Amnesty International uvádza na trh novú aplikáciu, ktorá má pomôcť aktivistom

Po troch mesiacoch testovania vo viac ako 17 krajinách je „Panic Button“ celosvetovo dostupný na stiahnutie v štyroch jazykoch.

Nová aplikácia s názvom „Panic Button“, ktorá má pomáhať obhajcom ľudských práv, je už dostupná na stiahnutie na Google Playstore.

Táto Android aplikácia bola vyvinutá Amnesty International v spolupráci s iilab, aktivistami, odborníkmi na technológie aj dobrovoľníkmi z celého sveta. Aplikácia mení smartphone na tajný alarm, ktorý môže byť spustený v prípade núdze, ak hrozí aktivistovi nebezpečenstvo. Aplikácia upovedomí ostatných aktivistov a tak môže byť človeku v núdzi poskytnutá rýchlejšia pomoc.

„Cieľom aplikácie je zvýšiť ochranu aktivistov na celom svete, ktorým hrozí zatknutie, útok, únos či násilie,“ povedala úradníčka pre technológiu a ľudské práva Amnesty International Tanya O’Carroll. Po troch mesiacoch testovania vo viac ako 17 krajinách je „Panic Button“ celosvetovo dostupný na stiahnutie v štyroch jazykoch. Počas testovacej fázy aktivisti a žurnalisti potvrdili, že aplikácia môže mať pozitívny efekt na znižovanie risku pri každodennej práci aktivistov.

„Je hrozivé zistiť, že nejaký aktivista bol zadržaný na niekoľko mesiacov a nikto o tom ani nevedel a nemohol mu pomôcť na slobodu. Dúfame, že „Panic Button“ zabráni, aby nezákonné zadržiavanie v Sudáne neostalo nepovšimnuté a mohli sme pomôcť viac ľuďom,“ povedal Ibrahim Alsafi, aktivista za ľudské práva v Sudáne.

„Táto aplikácia je dôležitá pre aktivistov, ochrancov ľudských práv, študentov aj právnikov. Každý, komu môže v práci hroziť nebezpečenstvo by mal mať „Panic Button“ na svojom mobile.“