobne pokračovať. Amnesty International a MDĽP preto vyzvali bieloruské úrady, aby rešpektovali právo na slobodu vyjadrovania a združovania, ale aj medzinárodné štandardy, ktoré upravujú zaobchádzanie s demonštrantmi.