Jabbar Savalan po 11 mesiacoch väzenia prepustený na slobodu

Zopár dní po tom, ako  listy podporovateľov Amnesty International prišli do Azerbajdžanu, bol mladý aktivista Jabbar Savalan prepustený a bolo mu udelené oficiálne ospravedlnenie. Mladý aktivista bol uväznený za to, že zavesil na Facebook protivládny koment. 

“Je to dobrý pocit byť znovu s priateľmi. Cítim sa dobre, lebo teraz môžem s nimi tráviť čas a s mojou rodinou.“ Jabbar stále čelí obťažovaniu kvôli jeho aktivizmu a my pokračujeme v kampaňovaní na jeho podporu.

Jabbar, inšpirovaný protestami na Blízkom Východe a v Severnej Afrike, 4.  februára na Facebooku vyzval ku „Dňu hnevu“. O deň na to bol zatknutý. 4.  mája 2011 bol odsúdený za prechovávanie drog pre vlastnú potrebu aj napriek tomu, že krvné testy vykonané po jeho zatknutí, nepreukázali žiadne stopy po drogách.
Amnesty International zdokumentovala podobné prípady, kedy boli drogy „nájdené“ u prominentných kritikov azerbajdžanskej vlády, ako napr. u Eynullu Fatullayeva a Sakitu Zahidova.

V roku 2011 boli vznesená trestné obvinenia proti 18 aktivistom. Amnesty International ôsmich z nich označila za väzňov svedomia, ich počet nie je konečný.

Amnesty International je znepokojená systematickým porušovaním  práva na slobodu prejavu a zhromažďovania zo strany azerbajdžanských orgánov, zlým zaobchádzaním jednotlivcov vo väzbe a početnými prípadmi porušovania práva na spravodlivý proces.