Rusko: odkaz olympijských hier poškvrnený zatýkaním

Odkaz Olympiády v Soči bude poškvrnený početnými porušovaniami ľudských práv a rovnako aj neschopnosťou Medzinárodného olympijského výboru konfrontovať ruské autority v otázkach zatýkania a bitia, ktoré kazili obraz tejto prestížnej športovej udalosti.

 

“Olympijské hry majú prispievať k mierumilovnému a lepšiemu svetu. Tento cieľ nebol v Soči naplnený. Dôvod je jednoduchý: ruský útlak v rovnakej miere pokračoval počas celej olympiády a Olympijský výbor nedokázal vyzvať hosťujúcu krajinu, aby dodržiavala svoje záväzky k ľudským právam,” povedal Sergej Nikitin, riaditeľ kancelárie Amnesty International v Moskve.

“Prenasledovanie, zadržiavanie, zatýkanie, vymyslené poplatky a nespravodlivé súdne procesy s aktivistami priamo pred svetlami kamier z celého sveta sa stali škvrnou hier. Olympiáda končí a

svetové médiá Rusko opúšťajú. To neveští nič dobré.” V polovici hier, 18. februára, bolo v Soči zadržaných 9 ľudí. Medzi nimi aj Nadežda Tolokonnikovová а Marija Aľochinová, členky punkovej skupiny Pussy Riot, ktoré boli vyhlásené za väzenkyne svedomia Amnesty International. Na druhy deň boli niekoľkí členovia skupiny, ktorí sami seba nazvali Kozáci, sfackovaní, vyšľahaní a zhodení na zem mužmi v uniformách.

Transgender aktivista z Talianska, Vladimir Luxuria, bol v Soči 17. februára zatknutý za to, že ukazoval dúhový transparent s nápisom “je v poriadku byť gay”. Ostatní aktivisti a novinári boli tiež prenasledovaní a niektorí aj zatknutí. “Bolo obdobie, kedy bolo zatýkanie aktivistov v Soči a v jeho okolí zaznamenávané denne.”

Už pred začatím Olympiády upozorňovali aktivisti na znepokojujúce otázky, ktoré im boli kladené. Tie sa týkali nútených vysťahovaní s cieľom uvoľniť miesto pre olympijskú infraštruktúru, chabé pracovné podmienky pre slabo platených robotníkov a ničenie chránených oblastí a národných krás. Aktivisti, ktorí odhaľovali tieto činnosti, boli prenasledovaní a zatykaní.

Aktivisti Jevgenij Vitiško a Igor Charčenko, členovia mimovládnej organizácie, ktorá sa zaoberá environmentálnymi otázkami v Severnom Kaukaze, boli zatknutí 3. a 4. februára a následne odsúdení na odňatie slobody na základe vykonštruovaných obvinení z chuligánstva a kladenia odporu policajtom. Obaja boli za mrežami, keď do ich rodného Krasnodarského regiónu prichádzali návštevníci na otvárací ceremoniál Olympijských hier. Väzeň svedomia Jevgenij Vitiško bol následne odsúdeny na 3 roky vo väzení za svoj environmentálny aktivizmus.

Skupina upozorňovala na ničenie chránených lesov a iné environmentálne škody. Ostatní členovia spomínanej mimovládnej organizácie boli opakovane zatknutí, zadržiavaní, boli vystavení osobným prehliadkam, policajným výsluchom ale aj neoficiálnym “varovaniam” policajtov a členov bezpečnostných zložiek, aby sa zdržali protestov počas Olympijských hier.

Amnesty International, rovnako ako ostatné ľudskoprávne organizácie naliehajú na Medzinárodný olympijský výbor, aby odsúdil zatýkanie a prenasledovanie environmentálnych aktivistov, a aby sa venoval vážnemu porušovaniu ľudských práv spojených s prípravou a usporiadaním olympijských hier.