Rusko: Nedovolené bránenie práva na slobodu prejavu, združovania a zhromažďovania

V piatok začínajú v Rusku Majstrovstvá sveta v hokeji. Amnesty International Slovensko štartuje pri tejto príležitosti kampaň za ľudské práva v Rusku. Cieľom je upozorniť na vlastný gól, ktorý si Rusko dáva zákrokmi voči občianskej spoločnosti a podporiť ľudskoprávnych aktivistov, aktivistky, slobodu prejavu a zhromažďovania.

 Pripomenieme, že to nie je len o športe a upozorníme na to, že priestor pre vyjadrenie nesúhlasných názorov a nezávislej občianskej spoločnosti sa neustále zužuje. Čoraz viac jednotlivcov čelí zatknutiam či trestným stíhaniam za kritiku štátnej politiky či za účasť na demonštráciách. Neziskové organizácie sú označované nálepkou „zahraničných agentov“.

Obmedzujúce zákony vyplývajú na životy tisícok ľudí. Medzi inými sem patrí napríklad zákon, ktorý kriminalizuje opakovanú účasť na nepovolených zhromaždeniach. Ku koncu minulého roka bol ako prvý na základe tohto zákona odsúdený aktivista Ildar Dadin na tri roky väzenia, ktorý sa zúčastnil viacerých demonštrácií. Ildar Dadin je väzňom svedomia, ktorý je vo väzení len preto, že nenásilným spôsobom využíval svoje práva a musí byť okamžite a bezpodmienečne prepustený.

Zákon o zahraničných agentoch rozpútal veľké zásahy voči mimovládnym neziskovým organizáciám. Od roku 2012, kedy vstúpil do platnosti, početná skupina organizácií čelila súdnym konaniam, v dôsledku ktorých, sa viaceré rozhodli svoju činnosť ukončiť, než aby mali nosiť nálepku zahraničného agenta. K tomuto zákonu pribudla ďalšia reštriktívna legislatíva, ktorá dala úradom moc rozhodnúť, ktorá organizácia je žiaduca, a ktorá nie je.

Amnesty International Slovensko preto počas Majstrovstiev sveta plánuje upozorniť na porušovanie ľudských práv v Rusku a na osudy Ildara Dadina, Natalye Sharinovej, riaditeľke knižnice stíhanej za údajnú distribúciu extrémistickej literatúry, či Olega Sentsova, ukrajinského režiséra, ktorý si v súčasnosti odpykáva 20 ročný trest väzenia za účasť na demonštrácii.

 Ako sa môžete zapojiť? 

1. Kúpte si lístok na ľudskoprávny zápas na štadióne

Kliknite na https://amnesty.cz/jsmevjednomtymu/ a sadnite si na štadióne vedľa väzňov svedomia! Váš lístok na zápas Rusko v. ľudské práva môžete potom zdieľať na Facebooku.

2. Podpíšte petíciu.

Podpíšte petíciu za aktivistov či aktivistky, ktorí sú väznení za využívanie práva na slobodu prejavu či zhromažďovania. Podporte Ildara Dadina, Natalyu Sharinovu a Olega Sentsova svojím podpisom. Podpisy budeme počas majstrovstiev zbierať aj v uliciach Bratislavy.

3. Odfoťte sa.

Vyjadriť podporu občianskej spoločnosti sa dá aj cez fotopetíciu, napríklad ukázaním gesta nedovoleného bránenia či pomocou hasthagu #humanrightsteam. Všetky fotky zverejníme na našom facebooku.

Viac o prípadoch:
                                                                                                                                                                                                                                                   

Oleg Sentsovukrajinský režisér, odsúdený na 20 rokov väzenia

Oleg Sentsov, ukrajinský režisér, sa previnil len tým, že využil svoje právo na slobodu prejavu a     zhromažďovania sa. Napriek tomu bol obvinený z teroristických útokov a nezákonného používania   strelných zbraní. 25. augusta 2015 bol na základe týchto obvinení odsúdený na na 20 rokov       väzenia. Počas súdneho procesu, ktorý nespĺňal medzinárodné štandardy spravodlivého súdu neboli vyšetrené Olegove sťažnosti na mučenie. Usvedčenie Olega musí byť zvrátené a v prípade vznesenia nových, legitímnych obvinení, prejednané pred civilným súdom, inak musí byť prepustený.

 
Natalya Sharinova
, knihovníčka zadržiavaná v domácom väzení

Natalya Sharinova je riaditeľkou štátom vlastnenej Knižnice Ukrajinskej literatúry v Moskve. 29. októbra bola obvinená z „podnecovania nenávisti a nepriateľstva“ a zo „zneužívania svojho postavenia pre ponižovanie ľudskej dôstojnosti “, za čo hrozí až päť rokov väzenia. 30. októbra bola prevezená do domáceho väzenia, čo znamená, že je v kontakte iba so svojim právnikom a blízkymi príbuznými, s ktorými žije. 5. apríla bola Natalya obvinená z ďalšieho zločinu – sprenevery zdrojov knižnice, za ktorý jej hrozí trest až 10 rokov odňatia slobody. Natalya Sharinova je väzenkyňou svedomia, ktorá bola zbavená svojej slobody a hrozí jej trestné stíhanie len preto, lebo nenásilným spôsobom využíva svoje právo na slobodu prejavu. Všetky obvinenia voči nej musia byť okamžite stiahnuté a musí byť okamžite a bezpodmienečne prepustená.

 

Ildar Dadin, vo väzení za pokojné protesty

Ildar Dadin bol 7. decembra 2015 odsúdený moskovským súdom na tri roky väzenia za  „opakované porušovanie zákona o verejných zhormaždeniach“ (Článok 212.1 Trestného zákonníku Ruskej federácie). Je prvým, koho odsúdili na základe tohto nového článku z roku 2014, ktorý trestá opakované porušenie zákona o verejných zhromaždeniach. 31. marca 2016 bol Ildarov trest kvôli odvolaniu znížený na 2,5 roka. Ildar je väzeň svedomia, ktorý je vo väzení len preto, nenásilným spôsobom využíval svoje právo na slobodu prejavu. Musí byť okamžite a bezpodmienečne prepustený.