Prepustenie Ahed Tamimi je horkosladkým momentom, keďže ostatné palestínske deti sa aj naďalej trápia v izraelských väzeniach

Prepustenie palestínskej detskej aktivistky, ktorú uväznila izraelská armáda za postrkovanie, fackovanie a kopanie d dvoch ťažko ozbrojených vojakov v ochrannej výzbroji je vítanou správou.

Sedemnásťročná Ahed Tamimi bola prepustená 21 dní pred uplynutím jej osemmesačného trestu odňatia slobody, ktorý jej nespravodlivo vymeral vojenský súd v tábore Ofer, ktorý sídli na Izraelom okupovanom Západnom brehu.

„Ide o obrovskú úľavu pre Ahedinych blízkych, avšak ich radosť bude zakalená nespravodlivosťou jej uväznenia a smutným faktom, že mnohé ďalšie palestínske deti stále trpia v izraelských väzeniach. Mnohé z nich dokonca aj napriek tomu, že nespáchali žiaden zločin,“ vyhlásil Saleh Higazi, vedúci kancelárie Amnesty International v Jeruzaleme.

„Prepustenie Ahed nesmie zatieniť známy a trvajúci príbeh o diskriminačných praktikách izraelskej armády voči palestínskym deťom. Jej nespravodlivé uväznenie nám pripomína, ako izraelská okupácia svojvoľne využíva vojenské súdy na potrestanie tých, ktorí nesúhlasia s okupáciou a politikami nelegálneho rozširovania osád, a to bez akéhokoľvek ohľadu na vek.“

„Stovky palestínskych detí aj naďalej čelia ťažkým podmienkam a zneužívaniu zo strany izraelského väzenského systému, ktorý sa vysmieva princípom justície pre mladistvých a štandardom zaobchádzania s odsúdenými,“ dodal Saleh Higazi.

Ahed Tamimi bola odsúdená za poburovanie, ťažké ublíženie na zdraví a obštrukciu izraelských vojakov po tom, ako sa na Facebooku stalo virálnym video, v ktorom je vidieť Ahed ako strká, fackuje a kope do dvoch izraelských vojakov v jej domovskej dedine 15. decembra 2017.

 
<p style="text-align: justify;" bola="" zadržaná="" 19.="" decembra="" 2017="" potom,="" ako="" jej="" matka="" nariman="" tamimi,="" taktiež="" popredná="" aktivistka,="" umiestnila="" video="" potýčky="" s="" izraelskými="" vojakmi="" na="" internet.="" prepustená="" po="" tom,="" odsúdená="" osem="" mesiacov="" nepodmienečne="" základe="" podobných="" obvinení.=""

Ahedin otec Bassam pre Amnesty International povedal, že aj napriek tomu, že sa celá rodina teší z návratu Ahed a Nariman, stále má obavy o svojho 22-ročného syna Wa’eda, ktorý bol zadržaný v máji. Ten je zadržiavaný vo vojenskom väzení v Ofere odkedy čelí obvineniam za jeho aktivizmus proti okupácii.

„Môj syn je v izraelskom väzení aj počas procesu, ktorý proti nemu vedie vojenský súd. Je to pripomienkou toho, že izraelská okupácia sa nás stále snaží potrestať pretože naša existencia odporuje existencii okupácie. A tak apelujem na členov medzinárodnej komunity, aby si splnili svoju povinnosť, ktorú majú voči našim ľuďom a aby podnikli konkrétne kroky na zastavenie pretrvávajúcej nespravodlivosti,“ povedal Bassam Tamimi.

Video, ktoré natočila Nariman Tamimi ukazuje, že vojaci, ktorí stáli na prahu ich oploteného dvora a boli vyzbrojení útočnými puškami, boli schopní jednoducho odolávať Ahedinym fackám a kopancom.

„Ahed Tamimi bola prepustená, avšak najprv si musela pretrpieť nespravodlivé uväznenie založené na absurdnom predpoklade, že predstavovala hrozbu pre ozbrojených a silne chránených vojakov,“ uviedol Saleh Higazi.

„V skutočnosti je jej uväznenie do očí bijúcou snahou izraelských orgánov zastrašiť tých, ktorí sa opovážia oponovať pretrvávajúcej brutálnej represii okupačných síl.“

Izraelská armáda stíha pred vojenskými súdmi každoročne stovky palestínskych detí, často ich zatýka počas nočných razií a systematicky ich vystavuje zlému zaobchádzaniu, a to vrátane zaväzovania očí, vyhrážok, tvrdého výsluchu bez prítomnosti právnika alebo ich rodiny. Dochádza taktiež k umiestňovaniu na samotku a v niektorých prípadoch aj k fyzickému násiliu.

Vojenské súdy stíhajú Palestínčanov a Palestínčanky za porušovanie vojenských príkazov, z ktorých mnohé kriminalizujú pokojné aktivity, ako napríklad pokojné politické prejavy či organizovanie a zúčastňovanie sa na protestoch bez povolenia od izraelského vojenského dôstojníka. V súčasnosti sa podľa miestnych ľudskoprávnych organizácií v izraelských väzeniach a nápravných zariadeniach nachádza asi 350 palestínskych detí.

„Zatiaľ čo vítame Ahedino prepustenie, aj keď je oneskorené, musí nasledovať prepustenie ďalších detí, ktoré sú nezákonne väznené izraelskými vojenskými súdmi,“ povedal Saleh Higazi.

Pozadie prípadu

Ahed Tamimi konfrontovala vojakov počas demonštrácie v malej dedine Nabi Saleh, ktorá sa konala v reakcii na rozhodnutie prezidenta Spojených štátov amerických Donalda Trumpa uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela. Incident sa udial v rovnaký deň, ako jeden z Ahedinych bratrancov, 15-ročný Mohammad Tamimi, utrpel vážne zranenia po tom, ako bol z blízka zasiahnutý gumovým projektilom do hlavy.

Nabi Saleh sa nachádza severozápadne od Ramallahu na okupovanom Západnom brehu. Od roku 2009 sa tu pravidelne každý piatok protestuje proti izraelskej vojenskej okupácii a proti strate vodného zdroja komunity.

Izraelská armáda rutinne proti protestujúcim a okolostojacim používa neprimerané násilie a v mnohých prípadoch dokonca zámerne poškodila súkromný majetok. Od roku 2009 boli izraelskými vojakmi zavraždení traja obyvatelia Nabi Saleh. Mnohí ďalší utrpeli zranenia od ostrých nábojov, gumených projektiloch a slzotvorným plynom.

Ak sa Vám páči, čo robíme, podporte nás:

obrázek