Rusko: Zrušte absurdné a poškodzujúce obvinenia z pirátstva voči aktivistom Greenpeace

V Rusku padlo včera obvinenie z “pirátstva” namiereného proti aktivistom medzinárodnej organizácie Greenpeace. Obvinenie je absurdné a z právneho hľadiska poškodzujúce. Amnesty International preto apeluje na ich zrušenie.

“Obvinenia z pirátstva proti aktivistom, ktorí boli súčasťou pokojného protestu je absolútne neopodstatnené . Zosmiešňuje ruské súdnictvo. Požadujeme jeho bezodkladne zrušenie,” povedal John Dalhuisen , programový riaditeľ Amnesty International pre Európu a strednú Áziu.

“Ruské autority sa jednoducho rozhodli urobiť z prípadu aktivistov Greenpeace odstrašujúci prípad pre protesty podobného druhu do budúcnosti. Bohužiaľ, toto správanie len zodpovedá postoju ruských autorít k protestom vo všeobecnosti.”

“Mal by existovať nejaký legitímny dôvod na vznesenie akéhokoľvek obvinenia proti členom posádky Arctic Sunrise a posádke. Obvinenia musia byť v súlade s medzinárodným a ruským právom a nesmú byť neprimerané vo vzťahu k akcii aktivistov, ktorí sa pokojného protestu zúčastnili. “

Formálne obvinenia sa týkali skupiny 30 aktivistov, rôznych národností, ktorí boli 19. septembra násilne zadržaní ruskými ozbrojenými silami v Pečorskom mori pri severnom pobreží Ruska.

Podľa Greenpeace sa jedná o ruského kameramana Romana Dolgova, filmára na voľnej nohe Kierona Briana (UK) a samotných aktivistov Greenpeace – Sini Saarela z Fínska, Dima Litvinova (Švédsko / USA) , Anu Paula Alminhana Macielovú (Brazília), Anthonyho  Perretta (UK), Camila Speziale ( Argentína) , Faizu Oulahsenovú (Holandsko) , Mannesa Ubelsa (Holandsko), Tomaza Dziemianczuka ( Poľsko) a ukrajinského člena posádky .

Vyšetrovanie zostávajúcich členov posádky prebieha a oficiálne rozhodnutie prípadu sa očakáva v najbližších dňoch.

Amnesty International Slovensko v zastúpení svojich členov/iek, aktivistov/iek sa tiež pripojí k sobotňajšej akcii solidarity.

Príďte aj vy, aby sme spoločne žiadali prepustenie Greenpeace aktivistov:

https://www.facebook.com/events/567677489960808/567728013289089/?notif_t=like