Stretnutie EÚ a Turecka: Neumývajte si ruky nad právami ľudí na úteku

Pokusy európskych lídrov/iek  využiť  Turecko ako svoju pohraničnú stráž, ktorá zastaví ľudí na úteku a žiadateľov/ľky o azyl, ktorí smerujú do Európy je nebezpečným a úmyselným trikom ako sa zbaviť zodpovednosti za ľudí, ktorí utekajú pred vojnou a prenasledovaním, varuje  Amnesty International v súvislosti s dnešným stretnutím lídrov EÚ a Turecka v Bruseli.

Namiesto toho, aby zdieľali zodpovednosť za ich ochranu a pomoc, sa EÚ sa doteraz sústredila na zaistenie toho, že ľudia na úteku a žiadatelia/ľky o azyl zostanú v Turecku.

„Využívanie Turecka ako „bezpečnej tretej krajiny“ je absurdné. Mnohí z ľudí na úteku doteraz žijú v otrasných podmienkach, niektorí boli deportovaní naspäť do Sýrie a bezpečnostné zložky dokonca na Sýrske obyvateľstvo, ktoré sa snažilo prejsť cez hranicu, strieľali,“ povedala Gauri van Guliková, zástupkyňa riaditeľa pre Európu a strednú Áziu.

„Je absolútnou povinnosťou Európy chrániť ľudí na úteku. Európski predstavitelia/ľky musia okamžite  spraviť rázne rozhodnutie a urýchliť významné a bezpodmienečné presídlenie.“

Amnesty International zdokumentovala protiprávne zadržania a deportácie ľudí na úteku a žiadateľov/iek o azyl v Turecku od prvotnej dohody medzi EÚ a Tureckom v októbri 2015 v podobe Spoločného akčného plánu. Amnesty International stále dostáva správy o nútených návratoch ľudí na úteku z Turecka do Sýrie.

Aj napriek pozitívnym snahám Turecka prijať ľudí na úteku zo Sýrie, mnohí z nich žijú v zúfalých podmienkach a stovky tisícov detí nedostávajú žiadne formálne vzdelanie. Žiadatelia/ľky o azyl z ostatných krajín čelia podobným problémom a nachádzajú sa v právnom limbe bez toho, aby ich žiadosti o štatút o utečenca boli spracované.

EÚ v súčasnosti ponúka Turecku tri miliardy eur v rámci akčného plánu EÚ-Turecko na migráciu.

„Ak EÚ odovzdá túto obrovskú a potrebnú sumu Turecku, musia ju sprevádzať absolútne záruky, že bude použitá na podporu ľudí na úteku, a tiež, že súčasné porušenia ľudských práv okamžite prestanú, povedala Gauri van Guliková.

Turecko s tromi miliónmi ľudí na úteku ich dnes hosťuje najviac na svete. Desiatky tisíce ďalších ľudí zo Sýrie sa dostali k tureckým hraniciam a hľadajú útočisko. Podľa údajov UNHCR  91% ľudí, ktorí prešli z Turecka do Grécka cez more od 1. januára 2016 pochádza zo Sýrie, Afganistanu alebo Iraku, a je teda pravdepodobné, že budú potrebovať medzinárodnú ochranu.

„Je neakceptovateľné očakávať, že zodpovednosť za ľudí na úteku a žiadateľov/ľky o azyl by mala stáť jedine na krajine, v ktorej ich sú už dnes tri milióny.“