Pomôžte zastaviť násilie v Turecku

Pokojná demonštrácia proti ničeniu parku Gezi v Istanbule kvôli  výstavbe bola hrubo narušená políciou – vodné delá, slzný plyn a desiatky zranených! Upozorňujeme spoločne na zásah, ktorý porušuje medzinárodné ľudskoprávne štandardy!

Od utorka 28. mája protestovali ľudia  v centre Istanbulu proti developerským zásahom v parku Gezi. Bolo ich pár stoviek. 30. mája zasiahla polícia proti ich pokojnému protestu vodnými delami a slzným plynomDesiatky ľudí sú zranení. Pozorovatelia Amnesty boli zbití obuškami a zasiahnutí slzným plynom. V piatok 31. mája brutálne zásahy polície pokračujú. Izmir, Adana a Ankara plánujú podporné solidárne demonštrácie. Zásahy polície proti demonštrantom sú neprimerané, neprijateľné a porušujú medzinárodné ľudskoprávne štandardy.

Istanbulskí činitelia musia okamžite ukončiť policajné násilie voči protestujúcim. Amnesty International vyzýva svojich sympatizantov a sympatizantky, aby napísali tureckej ambasáde v Bratislave.

Vážená pani veľvyslankyňa,
 
som znepokojený/á neprimeranými zásahmi polície, ktoré sú v Turecku na dennom poriadku. Posledný prípad sa týka zásahu v parku Gezi a námestia Taksim z 30. a 31. mája, pri ktorom polícia použila obušky, vodné delá a slzný plyn a zranila niekoľko desiatok pokojne protestujúcich ľudí.
 
Akékoľvek rozhodnutie o rozohnaní zhromaždenia by malo byť prijaté len v krajnom prípade a v súlade so zásadami primeranosti. Medzinárodné štandardy vyžadujú, aby sa polícia vyhýbala násiliu alebo pokiaľ je to možné, aby obmedzila použitie sily na nevyhnutné minimum. Vyzývam preto turecké orgány, aby zabezpečili rýchle, nezávislé a nestranné vyšetrovanie tých, ktorí použili nadmernú a zbytočnú silu a zaistili stíhanie zodpovedných ľudí.
 

Tiež požadujem, aby turecké orgány zaistili právo demonštrantom na pokojné zhromažďovanie a slobodu prejavu.

[emailpetition id=”3″]

[signaturelist id=”3″]