Rusko: Ildar Dadin píše list z väzenia svojej žene

Nasledujúci list je adresovaný Ildarovej žene Anstasii Zotovovej.

List napísal Ildar a publikoval jeho právnik Alexej Lipster 31. októbra 2016.

Od môjho príchodu do väzenskej kolónie v Segeže 10. septembra 2016 mi boli prakticky odobraté všetky moje osobné veci. Medzi moje veci mi podstrčili dve žiletky a následne ich “objavila” inšpekcia. Toto je bežná prax, ktorá sa tu deje preto, aby mohli byť všetci novo prichádzajúci väzni ihneď poslaní na samotku, aby si uvedomili že sa nachádzajú doslova v pekle. Mňa poslali na samotku bez akéhokoľvek oficiálneho príkazu a vzali mi všetky moje osobné veci ako kefku na zuby, pastu a dokonca aj toaletný papier. Na protest proti tomu som začal držať hladovku.

Dňa 11. septembra 2016 prišiel do mojej cely najvyšší úradník tunajšej väzenskej kolónie Kossiev s troma ďalšími dozorcami väznice. Začali ma biť a v priebehu celého dňa ma štyrikrát zbili. Niekedy ma bilo až 10-12 ľudí naraz, po treťom zmlátení mi tiež ponorili hlavu do záchodu.

Dňa 12. septembra 2016 mi niekoľko pracovníkov väznice spútalo ruky za chrbtom a vykrúcali mi lakte. V takom stave som ma držali približne pol hodiny, čo mi pôsobilo veľkú bolesť v zápästiach a chrbte. Potom mi dali dole spodnú bielizeň a povedali, že privedú iného väzňa, ktorý ma znásilní v prípade, že neukončím hladovku. Potom ma predviedli do kancelárie Kossieva, ktorý mi povedal pred ostatnými dozorcami: “Zatiaľ ta bili veľmi ľahko, ale ak to nariadim, budú ťa biť oveľa horšie a ak sa pokúsiš sa sťažovať, zabijeme ťa a zakopeme za plotom.” Po tomto incidente ma pravidelne bili niekoľkokrát denne. Bitie, šikanovanie, ponižovanie, urážky, zadržiavanie v netolerantných podmienkach, to sa tu deje tiež ostatným väzňom.

Ak ma budú v budúcnosti znova mučiť, biť a znásilňovať nie je pravdepodobné, že prežijem dlhšie ako týždeň. V prípade mojej náhlej smrti ti bude pravdepodobne povedané, že som spáchal samovraždu, že som bol zastrelený pri úteku z väzenia alebo niečo podobné, to bude ale lož. Moja vražda bude dopredu naplánovaná, aby znížili počet svedkov a obetí mučenia, ktoré sa tu odohráva.

– Ildar Dadin

Viac informácií nájdete tu: https://www.pripady.amnesty.sk/sk/pripad/rusko-ildar-dadin

Celé znenie listu je dostupné v angličtine na: https://www.meduza.io/en/feature/2016/11/01/10-12-people-would-beat-me-all-at-once-kicking-me