Amnesty vyzýva štáty G8: Zastavte obchodovanie s ľudskými právami!

Amnesty International AI vyzvala krajiny G8, aby na stretnutí vo francúzskom Evian naplnili záväzky, ktoré si stanovili na minuloročnom summite. Predovšetkým „podporovať mier a bezpečnosť v Afrike“.

Ak to lídri G8 s mierom v Afrike myslia skutočne vážne, konštatuje AI, mali by sa snažiť odstrániť podstatu konfliktu, teda uzavretý kruh obchodu so zbraňami a nerastnými surovinami. Najstrašnejším príkladom je zrejme konflikt v Demokratickej republike Kongo. Od roku 1998 v ňom zomreli zhruba 3 milióny ľudí. Státisíce obyvateľov boli mučené počas bojov medzi znepriatelenými stranami, ktoré sa usilujú kontrolovať územia bohaté na nerasty. Tisícky ďalších zomreli na podvýživu a nedostatok humanitárnej pomoci po tom, čo museli opustiť svoje domovy. K obzvlášť krutému krviprelievaniu dochádza v posledných mesiacoch v oblasti Ituri na severo-východe krajiny. Do oblasti bude podľa všetkého vyslaná špeciálna jednotka OSN, pretože doterajšia pozorovateľská misia na situáciu nestačí.
Krízu však možno dôsledne vyriešiť len prevenciou – nie spätným zachraňovaním pred najhorším. Krajiny G8 by mali zasiahnuť a zastaviť spojenie medzi obchodom so zbraňami a prírodnými surovinami, ktoré takéto konflikty živia.
Prvým krokom by malo byť prijatie celosvetovej Zmluvy o obchode so zbraňami, ktorá by zaviedla prísnu právnu kontrolu. Zmluva musí zabrániť terajšiemu stavu, keď spoločnosti, priekupníci a sprostredkovatelia, nezriedka prepojení na vládnych úradníkov, porušujú embargá OSN.
Amnesty International tiež vyzýva predstaviteľov G8, aby podporili návrh subkomisie OSN o Zodpovednosti a pravidlách pre nadnárodné spoločnosti. Firmy, ktoré sídlia v krajinách zoskupenia musia niesť zodpovednosť aj za v cudzine uskutočnené operácie, ak vedú k porušovaniu ľudských práv. Vlády by preto mali posilniť domácu legislatívu, ktorá by takýmto obchodom predchádzala.