Katar: Odhalené zneužívanie pracovníkov pred majstrovstvami sveta vo futbale

Najnovšia správa Amnesty International prináša dôkazy o systematickom vykorisťovaní a nútenej práci migrujúcich pracovníkov, ktorí v Dohe budujú Medzinárodný štadión Khalifa pred nadchádzajúcimi majstrovstvami sveta v roku 2022.

Správa, “Odvrátená strana nádhernej hry: Vykorisťovanie na miestach majstrovstiev sveta 2022 v Katare” dokazuje šokujúci nezáujem futbalovej federácie FIFA voči otrasnému zaobchádzaniu s migrujúcimi pracovníkmi. Počet ľudí, ktorí pracujú na miestach, kde budú prebiehať zápasy majstrovstiev sveta má v najbližších dvoch rokoch narásť až takmer desaťnásobne na približne 36 tisíc.

“Zneužívanie migrujúcich pracovníkov je škvrnou na svedomí svetového futbalu. Pre hráčov a fanúšikov/čky je štadión majstrovstiev sveta miestom snov. Niektorým pracovníkom, ktorí sa s nami rozprávali, to však skôr pripomína nočnú moru, v ktorej musia žiť,” povedal generálny tajomník Amnesty International, Salil Shetty.
“Aj napriek tomu, že FIFA už päť rokov sľubuje zastaviť vystavanie majstrovstiev sveta na porušeniach ľudských práv, stále v tom zlyháva,” dodal Shetty.

Závažné porušenia vrátane nútenej práce

Správa prináša rozhovory so 132 migrujúcimi pracovníkmi, ktorí obnovujú štadión Khalifa. Tento štadión má byť prvým dokončeným a má hosťovať semifinále majstrovstiev sveta v roku 2022. Ďalších 99 migrantov pracovalo v oblasti okolo športového komplexu Aspire Zone, kde v zime trénovali Bayern Mníchov, Everton a Paríž Saint-Germain.

Každý jeden záhradník a pracovník na stavbe, ktorý hovoril s Amnesty International uviedol jednu či viac zneužívaní vrátane:

– Bývania v zanedbanom či preplnenom ubytovaní
– platenia vysokých poplatkov (od 500 až po 4300 dolárov) sprostredkovateľom služieb vo svojich domovských krajinách, aby dostali prácu v Katare
– obdržanie nepravdivých informácií o plate či v type práce (až na šiestich mužov dostali ostatní po príchode nižšie platy ako im boli sľúbené, niekedy až o polovicu)
– nezaplatenia mzdy po niekoľko mesiacov, čo vyústilo do vysokého finančného a emočného tlaku na pracovníkov, ktorí už mali vysoké dlhy
– zamestnanci nedostali, alebo im neboli obnovené povolenia na pobyt, čím sa ocitli pod hrozbou zadržania a vyhostenia
– zamestnávatelia konfiškovali pracovníkom pasy a nevydali im povolenia na opustenie krajiny
– vyhrážok v prípade, že sa sťažovali na svoje podmienky.

Amnesty International odkryla dôkazy o tom, že pracovníci jednej pracovnej agentúry žiadali migrantov pracovať pod hrozbou potrestania. Zadržiavali im mzdu, pracovníkov odovzdávali polícii, alebo im zakázali opustiť Katar. V rámci medzinárodného práva ide o nútenú prácu.

Pracovníci, ktorí pochádzajú predovšetkým z Bangladéšu, Indie a Nepálu sa s Amnesty International rozprávali v období od februára do mája 2015. Keď sa výskumný tím organizácie vrátil do Kataru vo februári 2016, niektorí z pracovníkov boli presťahovaní do lepšieho ubytovania a dostali naspäť svoje pasy. Ostatné zneužívania však neboli riešené.

“Zadĺžení, ubytovaní v zanedbaných táboroch v púšti, s almužnovým platom – osud migrujúcich pracovníkov je v ostrom kontraste s najlepšími futbalistami, ktorí budú na štadióne hrať. Každý pracovník chce svoje práva: dostať plat načas, odísť z krajiny, keď potrebuje a dôstojné zaobchádzanie s rešpektom,” povedal Salil Shetty.

Kvôli sponzorskému systému v Katare sú pracovníci ohrození a žijú v strachu

Katarský sponzorský systém kafala, podľa ktorého nesmú migrujúci pracovníci zmeniť prácu alebo odísť z krajiny bez povolenia svojho zamestnávateľa (alebo sponzora), tvorí základ vyhrážok. Veľmi vychvaľovaná reforma sponzorského systému z konca roku 2015 nedokáže upraviť mocenský vzťah medzi migrujúcimi pracovníkmi a ich zamestnávateľmi.

