Slovenským hudobníkom nie sú ľahostajné porušovania ľudských práv doma a vo svete

Pri príležitosti 20.výročia vzniku Amnesty International na Slovensku, najväčšej ľudskoprávnej organizácie, sa uskutočnil rad hudobných a kultúrnych podujatí  v hlavnom meste a v Banskej Štiavnici.  Koncom mája návštevníci a návštevníčky koncertov a literárnych čítačiek nahliadli do kuchyne organizácie Amnesty International a do prípadov, ktorým sa venuje. V koncertoch budeme pokračovať v júni v Banskej Bystrici. 

Na oslave našich narodenín 22. mája nám zahralo svieže rock’n’rollové a  punkové zoskupenie Walter Schnitzelsson. Spevák kapely Jozef Rezník s doprovodom zahral  v Poľskom kultúrnom inštitúte v Bratislave piesne pre väznených a stíhaných ľudí, ktorým sa organizácia venuje. Tzv. väzni svedomia boli počas vystúpenia zobrazení na plagátoch so sviečkami a  symbolicky tak pripomínali podstatu vzniku celosvetového hnutia.

V piatok, 23. mája v Art Cafe v Banskej Štiavnici vystúpil „slovenský projekt Bonobo“, originálny elektronický počin Juraja Liška Fallgrapp. V sobotu 24. mája tiež v Art Cafe v rámci „Punk for Amnesty“ odohrali viaceré kapely koncerty venované 20. výročiu Amnesty International na Slovensku. Sériu vystúpení odštartovala bratislavská punková kapela Cenzúra, ďalej sa predstavil punkový projekt Michala Kaščáka Vydrapená bužírka punk systém a po dlhšej prestávke zaspievala ďalšia bratislavská zostava Kamoško & Kokosko.

Oslavovalo sa aj na literárnych čítačkach v kníhkupectve v Artofórum. Milan Lasica, Tomáš Varga, Dušan Dušek a Zuzana Piussi čítali diela väzňov svedomia Amnesty International, ktorí v istej etape svojho života trpeli alebo trpia potláčaním ich slobôd. Čítali sa básne väzneného čínskeho disidenta Liou Sioa-po a dokumentaristka Zuzana Piussi prečítala úryvok z knihy Magorův zápisník Ivana Magora Jirouse. Toto gesto je prejavom čítajúcich osobností s týmito odvážnymi ľuďmi a pripomienkou, že boj za slobodu a ľudské práva nie je vecou minulosti.

Pozvánka do Banskej Bystrice

S koncertmi  a inými aktivitami  nekončíme. Pokračovať budeme 15. júna v Banskej Bystrici, kedy sa v kultúrnom centre Záhrada stretneme na podujatí Odkrývanie 2014.  Akciou reagujeme na fakt, že od minulého roka je v meste osadený pamätník venovaný osobnosti Jána Langoša, teda zakladajúcej osobnosti Ústavu pamäti národa, ako aj človeku, ktorému boli vlastné pojmy: ľudskosť a sloboda. Podujatie sa bude venovať odkazu, ktorý tu zanechal. O 15h sa stretneme pri pamätníku, nasledovať budú  “živé knižnice” s politickými väzňami a diskusia na tému “Ľudské práva vtedy a dnes”. O 19h nám na mieste zahrá prelomová bratislavská kapela  80-tych a 90-tych rokov Kosa z nosa.

Srdečne pozývame!