Česká vláda musí chrániť ľudí pred násilím a zastrašovaním

Amnesty International a Európske centrum pre práva Rómov vyzvali české autority, aby chránili rómske komunity pre násilím a zastrašovaním. České krajne pravicové strany totiž organizujú pravidelné protirómske protesty v 13 rôznych mestách. Jeden z protestov je plánový aj vo Vítkove, kde v roku 2009 členovia týchto strán skoro zabili dvojročnú Natálku tým, že do domu vhodili zápalné fľaše a spôsobili požiar.

Mama dvojročnej Natálky nedávno vyhlásila: ,,Bojíme sa ďalších útokov. Nemôžeme pochopiť ako im vláda umožní pochodovať v tomto meste, pričom všetci vedia, kto sú zač. Tieto pochody len podnietia ďalšie násilie voči nám a napadnuté budú ďalšie rómske rodiny.“

Vláda by mala zabezpečiť, aby tieto pochody neviedli k násiliu v rómskych komunitách, a musí zaručiť ich ochranu, povedal John Dalhuisen, riaditeľ Amnesty International pre Európu a Strednú Áziu.

Od apríla tohto roka zdokumentovalo Európske centrum pre práva Rómov 6 protirómskych pochodov a demonštrácii v Českej republike. “Situácia je extrémne napätá aj vďaka rýchlo rastúcemu vplyvu ultrapravicových skupín. Mnoho rómskych rodín a aktivistov, s ktorými sme sa rozprávali sa boja o svoju bezpečnosť,” povedal riaditeľ Európskeho centra pre práva Rómov Dezideriu Gergely.

Bezpečnostná informačná služba Českej republiky tiež nedávno upozornila na šíriacu sa protirómsku atmosféru v krajine. Splnomocnenkyňa pre ľudské práva zvolala 1. augusta pracovnú skupinu na riešenie situácie. V júli tohto roka vyjadril podobné obavy tiež Výbor OSN pre ľudské práva a upozornil na diskriminačné poznámky politikov voči Rómom a vyhlásenia na demonštráciách krajne pravicových strán.

“Je to hlboko znepokojujúci trend za posledné roky, ktorý dosahuje nové rozmery. Vládne autority by to nemali ignorovať. “

V júli vydal Európsky súd pre ľudské práva rozhodnutie v súvislosti s pochodmi organizovanými priamo v rómskych osadách v Maďarsku. Podľa tohto rozhodnutia môže byť právo na slobodu zhromažďovania obmedzené v prípade, ak je spojené s opakovaným zastrašovaním obyvateľov.