Podujatia Amnesty vo Foajé

V Amnesty sme sa rozhodli usporadúvať pre vás komunitné stretnutia. Ponúkame platformu, kde sa ľudia s ľudskoprávnym cítením budú môcť spoznávať a tráviť čas rôznorodými zábavnými, tvorivými či vzdelávacími aktivitami. Spoločne sa budeme snažiť vytvárať taký priestor, v ktorom sa budete cítiť príjemne, bezpečne, vypočuto. Môžete prísť individuálne alebo v skupinke, môžete sa prísť iba pozrieť, zúčastniť sa programu alebo sa zapájať aktívnejšie, napríklad tým, že prinesiete občerstvenie alebo nápad na aktivitu. Komunitné stretnutia nie sú určené len pre našu aktivistickú a dobrovoľnícku základňu, ale pre každú osobu nadšenú pre ľudskoprávne témy, so zámerom zviditeľňovať a komunikovať ich.

Podujatia sa odohrávajú na pravidelnej báze, dvakrát mesačne, v utorok či stredu od 18.00 hod. Samozrejme, môžete prísť aj neskôr, stačí zazvoniť pri dverách. Odporúčame však registráciu cez platformu GoOut, aby sme vedeli lepšie zabezpečiť občerstvenie či pomôcky na jednotlivé podujatia.

Môžete sa prísť len tak s nami pozhovárať, dozvedieť sa novinky o tom, čo v Amnesty na najbližšie obdobie chystáme, alebo podpísať naše petície. V prípade, že ste u nás ešte nikdy neboli alebo vás vystrašilo slovo „komunitné“, nič si z toho nerobte, možno spoznáte nových fajn ľudí a uvidíte, či sa pridáte aj na ďalšie naše stretnutia a podujatia. Potešíme sa každej starej či novej tvári.

Registrácia na stretnutia prebieha cez GoOut, bezplatne alebo za dobrovoľný, resp. odporúčaný finančný príspevok.

Vo Foajé vás budú čakať Tina a Niki. Veríme, že si užijeme spoločne príjemné, no zároveň dôležité stretnutia, rozhovory a programy.

Kalendár podujatí nájdete nižšie.

Zoznam komunitných podujatí na rok 2022

Komunitný herný večer

28. september 2022, streda, 18:00 – 20:30

Dňa 28. septembra sa v priestoroch Foajé odohrá naše prvé komunitné stretnutie, na ktorom sa budete môcť zahrať s ďalšími ľuďmi s ľudskoprávnym cítením spoločenské hry. Pripravili sme si pre vás Queer Taboo, Dixit či Story Cubes, bude občerstvenie, úsmevy, prípadne príjemná hudba. Môžete prísť aj v skupinke alebo si priniesť vlastné spoločenské hry (či nápoje a pochutiny).

Komunitná dielnička

11. október 2022, utorok, 18:00 – 20:30

Čo môže byť lepšie ako zahrať si spoločenské hry? Možno práve kreatívne komunitné stretnutie. Inšpirovali sme sa Queernou z Pride Ostrava a rozhodli sme sa ľudskoprávne dielničky priniesť aj do Foajé v Bratislave. Príďte si k nám vyrobiť vlajočky alebo odznaky, vyšívať, háčkovať, štrikovať. Naša Tinča vás naučí, čo a ako, aj keď ste od starých rodičov či z internetu neodkukali žiadne z týchto skills. Alebo si budete môcť iba tak pokecať s ďalším ľudskoprávnym podporovateľstvom a dať si nejaký snack či limo. Ak si chcete inak kreatívne odpočinúť alebo by ste radi/y priniesli na naše podujatie svoj nápad, neváhajte a navštívte náš v poradí už druhý komunitný večer a spoločne niečo „vykreujeme“. Zároveň, ak máte doma materiál a pomôcky na ručné práce, o ktoré by ste sa nezdráhali podeliť, vďačne to uvítame. Svoje výtvory si budete môcť vziať domov alebo ich nechať u nás. V prípade, že si ich nestihnete dokončiť, budete mať projekt na doma alebo na ďalšie komunitné stretnutie.

