Medzinárodná pozornosť je našou ochranou

Rozhovor s pracovníkom kolumbijskej ľudsko-právnej organizácie CREDHOS.

Pablo Javier Arenales Jaimes už niekoľko rokov pracuje pre kolumbijskú ľudsko-právnu organizáciu CREDHOS. Spolu s Anou Teresou Ruedou z kolumbijskej organizácie na ochranu práv žien, Organización Feminina Popular, precestoval v októbri 2001 viaceré nemecké mestá, aby aj takto upozornili na neutíchajúcu dlhoročnú dramatickú situáciu ozbrojeného konfliktu v Kolumbii. Obaja považujú zverejňovanie informácií a medzinárodnú solidaritu za najefektívnejší spôsob nátlaku, ktorým môžu organizácie i jednotlivci zo zahraničia pomôcť. Anna v októbri prevzala za svoju organizáciu cenu nemeckej ľudskoprávnej komisie. Považuje to za dôležité: “V situácii kedy ozbrojené polovojenské jednotky úplne kontrolujú Barrancabermeja, sme dostali s cenou to najdôležitejšie – podporu medzinárodného spoločenstva.”
Trinásteho júla 2000 prezident Clinton podpísal zákon o 1,3 miliardovej pomoci, známej ako Plán Kolumbia. Oficiálnym cieľom je potieranie drog a dosiahnutie mieru, ale jednoznačne ide hlavne o vojenskú pomoc. Prezident ignoroval požiadavku Kongresu USA, aby pomoc bola podmienená prísnymi podmienkami, zabezpečujúcimi dodržiavanie ľudských práv. Clinton zákon podpísal aj napriek evidentným dôkazom, že kolumbijská armáda neprerušila styky s polovojenskými ozbrojenými skupinami. (Podrobnejšie informácie nájdete v Magazíne AI o ľudských právach 7-8/2001.)

Aká je situácia ľudskoprávnych pracovníkov v Kolumbii?
Dramatická. Moji štrnásti kolegovia s CREDHOSU museli v poslednej dobe opustiť región a mesto Barrancabermeja. Mnohí z nás čelia hrozbám smrti zo strany polovojenských skupín. Všetky prípady sme nahlásili úradom. Štát však nepodnikol žiadne konkrétne kroky, aby ľudskoprávnym pracovníkom pomohol. V práci v regióne Magdalena Medio môžeme pokračovať len vďaka mierovým brigádam (“Peace Brigades”), ktoré nás chránia.

Uvažovali ste, že kvôli hrozbám prerušíte svoju prácu?
Nie, lebo pre nás je práca na ochrane ľudských práv mimoriadne dôležitá. Chceme kolumbijskej spoločnosti pomôcť pri hľadaní dôstojnejšieho života v mieri a sociálnej spravodlivosti. Chceme pomôcť vytvoriť štát, v ktorom sa ľudia nebudú kvôli názorovým rozdielom zabíjať, ale budú sa navzájom rešpektovať.

Akú rolu hrá podpora zo strany Amnesty International?
Medzinárodná pomoc a pomoc Amnesty International predovšetkým, je pre nás kľúčová. Mimoriadne dôležité je zverejnenie hrozieb, ktorým musíme čeliť. Práve toto núti kolumbijskú vládu rešpektovať našu prácu pri obhajobe ľudských práv. Vďaka podpore z celého sveta nás ozbrojené skupiny – hlavne polovojenské – ešte nezlikvidovali.

Dôležitú rolu pritom zohrávajú aj členovia mierových brigád.
Áno, sprevádzajú nás už od roku 1994 ako živé štíty na ceste do úradu a na rôznych schôdzkach. Vláda pri ochrane našej bezpečnosti spravidla zlyháva. Preto je medzinárodné uznanie našej práce pre nás veľmi dôležité. Ochrana mierových brigád zabezpečuje potrebný pracovný priestor na to, aby sme mohli naďalej informovať svet o tom, čo sa tu deje.

Ako by mohla vyzerať ďalšia podpora?
Medzinárodné spoločenstvo môže mierový proces v Kolumbii podporiť. Je veľmi dôležité posilniť rokovania medzi vládou a povstaleckými skupinami. Štát musí byť prinútený k tomu, aby splnil odporúčania OSN a rozpustil polovojenské jednotky. Európska únia, ktorá má v Kolumbii investície, musí požadovať, aby boli využité v mierovom procese – pri výstavbe sociálnej štruktúry, nie vo vojne. Zahraničné návštevy nám veľmi pomáhajú. Preto sme pozvali všetkých, aby prišli na Deň ľudských práv (10. december) do Barrancabermeja a strávili ho ako Deň práv a života v kolumbijskej kultúre.

<b
Obávam sa, že pri presadení “Plánu Kolumbia”, ktorý ponúka vojenské riešenie občianskej vojny, sa situácia v regióne Magdalena Medio a Barrancabermeja ešte zhorší. Musíme nájsť a presadiť demokratické riešenie. Stále v sebe živíme nádej, že v budúcnosti budeme schopní vytvoriť občianske združenie, ktoré bude veľkým protivojnovým hnutím.

Aký význam pripisujete vašej ceste po Európe?
Cieľom bolo predstaviť našu prácu a posilniť našu organizáciu. Chceme získať podporu medzinárodného spoločenstva a tiež podporu ľudí. Okrem toho chceme zverejniť našu situáciu – v akých ťažkých podmienkach pracujeme – a tiež prípady porušovania ľudských práv v našom regióne.

rozhovor viedla Birgit Schlütter
preklad Barbora Černušáková
ai-JOURNAL 12/2001, magazín AI Nemecko