Poľský PRIDE v ohrození

28. októbra 2021

Poľský parlament (Sejm) by mal dnes rokovať o návrhu zákona „Stop LGBT“, ktorého cieľom je zakázať pochody PRIDE a iné podujatia na podporu práv LGBTI+ komunity. Amnesty International varuje, že schválenie takéhoto zákona by ohrozilo práva LGBTI+ ľudí v Poľsku viac než kedykoľvek predtým.

„Pochody PRIDE sú pre LGBTI+ ľudí a ich spojencov a spojenkyne dôležitou oslavou lásky a zároveň protestom práve proti takej diskriminácii, akú poľské úrady postupne uzákoňujú. Tento návrh, ktorý je súčasťou širšieho útoku na práva LGBTI+ ľudí, nepatrí do žiadneho parlamentu. Vyzývame preto poľských poslancov a poslankyne, aby rešpektovali, že láska je láska, a odmietli tento nenávistný a vo svojej podstate diskriminačný návrh,“ povedal Nils Muižnieks z Amnesty International.

„Tento návrh by obmedzil právo ľudí na pokojný protest. Takéto obmedzenia nie sú prijateľné za žiadnych okolností, nieto ešte vtedy, keď sú údajne „oprávnené“ diskrimináciou. Táto iniciatíva možno nepochádza od poľskej vlády, ale povedzme si to na rovinu: vládna normalizácia nenávistnej rétoriky vytvorila prostredie, v ktorom sa ľudia cítia byť oprávnení chrliť takéto bigotné návrhy,“ doplnil Muižnieks.

Návrh zákona „Stop LGBT“ vznikol ako občianska zákonodarná iniciatíva, ktorá môže byť predložená parlamentu, ak získa podpisy aspoň 100-tisíc občanov a občianok. V prípade schválenia by zákon zakázal sprievody PRIDE a akékoľvek iné verejné zhromaždenia, ktoré „propagujú“ neheterosexuálne sexuálne orientácie a rôzne rodové identity.