Peter Benenson, zakladateľ Amnesty International, zomrel v piatok v noci vo veku 83 rokov. Zrod svetoznámej organizácie na ochranu ľudských práv podnietil tento právnik v roku 1961 svojou ročnou kampaňou za prepustenie šiestich väzňov svedomia.
Z tohoto úsilia sa postupne vyvinula silná medzinárodná organizácia, ktorá sa zastala tisícov obetí porušovania ľudských práv a inšpirovala milióny ďalších, aby tak robili tiež.
,,Život Petra Benensona bol odvážnym svedectvom jeho vízie bojovať s nespravodlivosťou na celom svete” uviedla Irene Khan, generálna tajomníčka Amnesty International. ,, Jeho myšlienka podnietila v roku 1961 aktivizmus v oblasti ľudských práv, a o 44 rokov neskôr je jeho dedičstvom celosvetové hnutie za ľudské práva, ktoré nikdy nezahynie.”
Benensonova kampaň ,, Žiadosť o amnestiu” sa začala 28. mája 1961 uverejnením jeho článku Zabudnutí väzni v britských novinách The Observer. Napísal ho po tom, ako si prečítal správu o uväznení dvoch študentov v Lisabone, ktorí si pripíjali na slobodu. Táto aktivita pritiahla pozornosť tisícok ľudí a stala sa základom pre vznik ľudskoprávneho hnutia. Počas prvých rokov existencie Amnesty International podporoval Peter Benenson hnutie finančne, organizačne a zúčastňoval sa aj výskumu v teréne. Okrem týchto aktivít súvisiacich s prácou Amnesty, si však ešte roky predtým adoptoval siroty, ktoré stratili rodičov v španielskej občianskej vojne, či pomáhal Židom, ktorí utiekli z Nemecka, dostať sa do Veľkej Británie. Na oslavách 25. výročia založenia Amnesty International Peter Benenson zapálil symbol Amnesty International – sviečku obmotanú ostnatým drôtom – s týmito slovami: ,, Sviečka nehorí pre nás, ale pre tých, ktorým sme nedokázali pomôcť, pre tých, ktorí bolo zastrelení, umučení, unesení, alebo zmizli. Toto je jej jediný účel.”
Dnes má Amnesty International 44 rokov. Stala sa najväčšou svetovou nezávislou ľudskoprávnou organizáciou, s viac ako 1.8 miliónom členov a s podporou odhodlaných sympatizantov po celom svete.