Summit EÚ – Neúspešná stratégia na boj proti utečeneckej kríze pokračuje

To, na čom sa európski predstavitelia a predstaviteľky dohodli, nič nemení. Uviedla to Amnesty International v reakcii na summit európskych lídrov a líderiek o migrácii.

“Potrebovali sme nový, nebojácny a ambiciózny prístup. Namiesto toho sme dostali pokračovanie zlyhanej stratégie,” uviedol John Dalhuisen, riaditeľ Amnesty International pre Európu.

“Navrhnutá 1 miliarda eur pre krajiny, ktoré prijmú utečencov a utečenkyne, je pozitívum. Ostatné záväzky sú však sklamaním. Lídri a líderky EÚ sa mali dohodnúť na tom, ako zabezpečiť pre ľudí, ktorí utekajú, bezpečné a legálne cesty do Európy. Mali tiež dať do poriadku európsky zlyhávajúci azylový systém.”

“Namiesto toho sa zameriavajú na to, ako udržať týchto ľudí mimo EÚ. To ignoruje realitu svetovej utečeneckej krízy a záväzky štátov poskytnúť ochranu tým, ktorí ju nemôžu získať inde.”

Dohodnuté kvóty na relokáciu utečencov a utečenkýň významne neznížia tlak na hraničné okrajové štáty. Bez oveľa konkrétnejšej a okamžitej pomoci týmto krajinám budú chaotické a tragické scény, ktorých sme boli svedkami v posledných týždňoch, pokračovať, a pravdepodobne sa zhoršia.

“Na pozadí tohto všetkého vyzerá záväzok udržať Dublinský systém viac ako prianie než vedomé politické rozhodnutie.”