- Presvedčivé dôkazy poukazujú na vojnové zločiny a možné zločiny proti ľudskosti, ktoré si vyžadujú bezodkladné vyšetrenie
- Izraelské ozbrojené sily v dôsledku zajatia izraelského vojaka zabili prinajmenšom 135 palestínskych civilistov, vrátane 75 detí
Nové dôkazy publikované v spoločnej správe Amnesty International a Forensic Architecture usvedčili izraelské ozbrojené sily z vojnových zločinov, ktoré vykonali ako odplatu za zajatie izraelského vojaka. Tieto dôkazy zahŕňali podrobný rozbor veľkého množstva multimediálnych materiálov, ktoré ukázali systematické a zámerné vzdušné a pozemné útoky na Rafah. V nich bolo zabitých minimálne 135 civilistov a môžu byť považované za zločiny proti ľudskosti.
Správa ‘Čierny piatok’: Masaker v Rafahu počas izraelsko-palestínskeho konfliktu v roku 2014, predstavuje najnovšie vyšetrovacie techniky a analýzy výskumného projektu Forensic Architecture z Goldsmiths, University of London.
“Existujú presvedčivé dôkazy, že neúprosné a mohutné bombardovanie obytných pásiem Rafahu izraelskými ozbrojenými silami, ktoré malo zmariť zajatie poručíka Hadara Goldina, je vojnovým zločinom, ktorý odhalil šokujúcu bezohľadnosť voči životom civilného obyvateľstva. Nezávislé vyšetrenie sérií týchto neprimeraných alebo neselektívnych útokov kompletne zlyhali,” povedal Philip Luther, riaditeľ Amnesty International pre Blízky východ a severnú Afriku.
“Táto správa predstavuje naliehavú výzvu na dodržiavanie spravodlivosti a nemôže byť ignorovaná. Analýza stoviek fotiek a videí, satelitných snímok a svedeckých výpovedí, poskytuje presvedčivé dôkazy o vážnych porušeniach medzinárodného humanitárneho práva izraelskými ozbrojenými silami, ktoré musia byť vyšetrené.”
“Po zajatí poručíka Hadara Goldina izraelské ozbrojené sily prestali rešpektovať pravidlá, “zahodili rukavičky”, čo malo zničujúce dôsledky pre civilistov. Cieľom bolo zabrániť jeho zajatiu za každú cenu. Povinnosť vykonať preventívne opatrenia na zabránenie straty životov civilistov bola úplne zanedbaná. Celá oblasť okolo Rafahu bola zbombardovaná bez ohľadu na rozdiely medzi civilistami a vojenskými cieľmi,” poznamenal Philip Luther.
Intenzívne bombardovanie
Krátko pred zajatím 1. augusta zajali poručíka Goldina, bolo ohlásené zastavenie paľby a mnoho civilistov sa vrátilo domov vo viere, že sú v bezpečí. Mohutné a dlhotrvajúce bombardovanie začalo bez varovania zatiaľ čo boli masy ľudí na uliciach a mnoho z nich, najmä tí vo vozidlách, sa stali cieľom útoku. Tento deň sa v Rafahu zapísal do histórie ako “Čierny Piatok”.
Očití svedkovia opísali pekelnú paľbu z lietadiel F-16, bezpilotných lietadiel, helikopter a iných ťažkých zbraní ako strašnú scénu plnú chaosu a paniky, ktorá zasiahla civilistov v autách a na uliciach, ambulancie a iné vozidlá, ktoré odvážali zranených.
Jeden svedok opísal útoky z tohto dňa ako pokus rozdrviť civilistov v Rafahu a prirovnal ich k “stroju, ktorý nemilosrdne seká ľudí na mäso.”
Najnovšia forenzná analýza
Za účelom vyšetrovania sú opisy očitých svedkov doložené stovkami fotiek a videí z viacerých zdrojov a rozličných lokalít, ako aj nové satelitné snímky s vysokým rozlíšením získané Amnesty International.
Analýza ukázuje, že 1. augusta boli izraelské útoky na Rafah mierené na niekoľko lokalít, kde sa mal nachádzať poručík Goldin a to nezávisle od nebezpečenstva, ktoré útoky predstavovali pre civilistov, čo pripúšťa možnosť, že tieto útoky možno mali cieľ ho zabiť.
Výskumníci za pomoci vojenských expertov boli v tomto vražednom incidente schopní potvrdiť, že dve jednotonové bomby – najväčšie v arzenále izraelských vzdušných síl – boli zhodené na jednoposchodovú budovu v al-Tannure vo východnom Rafahu. Počty civilistov v bezprostrednej blízkosti v čase náletu nasvedčujú veľmi neprimerané použitie sily.
Analýza dostupných fotografií, videí a inej multimediálnej evidencie od očitých svedkov bola kľúčová pre vyšetrovanie možných narušení, keďže izraelské authority zamietli prístup pracovníkom Amnesty International do pásma Gazy od začiatku konfliktu v roku 2014.
Útoky na nemocnice a zdravotných pracovníkov
Zo satelitných snímok a fotografií analyzovaných v tejto správe je zrejmé, že krátery a poškodenia svedčia o opakovaných útokoch na nemocnice a sanitky počas útokov na Rafah, čo je porušenie medzinárodného práva.
Sanitka, ktorý viezla zraneného starého muža, ženu a tri deti bola zasiahnutá raketou z bezpilotného lietadla, ktorá ju zapálila a celá posádka vrátane zdravotných pracovníkov zhorela. Jaber Darabih, zdravotník, ktorý prišiel na miesto činu, opísal spálené telá: “bez nôh, bez rúk…brutálne spálení”. Je tragédiou, že neskôr zistil, že jeho syn, ktorý bol dobrovoľným zdravotníkom, bol tiež medzi obeťami útoku.
“Útokmi na sanitky a strieľaním do okolia nemocníc ukázala izraelská armada ako bezočivo pohŕda zákomi vojny. Úmyselné útoky na zdravotnícke zariadenia a zdravotných pracovníkovam sa rovná vojnovým zločinom,” tvrdí Phulip Luther.
Koniec beztrestnosti
Výskum v Rafahu poskytuje zatiaľ jeden z najpresvedčivejších dôkazov o narušení medzinárodného humanitárneho práva, vrátane vojenských zločinov počas konfliktu.”
V predošlých správach Amnesty International zdôrazňovala porušenia práva na obidvoch stranách, vrátane systematických útokov Izraela na neobývané domy civilistov a bezdôvodné ničenie viacposchodových civilných budov, plošné útoky palestínskych ozbrojených skupín a priame útoky na izraelských civilistov a taktiež hromadné zabíjanie palestínčanov v Gaze.
Avšak rok po skončení konfliktu izraelské authority nedokázali zabezpečiť dôveryhodné, nezávislé a nestranné vyšetrovanie porušení medzinárodného humanitárneho práva. Obmedzené pátranie izraelskej armády vo veci činnosti ich ozbrojených síl 1. augusta zatiaľ nikoho nepriviedlo k zodpovednosti.
“Obete a ich rodiny majú právo na spravodlivosť a náhradu škody. A tí, ktorí sú podozriví z nariadenia alebo vykonania vojenských zločinov musia byť stíhaní.”