Rok 2003 znamenal prudký nápor na ľudské práva

Medzinárodná organizácia, ktorá sa venuje ochrane ľudských práv, Amnesty International, dnes vydáva pravidelnú správu o stave ľudských práv vo svete, v ktorej konštatuje, že násilie zo strany ozbrojených skupín a zanedbávanie ľudských práv zo strany vlád vytvorilo najväčší nápor na ľudské práva za posledných 50 rokov.

Útok na ľudské práva prichádza z oboch strán
Amnesty International ostro odsudzuje ozbrojené skupiny zodpovedné za bombové útoky z 11. marca v Madride a bombový útok na budovu OSN v Iraku dňa 19. augusta 2003, pri ktorom bol zabitý aj Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Sergio Vieira de Mello.
„Rovnako nás však znepokojuje, že medzinárodné právo a procedúry, ktoré by nás mali pred takýmito útokmi chrániť sú podkopávané či dokonca likvidované silnými vládami,“ dodáva Irene Khanová, generálna tajomníčka Amnesty International. Upozorňuje tiež, že snaha vlád položiť na oltár bezpečnosti ľudské práva je slepá. V praxi to vedie k porušovaniu ľudských práv vo vlastných krajinách, preventívne útoky a ignorovanie obmedzovania práv a slobôd v zahraničí. „Ide o vážny ústupok, ktorého sa vlády dopúšťajú zoči-voči ozbrojeným skupinám,“ hovorí Khanová.

„Vojna proti terorizmu“ a iné vojny
Správa Amnesty International hovorí o protiprávnom zabíjaní civilistov vojakmi koaličných síl a ozbrojených skupín v Iraku. Hovorí o mučení a zlom zaobchádzaní s väzňami nielen v Iraku, ale aj na základni Guantánamo na Kube, v Afganistane a inde. Väzni sú tu držaní bez obžaloby a súdu. Nemajú prístup k právnikovi ani nárok na ochranu v súlade so Ženevskými konvenciami.
„Vojna proti teroru“ a vojna v Iraku priniesli novú vlnu porušovania ľudských práv, vďaka ktorej mnohí zabúdajú na prípady z minulosti. Správa Amnesty International prináša informácie o konfliktoch v Čečensku, Kolumbie, Konžskej demokratickej republiky, Sudánu a Nepálu. Násilie sa vyostrilo aj v Izraeli a na okupovaných územiach.
„Vlády, príliš zaneprázdnené hľadaním zbraní hromadného ničenia v Iraku, zabudli na skutočné zbrane hromadného ničenia – nespravodlivosť, beztrestnosť, chudobu, diskrimináciu a rasizmus, nekontrolovateľné šírenie malých zbraní, násilie voči ženám a deťom,“ vyhlásila Irene Khanová.

Napriek snahe Spojených štátov podkopať medzinárodné právo a zabezpečiť globálnu imunitu pre svojich občanov pred Medzinárodným trestným súdom, má nový súd prokurátora a začal pracovať. Práve tak aj súdy v Spojených štátoch a vo Veľkej Británii začali preskúmavať kroky výkonnej moci, ktoré viedli k obmedzeniu ľudských práv.

„Na ľudských právach záleží, pretože ponúkajú silnú a presvedčivú predstavu lepšieho a férovejšieho sveta. Globálne hodnoty spravodlivosti sú najúčinnejšou cestou k bezpečnosti a mieru,“ uzatvára Irene Khanová.