PODPÍŠTE PETÍCIU

Amnesty International sleduje prípady ľudí, ktorí sú prenasledovaní, nespravodlivo väznení alebo v priamom ohrození života. Petície, urgentné akcie a tlak na predstaviteľov a predstaviteľky vlád vedú k zlepšeniu ich podmienok. Môžeme iniciovať vyšetrovanie v prípadoch, ktoré miestne úrady doteraz ignorovali. Výnimkou nie sú ani situácie, keď daná krajina začne na náš podnet problém riešiť systematicky a jeden prípad tak ovplyvní tisíce ďalších.

KAŽDÝ TRETÍ PRÍPAD, KTORÉMU SA VENUJEME, KONČÍ ÚSPECHOM.

Amnesty International

ALEXEJ NAVAĽNYJ SA STAL OPÄŤ VÄZŇOM SVEDOMIA

V nedeľu 17. januára 2021, ruské úrady opäť zadržali prominentného kritika Kremľa Alexeja Navaľného. ​​Navaľnyj čelí obvineniam, za ktoré mu hrozí trest odňatia slobody na 3,5 až 10 rokov.

podpíšte petíciu
NOVINÁRKU ODSÚDILI NA 4 ROKY VÄZENIA ZA ŠÍRENIE INFORMÁCIÍ O COVID-19

Čínsku novinárku Zhang Zhan, ktorá začiatkom februára 2020 informovala o situácii v meste Wu-chan po vypuknutí epidémie COVID-19, odsúdili 28. decembra 2020 na 4 roky väzenia.

PODPÍŠTE PETÍCIU
ŽIADAME OCHRANU ĽUDÍ PRACUJÚCICH V ZDRAVOTNÍCTVE

Napriek nezastupiteľnej úlohe ľudí pracujúcich v zdravotníctve čelia pri výkone svojej práce počas pandémie nesmiernej záťaži: často sú nechránení, umlčiavaní a napádaní.

PODPÍŠTE PETÍCIU
ŽIADAJTE AMAZON, ABY DODRŽIAVAL PRÁVA PRACUJÚCICH

Spoločnosť Amazon sleduje, obmedzuje a zastrašuje svojich pracovníkov a pracovníčky, ktorí požadujú lepšie a bezpečnejšie pracovné podmienky. Amnesty International preto vyzýva generálneho riaditeľa spoločnosti Jeffa Bezosa, aby dbal na dodržiavanie práv ľudí pracujúcich v Amazone.

podpíšte petíciu
OCHRANA AMAZÓNIE JU MÔŽE STÁŤ ŽIVOT

Jani Silva je obrankyňa životného prostredia, celý život bojuje za ochranu amazonského pralesa a ľudí, ktorí v ňom žijú. Ochrana Perly Amazónie priniesla Jani mnoho problémov, vrátane vyhrážok smrťou. Žiadajte jej ochranu.

PODPÍŠTE PETÍCIU
ŽIADAL DÔSTOJNOSŤ A ROVNOSŤ, POLÍCIA HO OBRALA O ZRAK

Gustavo Gatica študoval psychológiu na univerzite v Santiagu, hlavnom meste Čile, keď v krajine vypukli protesty proti zvyšovaniu cien a sociálnej nerovnosti. Milióny ľudí vyšli na jeseň 2019 do ulíc žiadať zmenu a spravodlivosť. Pridal sa k nim aj Gustavo, ktorý pri neprimeranom policajnom zásahu prišiel o zrak. V rámci Maratónu písania listov žiadame vyšetrenie tohto zásahu.

Podpíšte petíciu
STÍHANÍ ZA PODPORU PRÁV LGBT+ ĽUDÍ

Melike Balkan a Özgür Gür študujú biológiu na Technickej univerzite Blízkeho východu (METU) v Ankare. Hneď po nástupe na štúdium sa pridali k univerzitnej solidárnej skupine na podporu LGBTI+ študentov a študentiek, METU LGBTI+ Solidarity. Čoskoro v nej patrili k tým najaktívnejším, organizovali pochody, stretnutia a rôzne iné podujatia. V roku 2019 ich však turecké úrady za ich pokojný aktivizmus začali neopodstatnene trestne stíhať.

Podpíšte petíciu
STOP ŠIKANE POĽSKÝCH AKTIVISTIEK!

Elżbieta, Anna a Joanna sú poľské aktivistky, ktoré dlhoročne bránia ľudské práva. Otvorene sa stavajú proti nenávisti a diskriminácii a zasadzujú sa za spravodlivosť a rovnosť v Poľsku. Na základe obvinení z „hanobenia náboženského presvedčenia“ im hrozí trest odňatia slobody až na 2 roky. Žiadajte spravodlivosť!

PODPÍŠTE PETÍCIU
UŤAHOVALI SI Z ARMÁDY, DNES SÚ ZA TO VÄZNENÍ

V apríli 2019 vystupovali Peacock Generation na oslavách mjanmarského novoročného vodného festivalu v kostýmoch vojakov a zosmiešňovali armádu. Vo svojom predstavení hovorili o tom, že mnohí príslušníci mjanmarskej armády nedokážu prijať kritiku a zúfalo sa snažia udržať pri moci. Umelcov následne zatkli a odsúdili na viacročné tresty. Podpíšte petíciu a žiadajte spravodlivosť.

PODPÍŠTE PETÍCIU
ZA ZÁCHRANU ŽIVOTOV HROZÍ TÍNEDŽEROM DOŽIVOTIE

Predtým než sa o nich začalo hovoriť ako o trojici z El Hiblu, boli 3 chlapci z Guiney a Pobrežia Slonoviny iba tínedžeri, ktorých spájal záujem o šport. Trojica z El Hiblu sa snažila chrániť seba a ostatných zachránených pred ďalším neľudským zaobchádzaním. Teraz ich čaká súd. Žiadajte spravodlivosť.

