Amnesty International sleduje prípady ľudí, ktorí sú prenasledovaní, nespravodlivo väznení alebo v priamom ohrození života. Petície, urgentné akcie a tlak na predstaviteľov a predstaviteľky vlád vedú k zlepšeniu ich podmienok. Môžeme iniciovať vyšetrovanie v prípadoch, ktoré miestne úrady doteraz ignorovali. Výnimkou nie sú ani situácie, keď daná krajina začne na náš podnet problém riešiť systematicky a jeden prípad tak ovplyvní tisíce ďalších.
KAŽDÝ TRETÍ PRÍPAD, KTORÉMU SA VENUJEME, KONČÍ ÚSPECHOM.
Amnesty International

Ruská umelkyňa a aktivistka Julia Cvetkova strávila 4 mesiace v domácom väzení na základe obvinení z „výroby a šírenia pornografických materiálov“. Obvinenia voči nej sú založené na kresbách, ktoré šírila cez internet v rámci kampane venovanej pozitívnemu obrazu o ženskom tele. Ak ju súd uzná vinnou, hrozí jej trest odňatia slobody až na 6 rokov.
PODPÍŠEM PETÍCIU
Účasť na protestoch vo Francúzsku dnes so sebou prináša riziko vážneho zranenia gumovými projektilmi a ďalšími nebezpečnými zbraňami, ktoré používa polícia, ako aj riziko vystavenia sa slzotvornému plynu. Podpíšte petíciu a žiadajte od prezidenta Macrona, aby chránil právo na pokojný protestest.
PODPÍŠEM PETÍCIU
Marielle Franco bola aktivistka a politička žijúca v Riu de Janeiro, ktorá sa zasadzovala za práva čiernych žien, LGBT+ a mladých ľudí. Jej odvážny boj za spravodlivejšie Rio de Janeiro sa jej však stal osudným. Po jej vražde sa krajinou začal šíri strach a hnev, ale aj stále nezodpovedaná otázka: Kto a prečo zabil Marielle Franco?
PODPÍšem PETÍCIU
Ujgurské deti v čínskej oblasti Sin-ťiang, niektoré mladšie ako 5 rokov, sú násilím odlúčené od rodičov a držané v štátnych „sirotincoch“. Ich rodičia žijúci v exile nemôžu riskovať návrat do krajiny, po ktorom by im mohlo hroziť opätovné umiestnenie do tzv. „reedukačných táborov“.
PODPÍŠem PETÍCIU
Poľský Ústavný súd zverejnil v januári 2021 nález, na základe ktorého je umelé prerušenie tehotenstva z dôvodu poškodenia plodu protiústavné. Toto rozhodnutie znamená de facto úplný zákaz interrupcií v krajine. Vyzvite spolu s nami poľské štátne orgány, aby prestali legislatívne obmedzovať prístup k interrupciám.
PODPÍŠEM PETÍCIU
Napriek tomu, že MS vo futbale 2022 by nebolo možné zorganizovať bez ľudí, ktorí pricestovali do Kataru za prácou, mnohí z nich zažívajú na vlastnej koži zneužívanie a vykorisťovanie zo strany zamestnávateľov aj štátu. Amnesty International preto vyzýva Medzinárodnú futbalovú federáciu (FIFA), aby v súvislosti s blížiacimi sa kvalifikačnými zápasmi využila svoj vplyv a pomohla zastaviť zneužívanie pracujúcich.
PODPÍŠEM PETÍCIU
Čínsku novinárku Zhang Zhan, ktorá začiatkom februára 2020 informovala o situácii v meste Wu-chan po vypuknutí epidémie COVID-19, odsúdili 28. decembra 2020 na 4 roky väzenia.
PODPÍŠEM PETÍCIU
Napriek nezastupiteľnej úlohe ľudí pracujúcich v zdravotníctve čelia pri výkone svojej práce počas pandémie nesmiernej záťaži: často sú nechránení, umlčiavaní a napádaní.
PODPÍŠEM PETÍCIU
Spoločnosť Amazon sleduje, obmedzuje a zastrašuje svojich pracovníkov a pracovníčky, ktorí požadujú lepšie a bezpečnejšie pracovné podmienky. Amnesty International preto vyzýva generálneho riaditeľa spoločnosti Jeffa Bezosa, aby dbal na dodržiavanie práv ľudí pracujúcich v Amazone.
podpíšEM petíciu
Jani Silva je obrankyňa životného prostredia, celý život bojuje za ochranu amazonského pralesa a ľudí, ktorí v ňom žijú. Ochrana Perly Amazónie priniesla Jani mnoho problémov, vrátane vyhrážok smrťou. Žiadajte jej ochranu.
