Polícia musí vyšetriť prípadný rasový motív streľby v Pohronskej Polhore

Stanovisko Amnesty International Slovensko
 

Amnesty International Slovensko je hlboko znepokojená rýchlou reakciou polície na streľbu, ktorá sa udiala v nedeľu 8. októbra vo večerných hodinách v obci Pohronská Polhora. Traja muži z vedľajšej obce Michalová strieľali samopalom z idúceho auta na dom, v ktorom sa rómska rodina s deťmi ukladala na spánok.

Riaditeľ Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici 12. októbra na tlačovej konferencii vylúčil rasový motív trestného činu s tým, že išlo o „náhodnú streľbu“ na jeden z domov v osade pod vplyvom alkoholu. Vyšetrovateľ podľa médií podozrivých obvinil zo zločinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami a z prečinu výtržníctva.

Amnesty International pripomína orgánom činným v trestnom konaní povinnosť dôsledne vyšetriť streľbu v Pohronskej Polhore, ktorá im plynie zo slovenskej legislatívy aj medzinárodných dohovorov. Táto povinnosť zahŕňa aj dôsledné vyšetrenie možného rasového motívu.

Európska komisia proti rasizmu a intolerancii Rady Európy (ECRI) vo Všeobecných politických odporúčaniach č.11 o boji proti rasizmu a rasovej diskriminácii vyzýva vlády aby polícia a príslušné orgány dôkladne vyšetrili rasovo motivované trestné činy a aby brali do úvahy rasovú motiváciu aj pri bežných trestných činoch. Európsky súd pre ľudské práva v prípade Stoica v Rumunsko (2008) upozorňuje, že pri vyšetrovaní násilných činov polícia a prokuratúra majú povinnosť vykonať všetky primerané kroky na odhalenie akéhokoľvek rasového motívu a na určenie, či etnický pôvod, nenávisť alebo predsudky zohrávali rolu pri čine. V prípade Načova v Bulharsko z roku 2005 zdôraznil, že rasové násilie je špecifickým útokom na ľudskú dôstojnosť, a vzhľadom na jeho nebezpečné následky vyžaduje od zodpovedných orgánov osobitnú pozornosť a jasnú odpoveď.

Amnesty International požaduje aby bol útok na rómsku rodinu bezodkladne a dôsledne prešetrený a vyšetrovateľ bral do úvahy aj prípadný rasový motív páchateľov.