Malajzia: Koniec bezprecedentným zásahom proti stovkám kritikov prostredníctvom zákonu o protištátnej činnosti ( Sedition Act)

 

Malajzia smeruje do temnej doby represií, potom ako vláda spustila bezprecedentný zásah prostredníctvom zákonu o protištátnej činnosti. Po dvoch rokoch mlčania tak prenasleduje a zatýka stovky odporcov, tvrdí vo svojej najnovšej tlačovej správe Amnesty International.

Kritická Represia: Sloboda prejavu pod náporom v Malajzii ukazuje ako použitie zákona o protištátnej činnosti, dáva orgánom rozsiahle právomoci zamerať sa na tých, ktorí im oponujú – prudko stúplo od tej doby, čo koaličná vláda Barisan Nasional tesne vyhrala voľby v roku 2013.  Jedná sa približne o 170 prípadov protištátnej činnosti za toto obdobie.

Len v roku 2015 bolo najmenej 91 osôb zatknutých, obvinených alebo zadržaných z protištátnej činnosti – skoro päť krát viac ako počas celkovej 50 ročnej existencie tohto zákona.

,,Prehovoriť v Malajzii je čoraz nebezpečnejšie. Vláda reagovala na výzvy jej kompetencií najhorším možným spôsobom, sprísnením represie a zacielením na príčiny vnímanej kritiky,“ povedal Jozef Benedikt, zástupca riaditeľa kampane Amnesty International pre Juhovýchodnú Áziu.

Zákon o protištátnej činnosti nemá miesto v modernej, právo rešpektujúcej spoločnosti. Ide o represívny zákon, ktorý sa v rukách vlády stal zbraňou proti akýmkoľvek opozičným aktivitám.

„Čísla hovoria samy za seba – ohromujúci nárast obvinení  prípadov protištátnej činnosti za posledné roky, zdôrazňujú rýchlo sa zmenšujúci priestor pre slobodu prejavu.“

Malajzijské úrady zostavili spletitý systém represií pri  používaní zákona o protištátnej činnosti, ktorý sa zameriava sa na široké spektrum osôb, vrátane aktivistov, aktivistiek, novinárov, novináriek, právnikov, právničiek, opozičných politikov a političiek angažujúcich sa v oblasti ľudských práv.

Tlačová konferencia je ohlásená pred súdnym pojednávaním karikaturistu Zunara, ktoré prebehne 28. januára. Zunar by mohol čeliť dlhodobému uväzneniu, kvôli obvineniam týkajúcich sa sérií kriticky ladených tweetov, namierených proti vláde.

Ďalší z nedávnych obetí zákona, študentský aktivista Khalid Ismath, čelí trojnásobným obvineniam za protištátnu činnosť, ktoré boli proti nemu vznesené v októbri 2015 len kvôli príspevku na Facebooku, vypovedajúcom o zneužití právomoci malajzijskou políciou. Khalid Ismath v súčasnej dobe čaká na súdny proces.

Možné zatknutie malo neblahý vplyv na verejnú diskusiu a slobodu prejavu v Malajzii, a tiež v neposlednom rade na nezávislé médiá. Novinárka Susan Loonová, ktorá bola zatknutá kvôli protištátnej činnosti v roku 2014 pre článok kritizujúci políciu, povedala pre Amnesty International, že jej kolegovia občas cenzurujú svoje príspevky preto aby sa vyhli obťažovaniu zo strany orgánov.

Ale Susan Loonová zostáva neoblomná: „Ak sa počíta za protištátne písať pravdu a pýtať sa otázky, tak nech sme všetci protištátni.“

Zákon o protištátnej činnosti pochádza ešte z obdobia koloniálnej éry, a bol prvýkrát uvedený počas Britskej vlády v Malajzii v roku 1948, s cieľom bojovať proti hnutiu za nezávislosť. Tých, ktorých obvinia, čelia trestu odňatia slobody na tri roky a môže im byť uložená pokuta až do 5000 Malajzijských ringgitov (USD 1300) – alebo oboje- a to už za ich prvý priestupok. Tí, ktorí  sú odsúdení z ďalších trestných činov môžu čeliť až piatim rokom odňatia slobody.

V roku 2012, premiér Najib Razak prisľúbil zrušenie tohto zákona, ale vláda nielen poprela tento sľub, ale dokonca posilnila a rozšírila pôsobnosť zákona o protištátnej činnosti.

Zmena zákona rýchlo prešla parlamentom v apríli 2015 . Po krátkom jednodennom rokovaní bol zákon doplnený o náboženskú kritiku, ktorá sa zaradila do zoznamu trestných činov za protištátnu činnosť, zúžil sa  priestor pre slobodné rozhodovanie sudcov, ktorým nariadil povinnosť zaviesť tresty odňatia slobody v rozmedzí troch až siedmich rokov. Do spomínaného zákona sa taktiež pridali i elektronické médiá a zdieľanie na sociálnych sieťach.

„Je hlboko znepokojujúce, že malajzijská vláda smeruje k vytvoreniu ešte účinnejšieho nástroja pre represiu, miesto toho, aby zákon o protištátnej činnosti podľa dohody zrušila.“ povedal Josef Benedikt.

„Internet a sociálne médiá sa stali neoceniteľnými pre mnohých aktivistov naprieč Malajziou, stali sa nástrojom, ktorý chcú úrady rýchlo potlačiť.“

Amnesty International vyzýva Malajzijské orgány, aby  urýchlene zrušili zákon o protištátnej činnosti, ako aj odsúdenia proti akýmkoľvek osobám stíhaným podľa zákona iba za mierumilovné uplatňovanie ich práv na slobodu prejavu a zabezpečili, aby boli bezodkladne a bezpodmienečne prepustení.

Organizácia tiež vyzýva Malajziu, aby preskúmala a doplnila všetky ostatné zákony, ktoré obmedzujú právo na slobodu prejavu. Cieľom je zosúladenie zákonov s dodržaním právnych predpisov týkajúcich sa medzinárodných ľudsko-právnych zákonov a noriem.