Turecko: Opätovné zatknutie predsedu Amnesty International Turecko je ranou pre rodinu a výsmechom spravodlivosti

Tlačová správa Amnesty International

Rozhodnutie opätovne zadržať predsedu tureckej Amnesty International len niekoľko hodín po tom, čo súd rozhodol o jeho prepustení musí byť okamžite zrušené a Taner Kılıç musí byť oslobodený, podľa Amnesty International.

“Počas posledných 24 hodín sme sa stali svedkami nespravodlivosti neobyčajných rozmerov. Skutočnosť, že Taner bol prepustený, len aby mu pár hodín nato bola cesta na slobodu znovu zahataná, je skľučujúca nie len pre neho samotného, ale aj pre jeho rodinu a všetkých, ktorí bojujú za spravodlivosť v Turecku,” povedal generálny tajomník Amnesty International Salil Shetty.

“Toto posledné zlomyseľné zadržanie zmarilo nádeje Tanera a jeho manželky a dcéry, ktoré čakali pred bránou väznice celý deň, aby ho privítali.”

Tanerovo zadržanie nasledovalo včera po súdnom procese v Istanbule, v ktorom ho podmienečne prepustili z vyšetrovacej väzby. Prokurátor podal odvolanie proti rozhodnutiu súdu. Iný súd v Istanbule akceptoval toto odvolanie a namiesto toho, aby bol Taner prepustený, odviezli ho z väzenia v Izmire do vyšetrovacej väzby. Dnes popoludní súd akceptoval rozhodnutie druhého súdu Tanera naďalej držať vo väzbe.

“Toto je jeden z mnohých príkladov krízy v súdnom systéme v Turecku, ktorý ničí životy a upiera ľuďom právo na spravodlivý proces,” povedal Salil Shetty.

“Ignorácia jednoznačných dôkazov o Tanerovej nevine a jeho opätovné zadržanie len prehlbuje naše odhodlanie pokračovať v boji. Za jeho prepustenie sa zasadilo viac ako milión ľudí. Nikdy nemal byť zatknutý a nebudeme spokojní, kým nebude na slobode.”

Nasledujúce pojednávanie bolo stanovené na 21. júna 2018.

Petíciu na oslobodenie Tanera môžete podpísať tu:
https://pripady.amnesty.sk/pripad/freetaner

obrázek