Mjanmarsko: Počet zatknutí rapídne narastá

Amnesty International odsudzuje pretrvávajúce zatýkanie politických aktivistov mjanmarskou vládou. Podľa najnovších zistení organizácie, ktorá sa situáciu v krajine snaží nepretržite monitorovať, sa od 1. novembra 2007 jedná o ďalších 96 prípadov zatknutia. K pôvodným 1 150 politickým väzňom pribudlo ďalších najmenej 700 ľudí, ktorí boli zatknutí počas zásahov. Zadržiavaným hrozí mučenie a neľudské zaobchádzanie. 

Začiatkom novembra informoval poslanec mjanmarského parlamentu, Thein Sein, zvláštneho vyslanca OSN Ibrahima Gambari, že so zatýkaním demonštrantov je nadobro koniec. Tieto tvrdenia však úplne vyvracia posledný výskum AI, podľa ktorého zatýkanie čoraz viac naberá na obrátkach.

“Najnovšie prípady zatýkania, ktorých sme boli svedkami v decembri a v januári sa týkali osôb, ktoré sa pokúsili doručiť dôkazy o násilných zásahoch medzinárodným orgánom. Jasne to potvrdzuje, že hlavnou prioritou vlády je umlčať svojich kritikov,” uviedla Catherine Baber, Riaditeľka programu pre Áziu a Tichomorie pri AI.

Viac ako 80 osôb je nezvestných už štyri mesiace a AI má vážne obavy, že sa mohli stať obeťami „vynútených zmiznutí“. „Tieto represie majú evidentne politické pozadie a sú založené na výsledkoch procesov, ktoré nemajú nič spoločné so spravodlivým súdnictvom, a sú preto v rozpore s medzinárodnými ľudsko-právnymi štandardmi,” hovorí Baber.

„Amnesty International vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby vyvíjalo nátlak na vládu Mjanmarska, ktorá musí bezodkladne umožniť prof. Pinheirovi, špeciálnemu spravodajcovi OSN pre ľudské práva, realizovať plnohodnotnú výskumnú misiu,“ zdôraznila Baber.