PODPÍŠTE PETÍCIU
32 ROKOV ZA MREŽAMI ZA OBRANU ĽUDSKÝCH PRÁV

Germaina Rukukiho z Burundi na základe jeho ľudskoprávnej činnosti krivo obvinili zo „vzbury“ a „ohrozovania národnej bezpečnosti“. Takmer o rok neskôr, 26. apríla 2018, uznal súd v Burundi Germaina vinným a odsúdil ho na trest odňatia slobody na 32 rokov. Žiadajte spravodlivosť.

PODPÍŠTE PETÍCIU
ŽIADAJTE SPRAVODLIVOSŤ PRE BREONNU TAYLOR

V piatok 13. marca 2020, sa 26-ročná Breonna Taylor a jej priateľ domnievali, že sa do ich bytu sa snaží vlámať jej bývalý partner. Walker použil svoju legálne držanú zbraň a ľahko zranil jedného z policajtov, ktorí v byte hľadali Taylorovej expartnera. Policajti opätovali paľbu, pričom smrteľne zranili Breonnu Taylor.

PODPÍŠTE PETÍCIU
Za poľsko bez nenávisti

Predstavte si, že by ste denne čelili násiliu, zastrašovaniu, dehumanizácii a obťažovaniu zo strany úradov, polície aj bežných ľudí. Na internete aj v uliciach by vás prenasledovali nenávistné prejavy a šikana. Na koho by ste sa obrátili?

PODPÍŠTE PETÍCIU
POSTAVTE SA ZA PROTESTUJÚCICH V BIELORUSKU!

Podpíšte petíciu a vyvíjajte spolu s nami tlak na bieloruské orgány, aby zabezpečili ochranu práv na slobodu prejavu a pokojné zhromažďovanie protestujúcich, prepustenie zadržaných, ako aj dôkladné vyšetrenie násilností a vyvodenie zodpovednosti!

PODPÍŠTE PETÍCIU
POVEDZME NIE ILEGÁLNEMU CHOVU DOBYTKA V AMAZÓNII!

Amnesty International zistila, že dobytok z  ilegálnych pastvín na chránenom území amazonského dažďového pralesa v  Brazílii sa dostal do dodávateľského reťazca najväčšieho producenta mäsa na svete –⁠ spoločnosti JBS. Medzi cieľové krajiny spoločnosti patrí aj Slovensko.

PODPÍŠTE PETÍCIU
ŽIADAJTE SLOBODU PRE SABU

22-ročná Iránka Saba Kordafshari si má odpykať 24 rokov vo väzení, pretože bojuje proti diskriminačným zákonom o nútenom zahaľovaní žien.

PODPÍŠTE PETÍCIU
10 ROKOV VÄZENIA ZA PLAGÁTOVÚ KAMPAŇ

Poľskej aktivistke a aktivistovi hrozí trest 10 rokov odňatia slobody. Obvinenia proti nim sú reakciou na plagátovú kampaň, ktorá šírila informáciu, že poľská vláda manipulovala so štatistikami, týkajúcimi sa ochorenia COVID-19.

PODPÍŠTE PETÍCIU
ŽIADAJTE SPRAVODLIVOSŤ PRE DALITOV A DALITKY ZABITÉ V NEPÁLE

V Nepále sú na vzostupe vraždy dalitov a dalitiek, vrátane detí. Žiadajte spolu s nami nezávislé a nestranné vyšetrenie nedávnych vrážd a ochranu dalitskej menšiny.

PODPÍŠTE PETÍCIU
TRANSRODOVÍ ĽUDIA V MAĎARSKU POTREBUJÚ VAŠU POMOC

Práva transrodových ľudí sú ľudské práva! Poslanci a poslankyne maďarského parlamentu sa to však rozhodli ignorovať schválili zákon, ktorý zakazuje úradnú zmenu rodu.

PODPÍŠTE PETÍCIU
ŽIADAJTE SPRAVODLIVOSŤ PRE GEORGEA FLOYDA

„Prosím, nemôžem dýchať. Zomieram!“ prosil George Floyd s rukami spútanými za chrbtom policajta, ktorý mu viac ako 8 minút bez prestania kľačal na krku. Keď policajt konečne povolil, Georgeovo telo už nereagovalo.

podpíšte petíciu
STOP PORUŠOVANIU ĽUDSKÝCH PRÁV V HONGKONGU

Prednedávnom schválil stály výbor čínskeho Národného ľudového kongresu kontroverzný zákon o národnej bezpečnosti. Tento zákon vážne ohrozuje dodržiavanie ľudských práv v Hongkongu.

PODPÍŠTE PETÍCIU
6 ROKOV VÄZENIA ZA KRESBU ŽENSKÉHO TELA

Ruská umelkyňa a aktivistka Julia Cvetkova strávila 4 mesiace v domácom väzení na základe obvinení z „výroby a šírenia pornografických materiálov“. Obvinenia voči nej sú založené na kresbách, ktoré šírila cez internet v rámci kampane venovanej pozitívnemu obrazu o ženskom tele.

PODPÍŠTE PETÍCIU
ŽIADAJTE SPRAVODLIVOSŤ PRE ATENU, KTORÁ JE VO VÄZENÍ ZA POKOJNÝ PROTEST

Atena Daemi je 29-ročná obrankyňa ľudských práv a aktivistka za zrušenie trestu smrti v Iráne. V máji 2015 ju iránsky súd odsúdil na 14 rokov väzenia za údajné „plánovanie sprisahania proti národnej bezpečnosti“, „šírenie propagandy proti systému“ a „urážku najvyššieho vodcu“ Iránskej islamskej republiky.

PODPÍŠTE PETÍCIU