Rusko: Obranca ľudských práv ťažko ranený po ďalšom brutálnom útoku

Dnešný útok na Sirazhutdina Datsieva, riaditeľa Centra ľudských práv Memorial so sídlom v Dagestane v severnom Kaukaze, je posledným zo série znepokojivých útokov na jednotlivcov spojených s touto organizáciou, uviedla dnes Amnesty International.

Podľa očitého svedka sa Sirazhutdin Datsiev nachádzal pred svojim domom v Makhačkale, hlavnom meste Dagestanu, keď k nemu pristúpil neznámy muž. Datsiev utŕžil surovú ranu do hlavy a ďalší úder, keď už ležal na zemi. Sanitka ho previezla na neurochirurgické oddelenie hlavnej nemocnice tejto oblasti.

„Tento skutok je pokračovaním v sérii útokov na personál a majetok Centra ľudských práv Memorial. Frekvencia a závažnosť týchto útokov a celková beztrestnosť pre tých, ktorí ich páchajú, poukazujú na nedbanlivosť ruských orgánov a kladú otázku o ich možnej spoluúčasti,“ povedal Denis Krivosheev, zástupca riaditeľa Amnesty International pre východnú Európu a Strednú Áziu.

V noci 23. januára bolo auto používané členmi Memorialu v Dagestane podpálené a po tomto čine nasledovali anonymné výhražné SMS správy, ktoré hrozili ďalšími útokmi.

“Úradom sa tieto útoky a hrozby nepodarilo vyšetriť. Už príliš dlho zaznamenávame nedostatok opatrení zo strany ruských orgánov voči útokom na obhajcov ľudských práv na severnom Kaukaze – v Čečensku, Dagestane, Ingušsku a susednom Krasnodarskom regióne.”

Pozadie

Centrum ľudských práv Memorial je poprednou ľudskoprávnou organizáciou v Rusku a najmä na severnom Kaukaze, ktorá sa zameriava na minulé a prebiehajúce porušovania ľudských práv. V roku 2009 bola Natalia Estemirova z kancelárie v Groznom v Čečensku unesená v blízkosti svojho domova a neskôr zavraždená, no útočníci neboli nikdy vypátraní. Kancelárie Memorialu v Čečensku, Dagestane a Ingušsku boli v posledných rokoch viackrát napadnuté alebo vypálené.

Vedúci kancelárie v Čečensku, Oyub Titiev, bol 9. januára zatknutý na základe falošných obvinení z nezákonného držania drog. Krátko potom bola kancelária Memorialu v ingušskom Nazráne vypálená. Dodnes sa nepodarilo zistiť identitu páchateľov.

Koordinátora mimovládnej organizácie Environmental Watch for the North Caucasus Andreia Rudomakhu dňa 28. decembra 2017 napadli traja muži, ktorí mu spôsobili vážne poranenia hlavy. Ani týchto útočníkov sa nepodarilo vypátrať.