Niektorí z nepálskych pracovníkov povedali Amnesty International, že im nebolo dovolené navštíviť svoje rodiny po aprílovom zemetrasení v roku 2015, ktoré zdevastovalo ich krajinu a zanechalo tisícky mŕtvych a milióny vysídlených.

Nabeel (meno bolo zmenené pre ochranu identity), klampiar z Indie, ktorý pracoval na rekonštrukcii štadióna Kalifa sa sťažoval, pretože niekoľko mesiacov nedostal zaplatené. Od zamestnávateľa však dostal len vyhrážky:
“Len na mňa kričal a urážal ma a povedal, že ak sa opäť budem sťažovať, nikdy z tejto krajiny neodídem. Odvtedy sa nesťažujem ani na svoj plat, ani na nič iné. Ak by som mohol, samozrejme, že by som zmenil prácu, alebo odišiel z Kataru.”

Deepak (meno bolo pre ochranu identity zmenené), klampiar z Nepálu, povedal:
“Žijem tu ako vo väzení. Práca je náročná, dlhé hodiny sme pracovali na horúcom slnku. Prvý krát som sa sťažoval chvíľu po tom, ako som prišiel do Kataru. Manažér mi povedal: Ak sa chceš sťažovať, môžeš, ale bude to mať následky. Ak chceš zostať v Katare, buď ticho a pracuj.”

Nedodržiavanie sociálnych štandardov majstrovstiev sveta

Najvyšší katarský výbor pre dodanie a dedičstvo, ktorý je zodpovedný za majstrovstvá sveta 2022 a budovanie štadióna vydal v roku 2014 Sociálne štandardy pre pracovníkov. V nich sa uvádza, aby spoločnosti, ktoré pracujú na projektoch k majstrovstvám sveta zaviedli vyššie štandardy pre pracovníkov ako sú ukotvené v katarskom zákone.

“Najvyšší výbor preukázal záväzok chrániť práva pracovníkov a vypracované štandardy majú potenciál pomôcť. Ale nedokáže vymôcť dodržiavanie štandardov. Bude takmer nemožné, aby bolo podujatie vybudované bez porušení, pretože katarská vláda je apatická a futbalovú federáciu to nezaujíma,” dodal Salil Shetty.

Je načase, aby FIFA a sponzori vytvorili tlak

Amnesty International vyzýva hlavných sponzorov majstrovstiev sveta vo futbale ako sú Adidas, Coca-cola a McDonald, aby vyvinuli tlak na futbalovú federáciu s cieľom prešetriť vykorisťovanie pracovníkov na štadióne Khalifa a zverejnila plán ako predísť ďalším zneužívaniam pri projektoch, ktoré sa týkajú majstrovstiev sveta.
FIFA by mala vyvinúť tlak na Katar, aby vydal komplexný plán reforiem pred intenzívnym obdobím konštrukcie v polovici roka 2017.

Medzi základné kroky patrí odstránenie právomoci zamestnávateľov zakázať zahraničným pracovníkom, aby zmenili prácu alebo odišli z krajiny, riadne vyšetrenie pracovných podmienok a prísnejšie tresty pre spoločnosti, ktoré pracovníkov zneužívajú. FIFA by mala pravidelne uskutočňovať a zverejňovať vlastné nezávislé vyšetrovania pracovných podmienok v Katare.

“Hosťovanie majstrovstiev sveta pomohlo Kataru, aby sa prezentoval ako elitná destinácie pre najväčšie kluby sveta. Ale svetový futbal nesmie zatvárať oči pred porušeniami na zariadeniach a štadiónoch, na ktorých sa hrá,” povedal Salil Shetty.

“Ak chce nové vedenie FIFA skutočne otočiť list, nesmie dovoliť, aby sa jedna z najsledovanejších udalostí na celom svete konala na štadiónoch, ktoré sú vybudované na zneužívaniach migrujúcich pracovníkov.”

 
Zariadenia v srdci celosvetového futbalu

Štadión Khalifa je súčasťou športového komplexu Aspire Zone. Tréningová Aspire Academy a zdravotné zariadenia Aspetar využívajú najväčšie futbalové kluby.

“Niektoré z najväčších hviezd futbalu na svete už trénujú na ihriskách, ktoré zasadili a o ktoré sa starajú vykorisťovaní migrujúci pracovníci. Čoskoro budú možno hrať na štadiónoch, ktoré postavili,” dodal Salil Shetty.

“Je najvyšší čas, aby vedúce osobnosti futbalu prehovorili, či už ide o celosvetové futbalové značky ako Bayern Mníchov a PSG, alebo hlavných sponzorov ako Adidas či Coca-Cola.”