Násilnosti v Kirgizsku si vyžadujú medzinárodné vyšetrovanie

Amnesty International vyzvala na nestranné medzinárodné vyšetrovanie násilných udalostí z minulého týždňa v južnom Kirgizsku, po ktorých ostali stovky mŕtvych, tisícky zranených a bez domova.”Iba medzinárodné vyšetrovanie môže zaručiť nestrannosť a vierohodnosť pre všetky dotknuté strany. To je kľúčom k obnoveniu udržateľného mieru a právneho štátu v krajine,” povedal Mais Weicherding, expert Amnesty International na Strednú Áziu.

“Nestranné vyšetrovanie je potrebné na zabezpečenie, že dôkazy o porušovaní ľudských práv budú zhromaždené bez omeškania a tiež pre zaistenie zodpovednosti. Páchatelia týchto trestných činov musia byť identifikovaní a postavení pred súd.”

Amnesty International uviedla, že je znepokojená správami o tom, že sa bezpečnostné sily snažili zabaviť video a fotografické dôkazy od miestnych novinárov a obyvateľov, ktorí majú násilie zdokumentované. Správy prichádzajú uprostred rastúcich obvinení z nekalých praktík dôstojníkov pri vymáhaní práva v niektorých prípadoch porušovania ľudských práv.

Príkladom je prípad, keď ozbrojení a maskovaní muži tvrdiac, že sú bezpečnostné sily, údajne vošli do domu obrancu ľudských práv v meste Bazár Korgan a žiadali, aby jeho žena odovzdala fotoaparát a všetky záznamy, ktoré nazbieral o porušovaní ľudských práv. Potom, čo odmietla, vystrelili na bránu domu.

“Bojovníci za ľudské práva a nezávislí novinári zohrávajú dôležitú úlohu v dokumentácii porušovania ľudských práv. Kirgizské orgány majú povinnosť ich chrániť,” povedal Mais Weicherding.

Vražedné násilie údajne začalo 10. júna stretom medzi súperiacimi gangmi tvorenými z prevažnej väčšiny kirgizskou a uzbeckou mládežou a rýchlo sa vystupňovali do masového podpaľačstva, rabovania a násilných útokov, vrátane vrážd, namierených najmä na uzbecké okresy v oblasti Osh, neskôr na mesto Jalal-Abad ako aj okolité mestá a dediny.

Následkom týchto udalostí, tisícky uzbeckých rodín opustili svoje domovy a žijú v provizórnych táboroch, alebo sa skrývajú v izolovaných častiach krajiny bez akejkoľvek humanitárnej pomoci.

“Kirgizská dočasná vláda musí okamžite reagovať na obvinenia z nekalých praktík bezpečnostných síl a vyslať jasný signál, že akékoľvek porušovanie ľudských práv bude stíhané. Kirgizská vláda oznámila, že bezpečnostné sily znovu nadobudli kontrolu nad problémovými oblasťami. Avšak právo v krajine môže byť opätovne nastolené iba vtedy, ak je sprevádzané vyvodením zodpovednosti,” tvrdí Mais Weicherding.

“Aby sa tak stalo, kirgizské orgány sa musia snažiť a napomôcť medzinárodnému vyšetrovaniu násilných útokov. Musia taktiež konať, aby zabezpečili ochranu ľudsko-právnych aktivistov a nezávislých novinárov pri vykonávaní ich práce, pretože hrajú zásadnú úlohu pri nezávislom a nestrannom vyšetrovaní.”