Jemen: Spojené arabské emiráty nezodpovedne vyzbrojujú milície zbraňami zo Západu

Amnesty International dnes zverejnila výsledky svojho open-source výskumu, ktoré upozorňujú na to, že vojnový konflikt v Jemene je čoraz nebezpečnejší, keďže Spojené arabské emiráty (SAE) nezodpovedne vyzbrojujú milície širokým sortimentom moderných zbraní. Len hŕstka krajín urobila správny krok a zastavila prúd zbraní do ničivého konfliktu v Jemene. Ďalšie krajiny ich musia nasledovať. Miliardy dolárov nemôžu byť silnejším argumentum ako životy civilistov v Jemene.

Z výskumu „Keď zblúdia zbrane: Jemen pred novou smrteľnou hrozbou zbraní presmerovaných k milíciám“ vyplýva, že SAE sa stali hlavným dodávateľom obrnených vozidiel, mínometov, pušiek, pištolí a guľometov, ktoré nezákonne smerujú k milíciám obvineným z vojnových zločinov a ďalších vážnych porušení medzinárodného práva.

„Zatiaľ čo Spojené štáty americké, Spojené kráľovstvo, Francúzsko a ďalšie európske štáty si vyslúžili oprávnenú kritiku za dodávky zbraní koaličným jednotkám a Irán sa zaplietol do dodávok zbraní húsíom, objavuje sa nová smrteľná hrozba. Z Jemenu sa stáva výhodné pôsobisko pre milície s podporou SAE, ktoré sa do značnej miery vymykajú akejkoľvek kontrole,“ povedal Rado Sloboda, riaditeľ Amnesty International Slovensko.

„Armáda SAE prijíma zo Západu a ďalších štátov zbrane v hodnote miliárd dolárov a vzápätí ich posiela milíciám v Jemene, ktoré sa nikomu nezodpovedajú a je o nich známe, že páchajú vojnové zločiny. Rozmach týchto bojových jednotiek je devastačnou správou pre jemenských civilistov, ktorých už boli zabité tisíce, kým ďalšie millióny sú v dôsledku vojny na pokraji hladomoru.“

Od marca 2015, keď v Jemene vypukol vojnový konflikt, západné štáty spolu s ďalšími štátmi dodali do SAE konvenčné zbrane v hodnote viac ako päť miliárd dolárov – ťažkú vojenskú techniku vrátane lietadiel a lodí, ručné strelné zbrane, ľahkú výzbroj a príslušenstvo a muníciu.

Napriek vážnym porušeniam medzinárodného práva, prisudzovaným SAE a milíciám, ktoré SAE podporujú, nasledovné štáty v poslednom čase zásobovali SAE zbraňami: Austrália, Belgicko, Brazília, Bulharsko, Česko, Francúzsko, Nemecko, Juhoafrická republika, Kórejská republika, Turecko, Spojené kráľovstvo, Spojené štáty americké a ďalšie.

Mnohé štáty, ktoré naďalej dodávajú zbrane do SAE, sú signatármi Dohody o obchodovaní so zbraňami. Pre niektoré z nich vyplývajú ďalšie záväzky z členstva v EÚ a z vnútroštátneho práva, na základe ktorých nesmú dodávať zbrane na páchanie vojnových zločinov. Tým, že v dodávkach zbraní pre SAE pokračujú aj napriek drvivým dôkazom, že tieto zbrane sú používané na páchanie vojnových zločinov a ďalšie vážne porušenia medzinárodného práva v Jemene, prejavujú voči týmto záväzkom dešpekt.

Amnesty International vyzýva všetky štáty, aby zastavili dodávky zbraní všetkým účastníkom konfliktu v Jemene, pokiaľ pretrváva podstatné riziko, že takáto výzbroj bude použitá na páchanie alebo uľahčenie vážnych porušení medzinárodného humanitárneho práva a dohôd o ľudských právach. Dánsko, Fínsko, Holandsko a Nórsko nedávno oznámili, že predaj zbraní do SAE pozastavujú.