About 2000 refugees coming daily to Hugary from Serbia are held for hours at a "collection point" in Roszke with no infrastructure and food and water being provided by volunteers. The police sporadically busses them to the registration centre about 700m away. Those who arrive late at night sleep rough in the middle of a field. Many refugees and migrants enter the EU nations via the town of R?szke, on the Serbian border. Many of the refugees and migrants arriving there from Serbia -- having been on the road for weeks in some cases -- are afraid they will get stuck in Hungary and be unable to carry on their journey to their preferred destinations in Western Europe. Some who have made it farther north have also complained of poor conditions in the holding areas and transit camps in Hungary.

Summit EÚ – Neúspešná stratégia na boj proti utečeneckej kríze pokračuje

To, na čom sa európski predstavitelia a predstaviteľky dohodli, nič nemení. Uviedla to Amnesty International v reakcii na summit európskych lídrov a líderiek o migrácii.

“Potrebovali sme nový, nebojácny a ambiciózny prístup. Namiesto toho sme dostali pokračovanie zlyhanej stratégie,” uviedol John Dalhuisen, riaditeľ Amnesty International pre Európu.

“Navrhnutá 1 miliarda eur pre krajiny, ktoré prijmú utečencov a utečenkyne, je pozitívum. Ostatné záväzky sú však sklamaním. Lídri a líderky EÚ sa mali dohodnúť na tom, ako zabezpečiť pre ľudí, ktorí utekajú, bezpečné a legálne cesty do Európy. Mali tiež dať do poriadku európsky zlyhávajúci azylový systém.”

“Namiesto toho sa zameriavajú na to, ako udržať týchto ľudí mimo EÚ. To ignoruje realitu svetovej utečeneckej krízy a záväzky štátov poskytnúť ochranu tým, ktorí ju nemôžu získať inde.”

Dohodnuté kvóty na relokáciu utečencov a utečenkýň významne neznížia tlak na hraničné okrajové štáty. Bez oveľa konkrétnejšej a okamžitej pomoci týmto krajinám budú chaotické a tragické scény, ktorých sme boli svedkami v posledných týždňoch, pokračovať, a pravdepodobne sa zhoršia.

“Na pozadí tohto všetkého vyzerá záväzok udržať Dublinský systém viac ako prianie než vedomé politické rozhodnutie.”