Poprava Troya Davisa je katastrofálne zlyhanie justície USA

Troy Davis bol popravený smrtiacou injekciou vo väznici v Jacksone v štáte Georgia, aj napriek vážnym pochybnostiam, ktoré sprevádzali jeho odsúdenie. „Zabiť človeka, ktorého odsúdenie bolo zahalené obrovským mrakom pochybností je strašné a predstavuje katastrofálne zlyhanie súdneho systému. Spravodlivosť môže byť slepá, ale v tomto prípade bola justícia slepá k faktom,“ povedal riaditeľ AI USA Larry Cox.

Súd Davisa odsúdil primárne na základe výpovedí svedkov; vražedná zbraň sa nikdy nenašla. Sedem z deviatich korunných svedkov svoju výpoveď neskôr zmenilo alebo odvolalo.

Predstavitelia AI USA sa v utorok stretli s Troyom Davisom, aby mu vyjadrili podporu. Troy požiadal AI, aby odovzdala nasledujúci odkaz všetkým, ktorí bojovali za zrušenie jeho trestu:

“Boj za spravodlivosť sa nekončí u mňa. Tento zápas je pre všetkých Troyov Davisov, ktorí prišli predo mnou a všetkých tých, ktorí prídu po mne. Cítim sa dobre, modlím sa a zostávam v mieri.”

“Štát Georgia ukázal, že trest smrti je príliš veľká právomoc na to, aby bola zverená vláde. Ľudské inštitúcie sú náchylné k zaujatosti a omylom a nemôžu byť poverené takouto mocou. Trest smrti je porušením ľudských práv a musí byť zrušený,“ dodal Cox.

Členovia Amnesty International vedú aktívnu kampaň za zrušenie trestu smrti. V posledných dňoch bolo orgánom v štáte Georgia doručených takmer milión podpisov za Troya Davisa s výzvou o zmiernenie jeho trestu. Protesty sa konali takmer na 300 miestach po celom svete.