Rusko: Žiadajte prepustenie 3 členiek punkovej skupiny Pussy Riot

Ruské orgány zatkli 3 členky punkovej kapely Pussy Riot za to, že vo februári v chráme Chráme Krista Spasiteľa v Moskve údajne odohrali protestnú pieseň kritizujúcu ortodoxnú cirkev a premiéra Vladimíra Putina. Maria Aljochinová, Nedežda Tolokonnikovová a Jekaterina Samucevičová boli obvinené z výtržníctva a hrozí im väzenie až do 7 rokov. Amnesty International ich považuje za väzenkyne svedomia a žiada ich okamžité prepustenie.

Niekoľko členiek punkovej skupiny Pussy Riot zahalené maskami odohrali vo februári pieseň „Panna Mária, zbav nás Putina“ v Chráme Krista Spasiteľa v Moskve. Následne ruské orgány v marci zatkli 3 členky skupiny a obvinili ich z kriminálneho činu výtržníctva. Protestná pieseň „Panna Mária, zbav nás Putina“ kritizuje podporu  predstaviteľov pravoslávnej cirkvi premiérovi Vladimírovi Putinovi a vyzýva Pannu Máriu, aby sa stala feministkou a vyhnala Putina.

Predstavenie v Chráme Krista Spasiteľa spustilo širokú diskusiu na blogoch, sociálnych sieťach, v médiách a viedlo k akciám ako na podporu, tak aj proti trom zatknutým ženám. Zo začiatku predstavitelia pravoslávnej cirkvi žiadali ich omilostenie, následne ale žiadali tvrdý trest a stíhanie žien za podnecovanie náboženskej nenávisti.

20. júla Okresný súd v Moskve rozhodol o predĺžení vyšetrovacej väzby členkám punkovej skupiny o ďalších 6 mesiacov.  Všetky doterajšie odvolania voči predĺženiu  väzby boli zamietnuté.  Začiatkom júla mestský súd v Moskve zamietol prepustenie na kauciu, za ktorú sa zaručilo viacej ako 50 osobností Ruska, s odôvodneným, že zadržané členky skupiny by mohli v prípade prepustenia ujsť, vyvíjať tlak na svedkov a pokračovať vo svojich kriminálnych aktivitách. Súdny proces s obvinenými členkami skupiny Pussy Riot sa začne 30.júla.

Okresný súd Taganski v Moskve tiež začiatkom júla prijal žiadosť vyšetrovateľov obmedziť čas obhajobe na prezretie spisu a príprave obhajoby. Právnici a obvinené mohli s viac ako 3 tisíc stranovým spisom a 10 hodinovým videozáznamom mohla pracovať len vo väzbe 3 až 4 hodiny denne a bez možnosti robiť fotokópie.

V priebehu druhej časti predbežného vypočúvania sudkyňa odmietla žiadosť obhajoby o ďalšie prešetrenie prípadu a predvolanie svedkov ako prezidenta Putina a hlavy ruskej ortodoxnej cirkvi. Súd oddialil stanovisko k požiadavke obhajoby o ďalšie psychologické a jazykové posudky, ktoré by určili, či akcia žien podnietila náboženskú nenávisť. Dva predchádzajúce posudky vypracované na žiadosť vyšetrovateľov nič také nepotvrdili, tretí obvinenia podporil.

Tisíce ľudí, vrátane známych osobností Ruska, podpísalo otvorený list adresovaný Najvyššiemu súdu Ruskej federácie a Moskovskému mestskému súdu, v ktorom žiadajú prepustenie členiek kapely.

Amnesty International verí, že závažnosť reakcie ruských úradov – väzba a závažné obvinenia z trestného činu výtržníctva – nie je ospravedlniteľnou reakciou na pokojné prejavovanie si politického presvedčenia. Podporte 3 členky punkovej kapely Pussy Riot aj vy a žiadajte ich okamžité prepustenie.