Bielorusko: výzva hrať podľa pravidiel

Bielorusko si dáva gól do vlastnej brány, tým že zakročuje voči občianskej spoločnosti v snahe umlčať disidentov. Pred začatím Majstrovstiev sveta v hokeji v Minsku 9.mája, Amnesty International štartuje novú kampaň, v ktorej žiada prepustenie aktivistov, ktorí pokojne protestovali. Občianski aktivisti pracujú v atmosfére narastajúcich represií. Za posledných 10 dní, bolo zatknutých 16 aktivistov.

„Autority v Bielorusku preferujú umlčanie tých, o ktorých sa boja, že odkryjú zneužívania zo strany vlády. Kritika je čoraz viac potlačovaná v Bielorusku, musí prísť teda zo zahraničia“, hovorí John Dalhuisen, riaditeľ pre program AI (Amnesty International) pre Európu a Strednú Áziu. Najmenej 8 ľudí bolo zadržaných 26 apríla po pokojnej demonštrácii v Minsku. Cieľom demonštrácie si bolo pripomenúť 28. výročie Černobylskej nukleárnej havárie. Organizátori dostali povolenie nevyhnutné na organizovanie akcie. Napriek tomu boli všetci odsúdení k rôznym administratívnym trestom od 15 do 25 dní. Ďalších osem aktivistov bolo zadržaných ešte pred samotným konaním zhromaždenia.

Pred samotným zahájením majstrovstiev, začíname kampaň na interaktívnom webe, v ktorej žiadame vládu, aby zrušila drakonické zákony a okamžite a bezpodmienečne prepustila troch väzňov svedomia, ktorí sú dlhodobo držaní vo väzení.

Virtuálne hokejové štádium pozýva ľudí prejaviť solidaritu. Môžete si rezervovať lístky a sedieť vedľa bieloruských väzňov svedomia – Alesa Beljackého, Mikoly Statkieviča a Eduarda Lobau aby ste spolu s nimi sledovali  zápas o ľudské práva v Bielorusku. Petíciu pošleme prezidentovi Lukaešenkovi.  Kampaň upozorňuje na notorické a pokračujúce trestanie tých, ktorí sa odvážia prehovoriť o ľudských právach. Zákon o verejných zhromaždeniach, ktorý platí od roku 1997 obsahuje ustanovenie, ktoré prakticky neumožňuje organizovať verejné zhromaždenia bez výslovného súhlasu autorít. To vážne obmedzuje právo na slobodu zhromažďovania alebo dokonca aktivizmu zo strany jednotlivých osôb. Trestný zákonník pokutuje aktivity neregistrovaných nevládnych organizácii. Najväčšie prekážky sú kladené pri registrovaní. V prípade zúčastnenia sa aktivít neregistrovanej organizácie hrozí väzenie až do výšky dvoch rokov. „Bielorusko si nezíska žiadnych fanúšikov pokiaľ nežačne hrať podľa pravidiel. Prepustenie väzňov svedomia a zrušenie represívnych zákonov je dobrým miestom, odkiaľ začať,“ hovorí Dalhusien.

 

Väzni svedomia za ktorých vedieme kampaň:

Ales Beljacký

Ales je vo väzení tretí rok zo štyroch a pol, na ktoré bol odsúdený. Bol uväznený za aktivity svojej ľudskoprávnej organizácie „Vjasna“. Organizácia sa zasadzuje za ochranu a podporu ľudských práv v Bielorusku, za zrušenie trestu smrti, mučenia a iné zlé zaobchádzanie a za oslobodenie politických väzňov.

Ales bol odsúdený za „daňové úniky v obzvlášť veľkom rozsahu” a pre používanie bankových účtov v Litve a v Poľsku. Počas niekoľkých rokov autority odmietali registráciu organizácie, boli nútení pracovať v utajení a za stáleho obťažovania. Súdny proces vykazoval závažné porušenie medzinárodných štandartov spravodlivého procesu. Niektoré dôkazy boli anonymné alebo neoverené.  Život vo väzení je pre Alesa ťažký.  Návštevy jeho ženy boli niekoľkokrát zakázané, balíky s potravinami málokedy dorazili a je izolovaný od ostatných väzňov. Posledný rok, čo bol Ales vo väzený bol ocenený cenou Václava Havla za ľudské práva za jeho prácu v oblasti ľudských práv.

21.JÚNA 2014, V RÁMCI VŠEOBECNEJ AMNESTIE, BOL ALES BELJACKÝ PREPUSTENÝ NA SLOBODU. TREST MU BOL SKRÁTENÝ O TRETINU.

Mikola Statkievič

Mikolu Statkieviča, opozičného kandidáta prezidentských volieb v Bielorusku z roku 2010 poslal súd 26. mája 2011 na šesť rokov do pracovného tábora so sprísneným režimom za údajnú „organizáciu masových nepokojov“.V januári 2012 Statkieviča previezli z trestaneckej kolónie č. 17 v Shklou do väzenia č. 4 v Mahiliou z dôvodov „opakovaného porušovania väzenských predpisov”. Mikolaj neostáva vo väzení nečinným a podľa jeho manželky sa mu tam podarilo iniciovať významné zmeny vrátane zlepšenia hygienických podmienok pre všetkých väzňov. Náštevy vo väzení sú povolené dvakrát do roka, môžu trvať dve hodiny.  Môže si zavolať raz do mesiaca.

Marina, jeho manželka ráta dni odkedy jej manžel bol zatknutý. Svoj život venuje zvyšovaniu povedomia o situácii v Bielorusku, povedomia o osude svojho manžela i ostatných politických väzňov.

Eduard Lobau

Eduard Lobau je členom študentskej organizácie Malady front , najväčšej neregistrovanej opozičnej mládežnickej organizácie v Bielorusku. Bol zadržanný v decembri 2010, deň pred bieloruskými prezidentskými voľbami. 24. marca 2011 ho súd na základe článku 339 o chuligánstve poslal na 4 roky do pracovného tábora so sprísneným režimom za údajné napadnutie náhodných chodcov. Aktivista z Maladeho frontu, ktorý bol v tom čase na mieste povedal Amnesty International, že Eduard a jeho priatelia boli napadnutí. Amnesty International je presvedčená, že Eduard bol zadržaný, aby sa tak nezúčastňoval na ďalších protestoch. Mal by byť prespustený v decmebri tohto roka.