Komunitný kvíz

25. október 2022, utorok, 18:00 – 21:00

Maratón písania listov je najväčším podujatím Amnesty celosvetovo. Od septembra do januára intenzívne nielen žiactvo a učiteľstvo píšu listy a spoločne žiadajú dodržiavanie ľudských práv, ktoré boli či dlhodobo sú porušované. Naše ďalšie komunitné stretnutie bude mať preto formu kvízu zameraného nielen na tento ľudskoprávny maratón, ale aj na ľudské práva vo všeobecnosti. Môžete sa dozvedieť čo-to nové o jednotlivých prípadoch tohtoročného maratónu, preukázať, čo už viete o dodržiavaní ľudských práv, alebo sa pozhovárame o situáciách v rôznych kútoch sveta. Zameriame sa pri tom na tohtoročné maratónske prípady, no zídu sa vám aj poznatky ohľadne rasovej či klimatickej spravodlivosti, feminizmu a kvír sveta, práva na bývanie, občianskej participácie či súdneho systému. Počas maratónu sa tento rok venujeme právu na protest, pretože dlhodobo sledujeme ako vlády na celom svete obmedzujú protesty pod zámienkou ochrany verejného poriadku a mnohokrát stigmatizujú protestujúcich a protestujúce, ktorých a ktoré označujú za výtržníkov alebo dokonca teroristky.

Moderovať bude skvelá stand-up komička Nasi Motlagh, ktorá je pôvodom z Iránu, a na Slovensku žije už viacero rokov. Príďte so svojím tímom alebo samostatne (a vytvoríte si tím priamo na podujatí), zahrajte si zopár kôl a okrem občerstvenia vás tentokrát čakajú aj rôzne Amnesty odmeny za kvízovanie. Alebo môžete iba tak povzbudzovať tímy, zapojenie sa do kvízu rozhodne nie je povinné

Komunitná halloweenska prechádzka

08. november 2022, utorok, 18:00 – 21:00

Kto by nechcel zažiť ľudskoprávny Halloween? Oblečte sa za svoju obľúbenú hrdinskú postavu, ktorá najlepšie chráni ľudské práva, či už reálnu z histórie alebo súčasnosti, fiktívnu, známu z umenia či popkultúry, alebo si nejakú sami vytvorte. Môžete sa inšpirovať aj superhrdin(k)ami z našich petícií. Dajte si však, prosím, pozor na prešľapy v „maskovaní sa“. Takto superhrdinsky sa pôjdeme prejsť po bratislavských uličkách a spoznáme miesta príznačné aj pre sviatok slobody a demokracie (17. november).

Komunitná vzdelávačka

23. november 2022, streda, 18:00 – 20:30

Neodmysliteľnou súčasťou komunitných stretnutí je vzájomné vzdelávanie. A keďže vedomostí v oblasti ľudských práv nie je nikdy dosť, ďalšie z našich stretnutí sa bude niesť v duchu zviditeľnenia Medzinárodného dňa za odstránenie násilia páchaného na ženách (25. november). Veríme, že tu získate dôležité poznatky, nové informácie či odpovede na svoje otázky. Vzdelávanie bude prebiehať veľmi neformálne, bude sa niesť v znamení chlebíčkov či horúceho nápoja. Spoločne sa pozhovárame o tom, prečo je potrebné pracovať na eliminovaní a prevencii násilia v našej spoločnosti.

Amnesty Punch

07. december 2022, streda, 16:00, FUGA

Tento deň bude prepojením Amnesty z rôznych strán. Budeme písať maratónske listy, podpisovať petície, čítať živé knižky. Navaríme si spoločne vegánsky guláš či iný šmak. Pri srdci nás zahreje komunitná príprava voňavého (teplého) punču. A možno k tomu všetkému budeme mať aj hudobný sprievod či fantastický slam. Príďte sa zabaviť a dať punch porušovaniu ľudských práv!


Kalendár podujatí

NÁZOV PODUJATIADÁTUM
Komunitný herný večer28. september 2022 – streda
Komunitná dielnička11. október 2022 – utorok
Komunitný kvíz25. október 2022 – utorok
Komunitná halloweenska prechádzka08. november 2022 – utorok
Komunitná vzdelávačka23. november 2022 – streda
Amnesty Punch07. december 2022 – streda

Tešíme sa na vás!

Chceli by ste sa zapojiť iným spôsobom? Prečítajte si o možnostiach dobrovoľníctva a aktivizmu v Amnesty International Slovensko, pozrite si naše otvorené pracovné pozície alebo podpíšte niektorú z našich petícií.