Európa sa potrebuje spojiť ohľadne otázky migrantov a utečencov

Maltským úradom sa 22.januára podarilo  zachrániť 87 utečencov a migrantov. More unášalo utečencov, ktorí boli v preplnenom člne ďalej od pobrežia.

Podľa vyhlásenia maltského predsedu vlády, tí, ktorí prežili opísali ako počas cesty zomrelo 20 ľudí a ako ich hodili cez palubu. Utečenci pochádzajú z krajín západnej Afriky. Jeden človek zomrel krátko na to, ako čln hliadka zachránila. Ďalší ostávajú v kritickom zdravotnom stave, pravdepodobne kvôli tomu, že pili morskú vodu.

“Počet obetí na mori stále rastie. V roku 2014 zomrelo 3500 ľudí. V tomto roku  môže byť počet obetí ešte vyšší, pokiaľ európske krajiny nepodniknú okamžité kroky na pomoc utečencom a migrantom, ktorí sa snažia dostať  do bezpečia,“ povedala Jana Malovičová, riaditeľka Amnesty International Slovensko.

Nemáme síce ucelený obraz tragédie, ale zdá sa, že potom ako  loď opustila breh Líbie bola unášaná niekoľko dní. Mnoho ľudí zomrelo predtým, ako k nim prišla pomoc.

“Nikdy sa nedozvieme, či by sme týchto ľudí zachránili, ak by humanitárna operácia Mare Nostrum  fungovala. Čo ale vieme, že tí, ktorí chceli ukončiť Mare Nostrum ako spôsob ako zabrániť migrantom prísť, sa mýlili,“ dodala Malovičová. “Utečenci a migranti sa ďalej v zime vydávajú na more, aj napriek tomu, že operácia Mare Nostrum 31. októbra 2014 skončila. Koľko ďalších úmrtí Európa potrebuje, aby zistila, že títo ľudia si zaslúžia pomoc?”

Amnesty International naďalej vyzýva krajiny Európy, aby spojili svoje sily a zabezpečili dostatočné pátracie a záchranné prostriedky na mori a vyškolených pracovníkov v teréne, ktorí by prijali utečencov a migrantov na úteku.