Bojujúce strany v Iraku nesú zodpovednosť za bezpečnosť civilistov

Amnesty International dnes vyzvala predstaviteľov koaličných síl aj ozbrojených irackých povstalcov, aby uchránili civilistov, ktorí sa ocitli v zovretí medzi bojujúcimi stranami. Ozbrojené strety eskalujú vo viacerých mestách po celej krajine.

„Straty na životoch civilistov, ku ktorým došlo v posledných dňoch sú tragické a neočakávané. Bojujúce strany sú však povinné spraviť všetko preto, aby civilistov chránili – v opačnom prípade sa dopustia porušenia medzinárodného humanitárneho práva,“ konštatuje Amnesty International. Organizácia požaduje nezávislé vyšetrenie prípadov vážneho porušovania ľudských práv. Tí, ktorí sú zodpovední za nezákonné zabíjanie civilistov, by mali byť súdení v súlade s medzinárodným právom. Za bezpečnosť obyvateľov Iraku nesú zodpovednosť koaličné sily, ktoré sú podľa medzinárodného práva okupačnými mocnosťami. Humanitárne právo sú povinné rešpektovať aj ozbrojené skupiny.

V posledných dňoch v Iraku došlo k zintenzívneniu bojov medzi príslušníkmi koaličných síl a ozbrojenými skupinami a jednotlivcami, ktorí nesúhlasia s okupáciou krajiny. Boje majú na svedomí smrť desiatok civilistov vo viacerých mestách, vrátane Bagdadu, Fallúdže, Ramadi, ‘Amary, Karbaly, Kut a Nassírie. Podľa dostupných správ zomrelo najmenej 200 Iračanov a viac ako 30 koaličných vojakov.

Ozbrojené strety začali 4. apríla. Šlo o zrážky medzi koaličnými vojakmi a bojovníkmi z Armády Mehdi, radikálnymi stúpencami šítskeho duchovného Muktada al-Sadra, v Bagdade a ďalších mestách. Americkí vojaci včera bombardovali areál mešity vo Fallúdži, z ktorého na nich údajne strieľali ozbrojenci. Podľa niektorých správ pri tom zabili 40 Iračanov, hoci americké armádne zdroje hlásili, že k stratám na životoch civilistov nedošlo. Streľba do demonštrantov bola včera hlásená z mesta al-Huwajdža. Koaličné vojská pri tom údajne zabili 8 ľudí. 25 mŕtvych demonštrantov bolo v utorok hlásených z Fallúdže po tom, čo obytný dom zasiahla strela odpálená z amerického vrtuľníka.

Útoky Armády Mehdi začali po tom, čo boli minuli týždeň zrušené noviny al-Hawza al-Natika, známe ako tlačový orgán skupiny Muktada al-Sadra. Došlo tiež k zatknutiu jeho spojenca Mustafu al-Ja’kubiho, ktorý je obvinený z vraždy šítskeho duchovného ‘Abd al-Madžid al-Choie. Noviny boli zatvorené z dôvodu navádzania na násilie.

Americké vojská zahájili hlavnú operáciu v Ramadi a vo Fallúdži po tom, čo povstalci minulý týždeň zavraždili, upálili a dokaličili štyroch členov americkej súkromnej bezpečnostnej služby.