„Egyptské úrady využívajú všetky dostupné prostriedky na potlačenie disentu a pošliapanie ľudských práv, uvádzame v správe, vydanej pri príležitosti tretieho výročia Egyptskej revolúcie, ktorá začala 25. januára 2011. Správa Plán represií: Porušovanie ľudských práv nekončí, vykreslila bezútešný obraz o situácií v oblasti dodržiavania ľudských práv a slobôd v Egypte, ktorá sa od zvrhnutia prvého prezidenta zvoleného po prevrate, Muhamada Mursího, nezmenila.
„Za uplynulých sedem mesiacov sa Egypt stal svedkom násilia páchaného štátnou mocou a to v nebývalej miere. Tri roky po prevrate sa požiadavky revolucionárov na dodržiavanie ľudskej dôstojnosti a práv Egypťanov zdajú vzdialenejšie, než kedykoľvek predtým. Niektorí z vodcov prevratu sú za mrežami a represie na dennom poriadku,“ konštatovala Hassiba Hadj Sahraouiová z Amnesty International pre Stredný východ a Severnú Afriku.
Egyptské úrady utiahli slučku okolo krku slobode prejavu a zhromažďovania. Represívna legislatíva spôsobila, že umlčiavanie kritikov režimu a obmedzovanie protestov sa pre vládu zjednodušilo. Nový zákon o protestoch, ktorý uvalil reštrikcie na verejné zhromaždenia a demonštrácie predstavuje vážnu hrozbu pre slobodu zhromažďovania, pričom bezpečnostným zložkám dáva moc používať neprimeranú silu voči pokojne protestujúcim. Výsledkom je štátom povolená represia voči občanom a neobmedzená plná moc pre bezpečnostné zložky na zneužívanie ich sily. Túto situáciu dopĺňajú útoky na novinárov a slobodu médií, tak isto ako razie a útoky na sídla mimovládnych organizácií.
„Je to dobre premyslený pokus skomplikovať im fungovanie v krajine a zabrániť im pokračovať v práci dokumentovania a reportovania štátneho zneužívania moci.“ pokračuje Hassiba Hadj Sahraoui. Úrady tiež hľadajú spôsob, akým využiť systém trestného práva ako nástroj útlaku. „Súdna moc je zneužívaná na potrestanie oponentov vlády, zatiaľ čo páchateľov zločinov proti ľudskosti necháva na slobode,“ dodáva.
Prezident Adly Mansour prezentoval minulý víkend vo svojom prejave novú egyptskú ústavu ako cestu ktorá „rešpektuje slobodu a demokraciu a robí právo a spravodlivosť spôsobom ako pracujeme a žijeme. „V skutočnosti je súčasný stav ľudských práv v Egypte alarmujúci. V krajine rastie útlak a do väzenia vás môže dostať obyčajný status na twitteri,“ pokračuje Sahraoui. Súčasná politika je zradou všetkých snáh o zlepšenie životnej úrovne, slobodu a sociálnu spravodlivosť z revolúcie z roku 2011.
Od tretieho júla 2013 bolo zabitých 1400 ľudí v dôsledku použitia neprimeranej sily bezpečnostných zložiek. Nikto nebol za to obvinený. „Členovia bezpečnostných zložiek musia niesť zodpovednosť za to, keď porušia ľudské práva. Zo začarovaného kruhu násilností sa preruší len vtedy, keď bude zákon platiť pre všetkých, nezávisle od ich postavenia, či politickej príslušnosti“.
Najtvrdšie obmedzenia tykajúce sa slobody prejavu a zhromažďovania sa týkali ľudí považovaných za podporovateľov a členov Moslimského bratstva. V decembri bolo Moslimské bratstvo oficiálne označené za „teroristickú organizáciu“, čo úradom ešte zjednodušilo zákrok voči skupine. 23. decembra boli pri najmenšom 1055 charitatívnym organizáciám spájaným s Moslimským bratstvom zmrazené všetky prostriedky. Počas protestov a pouličných stretov boli zatknuté aj stovky študentov. V jednom symbolic-kom prípade bol na Univerzite v Káhire zastrelený 19-ročný študent Mohamed Reda, keď špeciálna poriadková jednotka útočila slzným plynom a strelnými zbraňami na pôde univerzity.
Od tretieho júla 2013 bolo zabitých 1400 ľudí v dôsledku použitiu neprimeranej sily bezpečnostných zložiek. Nikto nebol za to obvinený. „Členovia bezpečnostných zložiek musia niesť zodpovednosť za to, keď porušia ľudské práva. Začarovaný kruh násilností sa preruší len vtedy, keď bude zákon platiť pre všetkých, nezávisle od ich postavenia, či politickej príslušnosti“.
Správu nájdete tu: Plán represií_Porušovanie ľudských práv nekončí