Ales Bialatski neoslávi príchod nového roka so svojou rodinou, žiadajte jeho prepustenie

4.augusta bol v centre mesta Minsk zatknutý významný bieloruský obhajca ľudských práv Ales Bialatski, riaditeľ Centra za ľudské práva Viasna a viceprezident Medzinárodnej federácie za ľudské práva. 24. novembra 2011 ho uväznili na 4 a pol ročné väzenie pre „nepriznanie príjmu v rozsiahlej miere“ jeho mimovládnej organizácie. Amnesty International ho považuje za väzňa svedomia, ktorého zadržanie je politicky motivované a požaduje jeho prepustenie.

Ales Bialatski bol zatknutý mužmi oblečenými v civile, ktorí tvrdili, že sú členmi polície z Oddelenia pre finančné vyšetrovanie. Jeho zadržanie súviselo s používaním bankových účtov v Lotyšsku a Poľsku vytvorených na podporu jeho ľudsko-právnej práce v Bielorusku. Bankové informácie boli predané ministrom spravodlivosti Lotyšska a úradmi v Poľsku, ktoré sa následne verejne ospravedlni
li za predanie informácii autoritám v Bielorusku.

Okrem 4 a pol ročného väzenie výsledkom procesu bola finančná pokuta, konfiškácia pozemku, vrátane bytu, kde žije jeho žena a syn, ktorý slúži aj ako kancelária Centra pre ľudské práva Viasna. Na procese sa zúčastnili diplomati EÚ, mnohým pozorovateľom bol ale vstup do krajiny odmietnutý.

 

Prípad Alesa Bialatského získal širokú mediálnu pozornosť. Viaceré organizácie vrátane Amnesty International, Parlamentného zhromaždenie Rady Európy a OSCE požadujú jeho okamžité prepustenie. Žiadajte spravodlivosť pre Alesa aj vy.

[[petition-3]]

Ďakujeme, že Vám záleží na osude Alesa Bialatského.

Prajeme Vám, aby bolo šťastných chvíľ strávených s Vašimi blízkymi       v roku 2013 čo najviac.