PODPÍŠEM PETÍCIU
Gustavo Gatica študoval psychológiu na univerzite v Santiagu, hlavnom meste Čile, keď v krajine vypukli protesty proti zvyšovaniu cien a sociálnej nerovnosti. Milióny ľudí vyšli na jeseň 2019 do ulíc žiadať zmenu a spravodlivosť. Pridal sa k nim aj Gustavo, ktorý pri neprimeranom policajnom zásahu prišiel o zrak. V rámci Maratónu písania listov žiadame vyšetrenie tohto zásahu.
PodpíšEM petíciu
Melike Balkan a Özgür Gür študujú biológiu na Technickej univerzite Blízkeho východu (METU) v Ankare. Hneď po nástupe na štúdium sa pridali k univerzitnej solidárnej skupine na podporu LGBTI+ študentov a študentiek, METU LGBTI+ Solidarity. Čoskoro v nej patrili k tým najaktívnejším, organizovali pochody, stretnutia a rôzne iné podujatia. V roku 2019 ich však turecké úrady za ich pokojný aktivizmus začali neopodstatnene trestne stíhať.
PodpíšEM petíciu
Elżbieta, Anna a Joanna sú poľské aktivistky, ktoré dlhoročne bránia ľudské práva. Otvorene sa stavajú proti nenávisti a diskriminácii a zasadzujú sa za spravodlivosť a rovnosť v Poľsku. Na základe obvinení z „hanobenia náboženského presvedčenia“ im hrozí trest odňatia slobody až na 2 roky. Žiadajte spravodlivosť!
PODPÍŠEM PETÍCIU
V apríli 2019 vystupovali Peacock Generation na oslavách mjanmarského novoročného vodného festivalu v kostýmoch vojakov a zosmiešňovali armádu. Vo svojom predstavení hovorili o tom, že mnohí príslušníci mjanmarskej armády nedokážu prijať kritiku a zúfalo sa snažia udržať pri moci. Umelcov následne zatkli a odsúdili na viacročné tresty. Podpíšte petíciu a žiadajte spravodlivosť.
PETÍCIA DOČASNE POZASTAVENÁ
Predtým než sa o nich začalo hovoriť ako o trojici z El Hiblu, boli 3 chlapci z Guiney a Pobrežia Slonoviny iba tínedžeri, ktorých spájal záujem o šport. Trojica z El Hiblu sa snažila chrániť seba a ostatných zachránených pred ďalším neľudským zaobchádzaním. Teraz ich čaká súd. Žiadajte spravodlivosť.
PODPÍŠEM PETÍCIU
Germaina Rukukiho z Burundi na základe jeho ľudskoprávnej činnosti krivo obvinili zo „vzbury“ a „ohrozovania národnej bezpečnosti“. Takmer o rok neskôr, 26. apríla 2018, uznal súd v Burundi Germaina vinným a odsúdil ho na trest odňatia slobody na 32 rokov. Žiadajte spravodlivosť.
PODPÍŠEM PETÍCIU
V piatok 13. marca 2020, sa 26-ročná Breonna Taylor a jej priateľ domnievali, že sa do ich bytu sa snaží vlámať jej bývalý partner. Walker použil svoju legálne držanú zbraň a ľahko zranil jedného z policajtov, ktorí v byte hľadali Taylorovej expartnera. Policajti opätovali paľbu, pričom smrteľne zranili Breonnu Taylor.
PODPÍŠEM PETÍCIU
Predstavte si, že by ste denne čelili násiliu, zastrašovaniu, dehumanizácii a obťažovaniu zo strany úradov, polície aj bežných ľudí. Na internete aj v uliciach by vás prenasledovali nenávistné prejavy a šikana. Na koho by ste sa obrátili?
PODPÍŠEM PETÍCIU
Podpíšte petíciu a vyvíjajte spolu s nami tlak na bieloruské orgány, aby zabezpečili ochranu práv na slobodu prejavu a pokojné zhromažďovanie protestujúcich, prepustenie zadržaných, ako aj dôkladné vyšetrenie násilností a vyvodenie zodpovednosti!
PODPÍŠEM PETÍCIU
Amnesty International zistila, že dobytok z ilegálnych pastvín na chránenom území amazonského dažďového pralesa v Brazílii sa dostal do dodávateľského reťazca najväčšieho producenta mäsa na svete – spoločnosti JBS. Medzi cieľové krajiny spoločnosti patrí aj Slovensko.
PODPÍŠEM PETÍCIU
22-ročná Iránka Saba Kordafshari si má odpykať 24 rokov vo väzení, pretože bojuje proti diskriminačným zákonom o nútenom zahaľovaní žien.
PODPÍŠEM PETÍCIU
Poľskej aktivistke a aktivistovi hrozí trest 10 rokov odňatia slobody. Obvinenia proti nim sú reakciou na plagátovú kampaň, ktorá šírila informáciu, že poľská vláda manipulovala so štatistikami, týkajúcimi sa ochorenia COVID-19.
PODPÍŠEM PETÍCIU