Bičovanie Raifa Badawiho odložili, čo poukazuje na brutálnosť jeho trestu

Amnesty International má informácie, podľa ktorých dnes Raif Badawi nebol bičovaný zo zdravotných dôvodov.

 

Raifa dnes pred plánovaným vykonaním trestu odviezli na zdravotnú prehliadku do väzenskej nemocnice. Podľa lekára sa jeho zranenia nestihli poriadne zahojiť a ďalšie bičovanie by nebol schopný vydržať. Odporučil, aby trest odložili na budúci týždeň. Nie je však jasné, či sa tým saudskoarabské úrady budú riadiť.

“Odloženie bičovania zo zdravotných dôvodov poukazuje na brutalitu takéhoto trestu a hovorí o jeho neľudskosti. Fakt, že Raifov stav sa najskôr musí zlepšiť, aby potom mohol znovu trpieť pri ďalšom bičovaní je strašný a prekračuje všetky medze. Bičovanie by sa v žiadnom prípade nemalo používať,“ povedal Said Boumedouha, zastupujúci riaditeľ Amnesty International pre Stredný východ a severnú Afriku.

“Medzinárodne právo zakazuje bičovanie a ďalšie formy telesných trestov. Bičovanie Raifa bolo nateraz odložené, no nevieme, či sa úrady v Saudskej Arábii budú riadiť odporúčaním lekára. Raifovi stále hrozí nebezpečie.”

Bičovanie spustilo medzinárodné pohoršenie celého sveta. Členovia a členky Amnesty International, ktorí vystupujú proti tomuto krutému trestu, žiadajú okamžité a bezpodmienečné prepustenie Raifa Badawiho, pretože je väzňom svedomia.