dnešný večer bude pre množstvo ľudí príležitosťou stráviť príjemné chvíle so svojou partnerkou, partnerom, či s osobou, ktorá ich priťahuje. Verejný prejav náklonnosti však pre mnohých ľudí predstavuje riziko verbálneho napadnutia, či násilia a to nielen zo strany verejnosti, ale aj štátnych úradov.
Hnutia a organizácie bojujúce za práva LGBT ľudí po celom svete dosiahli v priebehu roka 2019 viacero úspechov. Stále však existujú štáty, v ktorých queer ľudia čelia prenasledovaniu a nenávisti:
- Sexuálne aktivity párov rovnakého pohlavia sú naďalej klasifikované ako zločin v 70 krajinách. V niektorých štátoch (vrátane Iránu, Saudskej Arábie, Sudánu a Jemenu) dokonca párom rovnakého pohlavia hrozí trest smrti.
- V Čečensku naďalej dochádza k únosom, mučeniam a vraždám gejov a lesieb.
- 6. mája 2019 bola v dome poľskej aktivistky Elżbiety Podleśnej vykonaná razia, pri ktorej polícia objavila plagáty zobrazujúcu Pannu Máriu s dúhovou gloriolou. Na základe vykonštruovaných obvinení z „hanobenia náboženského presvedčenia“ jej hrozí trest väzenia na dva roky.
- Ani po viac ako roku nedošlo k prešetreniu brutálnej vraždy gréckeho queer aktivistu Zaka Kostopoulosa policajtami.
- Slovensko sa ani v roku 2019 neposunulo smerom k rešpektovaniu a dodržiavaniu práv LGBT ľudí, páry rovnakého pohlavia naďalej nemôžu uzavrieť manželstvo. Naopak, téma práv LGBT ľudí bola politikmi a političkami zneužívaná v predvolebných kampaniach a na získavanie lacných politických bodov.
- 17. mája sa Taiwan stal prvou ázijskou krajinou, ktorá legalizovala manželstvá párov rovnakého pohlavia.
- Pakistan prijal v januári 2019 opatrenia, ktoré umožňujú obyvateľom a obyvateľkám slobodne deklarovať svoju rodovú identitu. Zakazuje tiež diskrimináciu transrodových ľudí na verejných priestranstvách, napríklad v školách, na pracoviskách, vo vozidlách verejnej dopravy a v lekárskych ambulanciách.
- V apríli 2019 láska zvíťazila aj v tureckej Ankare, kde bol súdom zrušený zákaz aktivít za práva LGBT ľudí.
Amnesty International aj naďalej vyzýva vlády všetkých krajín, aby zabezpečili dodržiavanie ľudských práv všetkých obyvateľov a obyvateliek a zabránili akejkoľvek diskriminácii na základe sexuálnej orientácie a rodovej identity.