Kuba: Prepustenie graffiti umelca musí viesť k novému prístupu k disentu

Podľa Amnesty International musí viesť prepustenie Kubánskeho graffiti umelca, ktorý vo väzení strávil takmer rok za to, že na chrbát dvoch ošípaných nakreslil mená „Raúl“ a „Fidel“ k novému prístupu k slobode prejavu a nesúhlasu v krajine.
Danilo Maldonado Machado – známy ako „El Sexto“ – bol dnes bez predchádzajúceho upozornenia prepustený z väznice Valle Grande na predmestí Havany.

„Danilove prepustenie je skvelá správa no v prvom rade nemal byť vôbec uväznený. Pokojné vyjadrenie názoru nie je zločin,“ hovorí Erika Guevara-Rosasová, riaditeľka Amnesty International pre Ameriku.
„Tento dlho očakávaný pozitívny krok musí otvoriť dvere veľmi potrebnej reforme na Kube. V krajine sú ľudia, ktorí sú pravidelne obťažovaní za vyjadrenie svojho názoru, zatýkaní a väznení na základe falošných obvinení. Ak to kubánska vláda myslí s rešpektovaním ľudských práv vážne, tento prístup sa musí okamžite zmeniť.“

25. decembra 2014 zatkli Danila agenti politickej polície (Seguridad del Estado) v Havane počas cesty v taxíku. V batožinovom priestore taxíka našli dve ošípané s nápismi „Raúl“ a „Fidel“ na chrbtoch. Danilo bol obvinený zo „zneuctenia lídrov Revolúcie,“  ale nebol predvedený pred súd. Danilo zamýšľal vypustiť ošípané počas umeleckej šou na Štedrý deň.

Podľa Amnesty International bol „väzňom svedomia“, pretože bol zadržaný iba kvôli pokojnému vyjadrovaniu svojho práva na slobodu prejavu.

 

Čítajte viac informácii:

Kuba musí prepustiť graffiti umelca uväzneného pre maľby Castrových mien na chrbtoch ošípaných (Novinový príbeh z 29. septembra 2015)

Kuba: Prehľad ľudských práv (krátka správa zo 17. septembra 2015)